Paieška Moderni eglutė – 2007

Moderni eglutė – 2007

Ji jau trečią kartą kviečia moksleivius rinkti ir rūšiuoti atliekas bei nenaikinti medelių

Skaistė VASILIAUSKAITĖ

 

Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento Ukmergės rajono agentūra visas mūsų ir kitų rajonų, priklausančių Vilniaus apskričiai, mokyklas šiemet trečiąjį kartą pakvietė dalyvauti projekte “Moderni eglutė”.

“Moderni eglutė” – tai eglutė, pagaminta iš buitinių atliekų. Šiuo projektu norima formuoti tokį modernumo standartą, kad žodis “modernu” asocijuotųsi ne vien tik su propaguojama populiariąja kultūra, bet ir su tuo, kas gera, dora teisinga, nors ir ne taip populiaru. Sutikime Kalėdas tvarkingoje aplinkoje.

 

Tikslas – jaunimo aplinkosauginis švietimas

 

Renginio organizatorių tikslas – jaunimo aplinkosauginis švietimas, taršos buitinėmis atliekomis bei medelių kirtimo prevencija. Projektu sprendžiamos ne tik buitinių atliekų rūšiavimo ir aplinkos taršos bei eglaičių kirtimo prieš Kalėdas, bet ir jaunuolių užimtumo problemos. Siekiame integruoti moksleivius į šiuolaikinę visuomenę, padėti jiems įgyti kultūrinės bei socialinės kompetencijos ir tapti atsakingais žmonėmis, norinčiais bei gebančiais kurti savo bei bendruomenės gyvenimą; skatinti mokinių saviugdos, iniciatyvos, kūrybiškumo, bendros kultūros, pasitikėjimo savimi ir kitų gebėjimų, būtinų aktyviai ir prasmingai dalyvaujant visuomenės gyvenime, plėtotę. Norime mažinti aplinkos taršą, pasitelkdami jaunųjų gamtos draugų pagalbą. Vaikams tai tuo pačiu ir turiningas laisvalaikis. Atlikdami visuomenei naudingą darbą moksleiviai ugdys dorines nuostatas, atsakomybės jausmą už save, savo artimą bei aplinką.

2005 m. eglutes iš buitinių atliekų gamino Ukmergės rajono vyresnio amžiaus mokiniai, vaikų namų auklėtiniai, specialiosios mokyklos ugdytiniai. Siekta įtraukti kuo daugiau paauglių, kad jaunuoliai nesišlaistytų gatvėmis, nesidomėtų kokiais svaigalais, o nuveiktų kažką naudingo. 2006 m. dalyvauti pakviesti Ukmergės rajono jaunesniojo ir vidutinio amžiaus moksleiviai, nes vaikus auklėti reikia nuo mažens. Todėl ir aplinkosauginė kultūra, gamtos bei darbo meilė turi būti ugdoma nuo mažų dienų. Prisiminus pirmojo bandymo patirtį ir intencijas, šių metų projektas skirtas patiems vyriausiems, t. y. 9–12 klasių moksleiviams.

 

Modernios eglutės” idėją propaguoti už rajono ribų

 

Pirmaisiais metais renginyje dalyvavo aštuonios komandos iš Ukmergės rajono mokyklų, tarp jų, kaip jau minėta, - ir Specialiosios internatinės mokyklos bei Vaikų globos namų ugdytiniai. Jiems pasikvietęs keletą savo bičiulių iš Vilniaus labdaringai koncertavo ukmergiškis Tomas Krivickas, žinomas Psicho pseudonimu. 2006 m. projektas dalyvių skaičiumi išaugo – dalyvavo dešimt komandų, tačiau svečių neturėta. Šiemet renginys netradicinis tuo, kad jis bus tarpmiestinis, o dalyvių skaičius - ribojimas. Nuspręsta kviesti ne daugiau kaip dešimt komandų, iš jų šešios - ukmergiečių, o keturios komandas ketinama pakviesti iš kitų Lietuvos miestų ar rajonų mokyklų. Tokiu būdu siekiama propaguoti “Modernios eglutės” idėją už Ukmergės rajono ribų. Be to, po oficialiosios dalies, prisistatymų ir pasirodymų, renginyje koncertuos grupė “Arbata”. Koncerto metu moksleiviai galės ne tik padainuoti ir pasišokti, bet ir susipažinti su kitų miestų moksleiviais, praplėsti akiratį.

