Paieška Paukščių palydos prie Daugų

Paukščių palydos prie Daugų

Saulius TAMOŠIŪNAS

Varėnos „Ąžuolo“ vidurinės mokyklos biologijos-chemijos mokytojas

 

Paukščių palydos - tai BirdLife partnerių visame pasaulyje kasmet, pirmąjį spalio savaitgalį, rengiama atsisveikinimo šventė su žiemoti išskrendančiais paukščiais. Tai šventė ir visiems gamtos bičiuliams. Lietuvoje paukščių palydas nuo 1994 metų organizuoja Lietuvos ornitologų draugija (LOD).

Šių metų paukščių palydose dalyvavo daugiau nei 660 dalyvių. Renginių koordinatoriai, daugiausia LOD nariai ir saugomų teritorijų administracijų darbuotojai, surengė daugiau nei 30 renginių, kurių metu buvo suskaičiuota apie 98000 paukščių. Lyginant su ankstesniųjų metų paukščių apskaitų rezultatais, tai nedidelis mūsų kraštą paliekančių sparnuočių skaičius.

Reikėtų manyti, jog mažą migrantų aktyvumą lėmė jų migravimui nepalankios oro sąlygos. Mat šį savaitgalį Lietuvoje beveik visur protarpiais lijo, dangaus skliautą beveik visą laiką dengė žemi debesys. Manome, jog toks

oras paveikė ir paukščiams neabejingus žmones. Paukščių palydų renginiuose jų šiemet dalyvavo apie du kartus mažiau nei pernai. Šiais metais iš visų šalies stebėjimo vietų gausiausiai migravusių paukščių rūšių suskaičiuota: varnėnų – 23225, pempių - 7615, pilkųjų gervių - 7132.

... Varėnos „Ąžuolo“ vidurinės mokyklos gamtotyros klubo „Eureka“ nariai stebėti sparnuočių susiruošė į Daugų žuvininkystės tvenkinius. Mus lydėjo Dzūkijos nacionalinio parko vyr.specialistas informacijai Emilis Tamošiūnas. Emilis talkino suskaičiuoti matytuosius paukščius. Juos stebėjome naudodamiesi atsivežtais žiūronais ir per teleskopą.

Pirmieji išvystieji sparnuočiai buvo didieji kormoranai. Jų suskaičiuota beveik 200, nemaža - pilkųjų garnių (apie 170). Stebėjome ir Lietuvoje retus didžiuosius baltuosius garnius (21). Tvenkiniuose plaukiojo didžiosios antys, laukiai, gulbės giesmininkės, gulbės nebylės, rudagalvės kryklės, skraidžiojo būriais rudagalviai kirai, pempės, varnėnai, kikiliai, dagiliai, didžiosios zylės, paprastieji kirai...

Įdomiausia buvo pasitelkus teleskopą stebėti jūrinį erelį, kuris įsitaisė prie tvenkinių, iš kurių išleistas vanduo - šalia „salelių“. Iš viso per tris valandas prie Daugų žuvininkystės tvenkinių užregistravome 21 paukščių rūšį ir suskaičiavome 814 individų. Paukščių stebėjimo duomenys el. paštu perduoti LOD sekretoriatui.

Šventės dalyvių vardu norėtume padėkoti Dzūkijos nacionalinio parko direkcijai už nemokamą vežimą mikroautobusu į Daugų žuvininkystės tvenkinius, o Daugų žuvininkystės ūkio administracijai - už leidimą stebėti paukščius privačioje valdoje.

Paukščių palydos - tai ir galimybė pasidžiaugti gamta, jos rudeniškomis spalvomis, o kartu - ir iškeliaujančiais paukščiais...

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"