Paieška Žvilgsnis į žaliąją Lietuvą

Žvilgsnis į žaliąją Lietuvą

Jonas GEDMINTAS

 

2007 10 15 žurnalistų klubo „A“ (aplinka) nariai buvo pakviesti į Didžiosios Britanijos ambasadoriaus Lietuvoje Kolino Robertso rezidencija. Viešnagės metu aplinkosaugos, gamtosaugos, ekologine tematika rašantys spaudos, radijo bei TV žurnalistai bent porą valandų nuoširdžiai kalbėjosi Kolino Robertso rezidencijoje, t.y. namuose Vilniuje.

Dar prieš vykstant į Kolino Robertso rezidenciją daugeliui buvo žinoma, jog šių namų šeimininkas itin gilinasi į aktualią pasaulyje klimato kaitos problematiką. Susėdus pokalbiui prie jaukiai žybsinčio židinio Didžiosios Britanijos ambasadorius siekė kuo išsamiau iš žiniasklaidos atstovų sužinoti ir apie esmines aplinkosaugos problemas Lietuvoje, galimus šių problemų sprendimų būdus.

„Aplinkos apsaugos srityje tarptautiniai įsipareigojimai tampa privalomais. Todėl jie turi būti vykdomi. Žinau, jog Lietuva jau susidūrė su taršos į atmosferos orą kvotomis, jog esama kaltinimų aplinkosaugininkams iš pramonininkų pusės. Tai yra iššūkiai kiekvienai ES šaliai-narei, 500 mln. europiečių. Jei ES šalys neįgyvendins tų tikslų, kurios pačios sau yra užsibrėžusios, ko tada galima reikalauti, tarkime, iš Brazilijos, Rusijos, Kinijos, ar net iš JAV... Viskas, kas susieta su klimato kaitos politikos geraisiais pokyčiais, tada žlunga...“ – kalbėjo Kolinas Robertsas.

Žurnalistams daug klausimų kilo dėl būtinybės ES ateityje 20 proc. energijos gauti iš alternatyviųjų šaltinių (vėjas, vanduo ir t.t.). Pajuokauta, jog Lietuvoje ta problema bus sprendžiama net prie besisukančios balerinos pritaisant kokį generatorių... Nes tvenkti upes – ne pats geriausias kelias šaliai, kuri negali pasigirti kalnų upėmis. Potvynių-atoslūgių Lietuvoje nesama, vėjo gūsiais taipogi neitin giriamės, tad reikėtų tik pareikalauti, kad danų (ir ne tik danų) kiaulidėse būtų iš biodujų gaminama energija, kad laukai, dirvožemis nebūtų teršiami srutomis... Beje, ir biodegalų gamyba iš žemės ūkio produkcijos Lietuvoje kur kas niūresnė, nei kokioje Brazilijoje, kur per metus gaunami keli derliai...

Be abejo, kalbėtasi su humoru, tačiau surimtėjus pripažinta, jog Lietuvoje, ko gero, dar apie 20 metų (panašiai kaip ir Anglijoje) vargsime niekaip neišmokdami net paprasčiausias atliekas rūšiuoti. Ypač, pasak žurnalistų, ši problema atrodanti beviltiška miestų daugiabučiuose. Neminint jau to fakto, jog atliekų vežėjai taipogi dar nenusiteikė rimtesnei kalbai su daugiabučių gyventojais. Lengviausia jiems pasiūlyti didesnius mokesčius už buitinių atliekų išboginimą.

„Turime taupyti energetinius išteklius, tada ir apie alternatyvius bus lengiau kalbėti... Čia labai svarbu ir subalansuota aplinkos labui mokesčių politika“, – tarsi konstatavo pokalbio pabaigoje Kolinas Robertsas, užsiminęs ir apie tai, jog ateityje nuo AE žmonija vargu ar pabėgs.

... Su Didžiosios Britanijos ambasadoriumi Lietuvoje buvo kalbėtasi ir kitais aktualiais aplinkosaugos klausimais – tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje.

Kolinas Robertsas pažadėjo, jog su aplinkosaugos tematika besidominčiais žurnalistais sieks bendradarbiauti ir ateityje.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"