Paieška Veisiejų miškų urėdija – gražiajame gamtos vėrinyje

Veisiejų miškų urėdija – gražiajame gamtos vėrinyje

Vienas iš prisistatymo epizodų miškininkų ir visuomenės šventėje Girionyse

Vytautas STACEVIČIUS

 

Nors sakoma, kad pirmasis blynas visada prisvyla, manau, kad šventei „Mes miškui - miškas mums“ šis posakis netinka. Dar ir dabar tarsi aidi rugsėjo paskutiniojo šeštadienio šventinis šurmulys, dar neišblėso šventiniai įspūdžiai.

Prisimindamas šią pirmąją, gražią miškininkų dovaną visuomenei susimąstai: ką padarėme mes, kad ši šventė būtų graži?..

 

Grybų ir uogų prisirinkęs – gyvenk!..

 

Mes, veisiejiečiai, vykome į šventę iš piečiausio ir vieno gražiausio mūsų krašto kampelių. Gražūs mūsų Dzūkijos šilai, bėgantys nuo kalvelės prie kitos, dunksantys tarp ežerų ir ežerėlių, žaliuojantys jų salose ir salelėse... Urėdijos miškuose - per šimtą legendomis apipintų ir dievišku grožiu spindinčių ežerų. Tarp jų - ir trečiasis pagal dydį Lietuvos ežeras Dusia bei mažasis Bliūdelis, pasislėpęs Girelės miške.

Apie Bliūdelio ežerą senoliai pasakodavę šitaip: jame paskendęs jautis, o po poros savaičių gyvas gyvulys išplaukęs į Veisiejo ežerą. Ir imta galvoti, kad šie ežerai susisiekia po žeme. O ir patys Veisiejai - lyg žydrais karoliais - apjuosti gražuoliu Ančios ežeru. Neveltui dzūkai giriasi: vandens - nors prigerk, akmenų - nors užsimušk, o grybų ir uogų prisirinkęs – gyvenk!.. Ir neblogai gyventi galima...

 

Ką pasakytų jautis?

 

Na, o koks jautis išplauktų ties mūsų urėdija, ką jis paporintų? Kokie būtų faktai ir skaičiai?

VĮ „Veisiejų miškų urėdijos“ miškininkai tvarko ir prižiūri per 20 tūkst. ha valstybinio miškų fondo (VMF) miškų (o sanitarinę ir priešgaisrinę miškų apsaugą vykdo per 50 tūkst. ha). Mes džiaugiamės ir didžiuojamės savo gražiais šilais ir noriai puoselėjame, prižiūrime juos. Ateities pušynai turi būti našūs, tad sėklas renkame paprastosios pušies plantacijoje (plotas – 27 ha). Beje, šįmet įveisėme ir mažalapės liepos sėklinę plantaciją (pirmieji šalyje). Turime 20 ha daigyną-medelyną, kuriame auginame 40 rūšių medžių bei krūmų (4,5 mln. sėjinukų bei sodinukų; paprastosios pušies - 2,1 mln.; eglės – 1 mln.; beržo - 630 tūkst.; ąžuolo - 144 tūkst. ir t.t.). Šįmet atkūrėme 71,5 ha, įveisėme  21,7 ha miško (iš jų mišrių želdinių - per 70 ha). Išugdėme 218 ha jaunuolynų, einamuosius kirtimus vykdėme 226 ha plote. Gerindami sanitarinę miškų būklę sanitarinius miško kirtimus atlikome 2 tūkst. ha plote. Plynais miško kirtimais iškirtome 145 ha (iš jų atvejiniais - 41 ha). Per metus pagaminsime ir realizuosime 62 tūkst. kub. m medienos.

Viena didžiausių „rykščių“ miškams – gaisrai. Šįmet „degėme“ tris kartus (išdegė 0,3 ha miško). Gelbstintis nuo „raudonojo gaidžio“ miškuose esame įrengę ir prižiūrime 820 km mineralizuotų juostų.

...Graži mūsų gamta, sausi, grybingi miškai, švarūs ežerai  pritraukia daug lankytojų. Norėdami, kad jiems būtų gera ir įdomu, esame įrengę 4 pažintinius takus, 25 poilsiavietes, 48 atokvėpio vietas. Miško lankytojui talkiname ir susirandant norimą vietą. Čia padės Veisiejų miškų urėdijos išleistas lankytinas ir poilsio vietas pristatantis lankstinukas. Be abejo, turime ir daugiau leidinių apie urėdiją. Mielai priimame lankytojus namelyje–muziejuje. O laisvalaikiui pasitarnaus ir mūsų etnografinis ansamblis „Atgaiva“, vokalinis instrumentinis ansamblis „Du lašai“. Gražiai sutvarkėme urėdijos sodybą ir pastatą.

Džiaugiamės ir stabilia ekonomine padėtimi.

*  *  *

Taigi, su tokiais rezultatais sutikome ir praleidome pirmąją Lietuvos miškininkų šventę. Minimą informaciją kiekvienas šventės, vykusios Girionyse, dalyvis ar svečias galėjo išvysti Veisiejų miškų urėdijos spalvinguose stenduose.

Lieka tik tikėtis, jog kitąmet vėl susitiksime, jog tokia šventė taps tradicija. Juk miškininkai visada gręžiasi visuomenės link.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"