 

Zombiais gali tu užsikrėsti”

 

Jau daug metų vis kalbame apie vieną opiausių aplinkosauginių problemų – apie aplinkos teršimą buitinėmis atliekomis. Populiari grupė “Antis” kadaise agitavo “Gyvenk kaip galima švariau, Pikti kenkėjai budi tundroj. Paklausyk, paklausyk, ar girdi, - zombiai, atrieda, atidunda”. Iš tiesų aplinkosaugininkai dažnai sulaukia skambučių, kuomet pasipiktinę miesto ar rajono gyventojai bara savo kaimynus už tai, jog šie ne vietoj šiukšles pila, kad per svetimų šiukšles ir patiems nėra kur kojos pastatyti, nėra kaip gryno oro įkvėpti ir tikrai baisu kad gali “zombiais užsikrėsti”.

Labai gaila, bet vis dar atsiranda tokių nepraustaburnių, kurie savo šiukšles be sąžinės graužaties palieka miškeliuose, prie vandens telkinių ir kitose vietose. Stebėtinas toks žmonių mąstymo būdas. Jiem atrodo, kad vežti šiukšles į mišką yra patogiau ir pigiau, nei naudotis konteineriu, nors taip iš tiesų nėra. Vežiodami atliekas į miškelius ar kitur, žmonės sunaudoja daugiau kuro, nei kad jiems tektų susimokėti už konteinerį. O juk konteineris stovėtų netoli namų, šiukšles būtų galima išnešti bet kada. Tai kur kas patogiau, nei kaupti jas, kol išsipūs keli maišai, ir dar kažkur gabenti, bijant, kad neužkluptų koks aplinkosaugininkas ir “nepripaišytų” baudos už aplinkos taršą.

Šalyje, o taip pat ir Ukmergės rajone, jau pratinamasi rūšiuoti atliekas. Ukmergės aplinkosaugininkai ir savivaldybės atstovai dirba ir stengiasi kovoti su šia problema. Likviduojami ir uždaromi nelegalūs sąvartynai, seniūnijų gyventojai raginami sudaryti sutartis su atliekų tvarkytojais ir naudotis konteineriais. Kiekvieną pavasarį visos seniūnijos, VĮ Ukmergės miškų urėdija bei Lietuvos žvejų ir medžiotojų draugijos Ukmergės skyrius įpareigojami jiems priklausančiose teritorijose prižiūrėti poilsiaviečių aplinką, įrengti šiukšlių dėžes, jas periodiškai išvežti, kad dažnai žmonių lankomose vietose nesikauptų ir nesimėtytų atliekos ir nedarkytų mūsų rajono vaizdo. Šia vasarą mūsų miesto gatvės atsirado spalvoti konteineriai, skirti popieriui, stikliui, plastmasei. Kol kas atliekų rūšiavimo sistema dar nėra tobula ir be trūkumų, tačiau žengiame teisingu keliu, todėl tikėkimės, kad “zombiai” Ukmergės neužpuls.

Zombių (aplinkos taršos buitinėmis atliekomis) problema iš tiesų opi. Todėl ir norime atkreipti moksleivių dėmesį į tai, jog atliekų nereikėtų mesti kur papuola. Kad šiukšles reikia rūšiuoti, nes tai naudinga: daugelį pakuočių galima priduoti, jos bus perdirbamos ir panaudojamos antrą kartą. O ko priduoti neįmanoma, su tomis atliekomis derėtų atsisveikinti kultūringai ir palydėti jas iki specialių šiukšlių konteinerių, o ne pilti bet kur.

