Paieška „Paukščių palydų“ savaitgalį į šiltuosius kraštus palydėjome apie 100 000 sparnuočių!

„Paukščių palydų“ savaitgalį į šiltuosius kraštus palydėjome apie 100 000 sparnuočių!

 

Daugiau nei 660 žmonių, Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) pakviesti, tradiciškai palydėjo į pietus išskrendančius paukščius.

Surengta per 30 renginių, kurių metu buvo suskaičiuota apie 98 000 paukščių. Lyginant su keletu ankstesnių metų, tai nedidelis mūsų kraštą paliekančių sparnuočių skaičius. Reikėtų manyti, kad mažą migrantų aktyvumą lėmė jų migravimui nepalankios oro sąlygoms.
Nors pernai paukščių palydų šventės metu pajūryje buvo labai vėjuota ir lijo, tačiau pajūriu itin intensyviai nepertraukiamu srautu traukė didžiųjų, juodųjų ir mėlynųjų zylių pulkai. Pernai „Paukščių palydų“ šventės metu daugiausia stebėta smulkių žvirblinių paukščių: didžiųjų zylių, mišriuose būriuose skrendančių paprastųjų ir šiaurinių kikilių bei juodųjų zylių.
Tuo tarpu šiemet daugiausiai užregistruota varnėnų, pempių ir pilkųjų gervių. Migruojančių zylių pastebėta labai nedaug. Nors šiemet Ventės rage zylės taip pat vyravo tarp migruojančių paukščių, bet apskritai jų nebuvo gausu. Pajūryje paukščių migracija buvo, kaip reta, silpna.
Vidurio Lietuvoje ir gretimuose rajonuose paukščius stebėję šventės dalyviai galėjo pasidžiaugti neįprastai didele pempių gausa. Mat po intensyvaus lietaus šių paukščių būriai laukuose daugiausiai laikėsi prie arimuose telkšojusių laikinų balučių.
Vietomis apsemtose Nemuno deltos pievose laikėsi gausūs želmeninių žąsų ir cyplių būriai. Vienoje tokių vietų LOD organizuotos išvykos iš Vilnius į Ventę dalyviai suskaičiavo daugiau nei 100 didžiųjų baltųjų garnių. Tokios didelės jų sankaupos dar niekad pastaraisiais metais pamaryje nebuvo stebimos.
Kai kam nusišypsojo laimė stebėti retus paukščius. Štai Trakų rajone LOD narys Vaclovas Mackevičius pamiškės sodyboje stebėjo žvirblinę pelėdą.
Šventės „Paukščių palydos 2007“ rezultatai: bendras stebėtų paukščių skaičius – 97783; bendras visų renginių dalyvių skaičius – 662; dažniausiai stebėti paukščiai: varnėnas – 23 225, pempė – 7615, pilkoji gervė – 7132.

 

 

Paukščių stebėtojų ralis „Kuršių marios 2007“

 

Lietuvos ornitologų draugija (LOD) spalio 19-21 dienomis pakvietė visus ornitologus, profesionalus ir mėgėjus į aštuntąjį tarptautinį paukščių stebėtojų ralį. Renginys tradiciškai vyko Ventės rage, turizmo ir poilsio komplekse "Ventainė".

Paukščių stebėtojų ralis – tai varžybos, kurių metu paukščių stebėtojų komandos varžosi, kuri per nustatytą laiką iš anksto numatytoje teritorijoje pamatys daugiau paukščių rūšių. Kadangi ši teritorija būna pakankamai didelė, visos komandos paukščių ieško važinėdamos automobiliais. Štai todėl tokios varžybos ir vadinamos raliu. Tai viena iš laisvalaikio praleidimo formų, labai populiari daugelyje Vakarų Europos valstybių. Tai didelė nuotaikinga paukščių gerbėjų ir stebėtojų varžytuvių šventė.

Varžybos tradiciškai vyksta pamario regione. Renginys vyksta savaitgalį – nuo penktadienio popietės iki sekmadienio pietų. Ralio dalyviai buvo kviečiami atvykti ir registruotis jau penktadienio (spalio 19 d.) vakarą Ventės rago gyvenvietėje esančioje kaimo turizmo sodyboje „Ventainė“. Šeštadienis (spalio 20 d.) – varžybų diena. Jos prasidėjo anksti ryte. Starto pradžia auštant, 7.00 val. - visos komandos turėjo spėti apsirūpinti kuru mašinoms, nes tai taip pat įskaitoma į varžybų laiką. Visų varžybų metu, dalyviai turėjo ne tik ieškoti ir stebėti paukščius, bet ir sekti laiką. Taigi, įtampos, azarto ir lenktynių nuotaikos tikrai netrūko.
Po finišo iki rezultatų paskelbimo ceremonijos dalyviai galėjo atsikvėpti. Net rekomenduojama pailsėti, nes rezultatų pristatymas ne ką mažiau įdomus ir nelengvas darbas. Norint suprasti, reikia pamatyti vykstančias diskusijas savo akimis. Vakare, dalyviai buvo kviečiami į „uždarymo ceremoniją“– apdovanojimai, vakarienė ir neformalus bendravimas.

 

Varžybų taisyklės:
 - Ralio metu dalyviai privalo griežtai laikytis ne tik kelių eismo ir ralio taisyklių, bet ir gamtosaugos reikalavimų bei nerašytų paukščių stebėtojų etikos normų.
 - Komandas paprastai sudaro 2 - 4 asmenys. Komandos sudėtis pagal amžių, lytį, profesiją, kvalifikaciją ir t.t. dažniausiai nereglamentuojama.
 - Komanda automobiliu pasirūpina pati.
 - Visus ralio dalyvius identiškais ralio teritorijos žemėlapiais ir varžyboms reikalingais dokumentais aprūpina organizatoriai.
 - Ralio dalyviams leidžiama naudotis žiūronais ir teleskopais.
 - Sustojus tam tikroje vietoje, komandos nariai laikinai gali išsiskirti ir paukščių ieškoti pavieniui. Tačiau komanda gali užregistruoti tik tuos paukščius, kuriuos stebėjo ne mažiau kaip du komandos nariai.
 - Varžybų metu komandos privalo atvykti į kontrolinius punktus.

 Varžybų metu draudžiama:
 - Naudoti technines paukščių viliojimo priemones (pvz. paukščių balsų įrašų retransliavimo priemones), prijaukintus laukinius paukščius, paukščių muliažus.
 - Naudotis mobilaus ryšio telefonais.
 - Registruoti rastus negyvus ir nelaisvėje laikomus paukščių.

Varžybų taisyklių kontrolę atlieka paskirti teisėjai. Jie taip pat sumuoja varžybų rezultatus ir pagal juos paskelbia nugalėtojus.

Nugali tas ekipažas, kuris per visą varžybų laiką užregistruoja daugiausiai paukščių rūšių, laiku užsiregistruoja kontroliniame punkte ir laiku atvyksta į finišą.

Varžybų mokestis komandoms iš Lietuvos šiemet buvo 40 Lt.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"