Paieška ...ir čiobrelių arbatos!

...ir čiobrelių arbatos!

Botanikos instituto vaistinių, aromatinių ir uoginių augalų lauko kolekcijos

Julius AUKŠTAITIS

 

Molėtų kelio kryptimi, netoli buvusių Gulbinų kaimo, dabar jau miesto ribose, įsikūrę Botanikos instituto vaistinių, aromatinių ir uoginių augalų lauko kolekcijos. Pusės hektaro plote auginama 350 kolekcinių pavyzdžių vaistinių ir aromatinių augalų. 1,15 ha plote - 250 kolekcinių pavyzdžių uoginių augalų. Didžioji dalis (90%) vaistinių ir aromatinių augalų ir apie pusė uoginių kolekcinių pavyzdžių yra Lietuvos savaiminės floros atstovai. Didelė jų dalis paimta iš miško augaviečių.

Svarbiausieji kolekcijų kūrimo tikslai yra: moksliniai tyrimai, genetinių išteklių išsaugojimas bei naudojimas, mokymas bei visuomenės švietimas.

Kolekcinių pavyzdžių atnaujinimas, kai dėl ligų ar kitų nepalankių aplinkos sąlygų žūsta atskiri augalai, atliekamas klonavimo principu. Dauginama tik vegetatyviškai atlankomis, auginiais, šakniastiebiais, svogūnais ir t.t. Nes tik vegetatyviniu būdu padauginus augalą jo savybės išlieka nepakitusios. Į kolekciją yra perkeliami čiobrelių, smėlyninių šlamučių, kraujažolių, raudonėlių pavieniai individai, besiskiriantys tam tikromis savybėmis. Jiems prigijus, kolekcinis pavyzdys padauginamas vegetatyviai. Padauginimas kartojamas, kol augalai užims visą kolekcinio lauko plotelį. Pavyzdžiui, čiobrelių kolekciniai pavyzdžiai atnaujinami kas 3 metai, nes kereliai greitai pasensta, blogai žiemoja, sumažėja vaistinės žaliavos derlius.

Kolekcijose atliekami moksliniai tyrimai, kuriais vadovaujantis nustatomas ligų sukėlėjų paplitimas ir ligos intensyvumas. Pažymimas kolekcinių augalų atsparumas ligoms: atsparūs ir neatsparūs kolekciniai pavyzdžiai.

Kolekcijos yra tręšiamos, o vasarą naikinamos piktžolės, purenami tarpueiliai. Visų vaistinių ir aromatinių sėklomis dauginamų augalų sėklos surenkamos kitų metų kolekcijos atnaujinimui ir perdavimui į ilgalaikę sėklų saugyklą Augalų genų banke (Dotnuvoje) ilgalaikiam saugojimui (18 C temperatūroje). Tokios laikymo sąlygos garantuoja sėklų daigumą ilgus dešimtmečius.

Kolekcijos nuolat papildomos naujais pavyzdžiais. Augalų kolekcinių pavyzdžių rinkimui vegetacijos periodu organizuojamos 5–8 išvykos į įvairius respublikos rajonus. Išvykų metu renkamos sėklos, ūgliai ir patys augalai (priklausomai nuo dauginimo būdo ir kitų aplinkybių).

 

Kai kurios augalų kolekcijos (2006 m. duomenimis)

 

Viena iš veikliausių vaistažolių širdies negalavimams gydyti yra gudobelė (Crataegus). Pavadinimas kilęs iš graikiško žodžio cratos – tvirtas, stiprus. Kolekcijoje auginama 9 vienapiestės gudobelės (C. monogyna) kolekciniai pavyzdžiai iš įvairių Lietuvos gamtinių regionų. Auginami ir introdukuotos švelniosios gudobelės medeliai iš Kaišiadorių urėdijos medelyno. Ši rūšis perspektyvi auginimui dėl vaisių – jos obuoliukai didžiausi iš visų Lietuvoje augančių bei auginamų gudobelių rūšių.

Čiobrelis (Thymus – jėga, drąsa). Visų mėgiamas ir pažįstamas augalas. Lauko kolekcijoje papildyta vienu T.pulegioides pavyzdžiu, parvežtu iš Šalčininkų rajono. Dalis pavyzdžių buvo atnaujinta vegetatyviniu būdu. Kolekcijoje auginama16 Thymus kolekcinių pavyzdžių.

Žemuogė (Fragaria) - ne tik uoginis, bet ir plačiai žinomas vaistinis augalas. Jos preparatai „valo“ kraują, arbatos gydo daugelį ligų. Lauko kolekcija pradėta kurti 2002 m. 2006 m. kolekcija papildyta 8 naujais kolekciniai pavyzdžiais iš natūralių augaviečių. Kolekcijoje auginama trys žemuogių rūšys: F.vesca, F. v iridis ir F. moschata.

Norėtusi, kad apie šią Botanikos instituto lauko koleciją visuomenė plačiau žinotų ir susidomėtų čia auginamais augalais ir jų vertingomis atmainomis, o sodininkai, ūkininkai ir sodybas turintys savininkai papildytų savo asmenines augalų kolekcijas vertingais vaistiniais, aromatiniais ir uoginiais augalais.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"