Paieška Naujas lankytojų centras Palūšėje (Aukštaitijos nacionalinis parkas) atvėrė duris

Langas į gamtą, kultūrą, istoriją...

Naujas lankytojų centras Palūšėje (Aukštaitijos nacionalinis parkas) atvėrė duris

Antanas MATAITIS

 

2007 10 05 duris atvėrė naujasis Lankytojų centras Aukštaitijos nacionaliniame parke (ANP), Palūšėje. Ceremonija prasidėjo tradiciniu parko vėliavos pakėlimu prie naujojo statinio. Po to visi – ir savieji, ir sveteliai – sugūžėjo į naujojo statinio vidų. Tiesa, prieš tai būta taipogi tradicinio elemento – simbolinės juostelės perkirpimo. Palūšės klebonas Adalbertas Ulickas pašventino pastatą, o tada – jau ir oficialiųjų kalbų metas, kurias spalvino Ignalinos muzikos mokyklos mokytojų kapela.

„Ne patys lankytojų centrai yra didžiausia vertybė tokiose saugomose teritorijose. Jie tėra vartai susipažinimui su gamtos, kultūros, istorijos vertybėmis. Lankytojų centre turime pajausti visa tai, kas yra savita būtent šitam kraštui“, - kalbėjo Valstybinės saugomų teritorijos tarnybos direktorė, dovanodama naujojo ANP Lankytojų centro šeimininkams tradicine tapusią dovaną – lankytojų atsiliepimams skirtąją knygą, su tokiais pirmaisiais žodžiais: „Saugomos teritorijos yra duoklė gamtai, paveldui, ateities kartoms“.

Aukštaitijos nacionalinio parko direktorius Eminuelis Leškevičius taipogi pasidžiaugė, jog tokios šventės yra malonios, nes jos džiugina ne vien šeimininkus, o ir parko lankytojus.

„Dar maloniau, jog apleistas namelis lyg ir rūmais patapo...“ – kalbėjo Eminuelis Leškevičius.

Utenos apskrities viršininkės pavaduotojas Vilius Cibulskas: „Dėmesys lankytojams, manau, yra viena iš saugomų teritorijų misijų. Tad lieka tik viltis, jog lankytojų gausės, kad jie bus kur kas kultūringesni, atidesni gamtinėms vertybėms.“

Ignalinos rajono mero pavaduotojas Henrikas Šiaudinis, pristatytas dar kaip ir Palūšės parapijietis, ir džiaugėsi, ir nerimavo, ir agitavo: „Mūsų rajone saugomos teritorijos kone apima 40 proc. viso rajono. Tai, ko gero, rajonas, kuriame daugiausia saugomų teritorijų. Tačiau, atstovaudami gyventojus, turime dėl to kiek ir bėdos. Norėtųsi, kad Palūšėje, kuri žinoma visoje Lietuvoje, atsirastų ne vienas toks gražus statinys, kas liudytų, jog gyvenimas klesti, jog kiekvienas padorus lietuvis atostogauja Ignalinos krašte.“

... Šventė Palūšėje, ko gero, nebūtų kokia iškili, jei savo posmų būtų neskaitęs Utenoje gyvenantis, tačiau neretai Ignalinos gamtą, Aukštaitijos nacionalinį parką aprašantis poetas Petras Panavas.

„Esu šio krašto žmogus, čia baigiau vidurinę, dirbau kultūros namuose. Vaizdai, vaizdiniai dažnai susieti su Aukštaitijos nacionaliniu parku...“ – prieš atverdamas savo eilių knygą kalbėjo Petras Panavas.

... Po oficialiųjų kalbų, po sveikintojų teikiamų dovanų ceremonijos visi kopė į kalnelį, į senąją ir unikaliąją Palūšės medinę bažnytėlę, kurioje koncertavo žymi dainininkė Judita Leitaitė ir vargonininkas Petras Vasiliauskas.  

 

 

*  *  *

 

Linas STANAITIS, Irena ČEPONIENĖ

 

Aukštaitijos nacionalinis parkas negali skųstis lankytojų dėmesiu. Kasmet jį aplanko iki 100 000 turistų, gamtos mylėtojų, poilsiautojų ir iškylautojų. Parko direkcijos tikslas sudaryti jiems kuo geresnes sąlygas pažinti parko gamtą ir jame esančias kultūros vertybes. Šio tikslo siekti padeda Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba 2005 m. pradėjo įgyvendinti projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas ir priežiūra“, finansuojamą ES struktūrinių fondų ir Lietuvos biudžeto lėšomis. Siekiant tinkamai sureguliuoti lankytojų srautus labiausiai lankomose Aukštaitijos nacionalinio parko vietose bei suteikti galimybę keliauti savarankiškai, įrengta informacinė sistema ir su ja susijusi infrastruktūra. Gausiausiai lankomose parko vietose įrengtos 24 atokvėpio vietos. Jose pastatyti stendai su informacija apie aplink esančias gamtos ir kultūros paveldo įdomybes. Beveik visose vietose įrengti suoliukai, kai kur netgi pavėsinės. Per protaką, jungiančią Alksnaitį su Linkmenu, nutiestas naujas tiltelis, patogus ne tik pėstiesiems, bet ir dviratininkams. Pasigrožėti nuo Ladakalnio atsiveriančiu vaizdu nuo šiol nebus problemų ir neįgaliesiems. Pakilti į kalvos viršų jie galės įrengtu pandusu. Vienas labiausiai lankomų šaltinių yra netoli Vaišniūnų. Vietiniai žmonės jį dažnai vadina Medžiukalnio šaltiniu dėl tokio vietovės pavadinimo. Dažnas keliautojas prie jo sustoja pasisemti vandens. Todėl projekto metu šaltinio aplinka gražiai sutvarkyta, išgrįsta lauko akmenimis. Kad prie šaltinio būtų lengviau prieiti, įrengtas medinis takas.

Kadangi seniausio ir vieno labiausiai lankomų Lietuvoje Aukštaitijos nacionalinio parko lankytojų centras lig šiol glaudėsi sename, avarinės būklės pastate, antrajame aukšte, todėl į projektą buvo įtraukta ir parko lankytojų centrui skirto pastato rekonstrukcija. Naujasis lankytojų centro pastatas įsikūręs prie pat kelio Palūšė-Utena, lankytojams patogioje vietoje. Jo rekonstrukcija pradėta 2006 m. gruodžio mėnesį, o jau 2007 metų vasarą centras buvo perduotas šeimininkams. Kadangi buvo pats sezono įkarštis, įkurtuves nutarta nukelti į rudenį. Nežiūrint į tai, kad oficialaus centro atidarymo dar nebuvo, jame jau spėjo pabuvoti Lietuvos Respublikos prezidentas V. Adamkus. Rugpjūčio 2 d. jis lankėsi Rytų Aukštaitijoje regione ir gilinosi į šio regiono saugomų teritorijų problemas. Vizito aptarimas bei spaudos konferencija vyko naujajame lankytojų centre, kuris lankytojams bus patogesnis ne tik dėl lengvesnio privažiavimo ar dėl to, kad įsikūręs pirmame aukšte. Jame bus ir viešasis interneto prieigos taškas bei nors ir nedidelė, tačiau šiuolaikiškai įrengta ekspozicijų salė. Tiesa, ekspozicijos dar reikės palaukti, nes jos įrengimas bus finansuojamas jau iš kito projekto lėšų. O naujasis lankytojų centras jau priiminėja lankytojus, nors oficialus centro atidarymas įvyks tik spalio 5 dieną, 14 val.


Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"