 

Savavališko medelių kirtimo prevencija

 

Labai svarbu ne tik aplinkos tvarkymas, bet ir medelių kirtimo prevencija. Artėja Šv. Kalėdos ir prasidės jaunų, gražių eglaičių žalojimo manija. Suprantama, kiekvienas į namus nori parsinešti dailų, žaliuojantį, mišku kvepiantį medelį ir sukurti jaukią šventę savo šeimai. Tačiau toli gražu ne kiekvienas pamąsto, jog nukirsdamas eglę, kenkia gamtai ir naikina kraštovaizdį. Ne visi žino, o kiti ir nenori žinoti, kiek tokiu elgesiu yra padaroma žalos miškui. Todėl atsiranda tokių, kas vietoj to, jog nusipirktų eglutę iš žmogaus, turinčio leidimą kirsti medelius, pats važiuoja į mišką, kad išsirinktų dailesnį, šakotesnį medelį. Tokie, rodos, visai nekalti ir gražūs norai, nesutampa su mūsų respublikoje galiojančiais aplinkos apsaugos įstatymais. Tai daugelis žino, bet vis tiek rizikuoja ir vogčiomis važiuoja į mišką. Vadinasi, atlieką blogą, nusikalstamą darbą. O juk ruošiasi švęsti Kalėdas – pačią tauriausią metų šventę.

Savavališku medelių naikinimu labai susirūpinę ir rajono miškininkai, todėl VĮ Ukmergės miškų urėdija jau dvejus metus mielai prisideda prie šio renginio organizavimo ir žada gerai pasirodžiusių komandų mokyklas apdovanoti gyvomis eglėmis.

 

Projekto įgyvendinimo forma

 

Informacija apie projektą į mokyklas ir Vilniaus RAAD agentūras jau išsiųsta elektroniniu paštu pirmosiomis lapkričio dienomis.

Iš anksto užsiregistravusios 9-12 klasių moksleivių 5–6 narių komandos savarankiškai gamina eglutes iš buitinių atliekų ir ruošia pasirodymus aplinkosauginėmis temomis. Gruodžio 21 d. Ukmergės kultūros centre vyks baigiamasi renginys.

Eglutės iš buitinių atliekų gaminamos ir puošiamos iš anksto: ji turi būti ne mažesnė nei 1 metro aukščio, stabili, estetiška ir tvarkinga. Eglutės gruodžio 7 d. jau turi būti pristatytos į Ukmergės kultūros centrą, kur puoš šokių salę.

Komandos renginio metu turės pristatyti savo eglutę, pakomentuoti, kaip ji buvo gaminama. Grupės namuose ruošia 5 min. pasirodymus buitinių atliekų rūšiavimo, aplinkos taršos atliekomis ar eglaičių kirtimo tema.

 

Pagrindinis prizas – kelionė

 

Iš anksto sudaryta komisija apžiūrės eglutes ir stebės komandų pasirodymus. Bus vertinama ir moksleivių apranga, kurioje turi atsispindėti renginio tema. Svarbiausia, žinoma, originalumas, išradingumas, kuriant eglutes iš buitinių atliekų, savo darbo pristatymo informatyvumas, komandos požiūris į aplinkosaugines problemas, sugebėjimas savą požiūrį perteikti įtaigiai, meniškai ir kūrybiškai.

Visos komandos bus apdovanotos prizais. Pagrindinis prizas atiteks susumavus rezultatus už originaliausią eglutę, informatyviausią prisistatymą bei meniškiausią pasirodymą.

Pagrindinis laimėjimas, kaip ir pirmuosius dvejus metus, kelionė. Pirmaisiais metais laimėjusioji komanda pramogauti vyko į Vilnių. Vaikai turėjo galimybę pačiuožinėti “Akropolio” ledo arenoje, pietavo picerijoje, žiūrėjo kino filmą. Pernai laimėtojai vėl svečiavosi sostinėje, kur galėjo išbandyti savo laimę, laipiodami uolomis, pasilepinti pietumis “Submarine”, ir pamatė Kalėdinį TELE-BIM-BAM koncertą. Šių metų kelionė kol kas telieka paslaptimi. Pažadame, kad ji bus ne mažiau turininga ir įdomi. Laimėtojų jau kitą rytą po renginio, t. y. gruodžio 22 d., laukia įspūdžių pilna diena. Verta stengtis!..

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"