Paieška Gamta, kaipo glostanti Baltijos banga...

Gamta, kaipo glostanti Baltijos banga...

Vaikų džiaugsmai, pergalės

Vacys PAULAUSKAS

Vilniaus SOS vaikų kaimo pedagogas, žvejų būrelio vadovas, papildomo ugdymo pedagogas ekspertas

 

Rudeniniai orai darganoti ir žvarbūs, o nuolat trumpėjanti diena trukdo vaikams ilgiau pabūti gryname ore ir verčia vakaroti namuose, kur didžiausias draugas televizorius ir kompiuteris. Abu jie gadina akis ir moko ne pačių geriausių dalykų.

Nevalstybiniai vaikų globos namai „Vilniaus SOS vaikų kaimas“ rudenį organizuoja daug renginių ir visada maloniai sutinka svečius, pasiruošusius praplėsti globotinių žinias, puoselėti meilę gamtai, greta esančiam gyvam padarui, savo šeimai ir sau pačiam .

 

Aplankė svečiai

 

Malonių svečių vaikų kaimelio gyventojai sulaukė vieną spalio savaitgalį. Juos aplankė VšĮ Lietuvos gyvūnų augintojų centras (LGAC) su savo narių augintiniais ir du garbūs dėdės, Lietuvos radijo laidos „Gamta - visų namai“ rengėjai Zenonas Butkevičius ir Adolfas Drungilas.

Pabendrauti su svečiais sugužėjo visa kaimelio bendruomenė. Laikinai nutraukė savo užsiėmimą dailės būrelis, vadovaujamas Jolantos Čiaglienės, paliko savo pradėtus darbus Rimanto Kisieliaus keramikai, o mano žvejukai - nebaigtas tvarkyti meškeres. Visiems rūpėjo pamatyti atvežtus gyvūnus ir išgirsti apie juos įdomių pasakojimų. Čia viskas buvo įdomu, pradedant žiurke, voru paukštėda ir baigiant dėdės Vytenio demonstruojamu Meino meškėnu ir ponios Gabrielės komandų klausančio dresuoto šuns Tobio.

Kaimelio vaikai į susitikimą pasiėmė ir savo šeimose laikomus gyvūnus. Jiems rūpėjo išgirsti prityrusių gyvūnų augintojų patarimų ir dėdės Zenono pamokančių komentarų.

Gyvūnų augintojų centro vadovas Stasys Černiauskas pasidžiaugė vaikų smalsumu bei žiniomis ir pažadėjo jiems  ateityje kaimelį aplankyti su naujai paruošta programa.

Po savaitės Lietuvos radijo laidoje „Gamta – visų namai“ vaikai išgirdo gražų Z.Butkevičiaus ir A.Drungilo pasakojimą, kaip  kaimelyje ugdoma gamtosauga, ir savo išsakytas mintis. Dėkodami Lietuvos radijui už gražų reportažą, vaikai prašo laidas „Gamta – visų namai“ kartoti jiems patogesniu laiku. Mat ankstų šeštadienio rytą vaikams sunku išsivaduoti iš stebuklingų sapnų karalystės. Paprastai jie nubunda šiai įdomiai laidai apie gamtą spėjus pasibaigti...

 

Poilsis pajūryje

 

Šiemet „Žaliajame pasaulyje“ (Nr.31/621) pasakojau apie vaikų ištiestą pagalbos ranką Karklėje esančiam tvenkiniui. Todėl man rūpėjo jį vėl pamatyti. Žinia, artėjant žiemai mūsų krašte vandens augalai apmiršta ir nugula dugne.

Per moksleivių rudens atostogas atvykus ir keturias dienas su vaikais pabuvojus SOS poilsiavietėje Karklėje, matėme nuo paprastosios nerties sąžalynų laisvą tvenkinio paviršių. Akį džiugino plaukiojančių žuvų skleidžiami ratilai. Jie rodė: vaikų pagalbą nenuėjus perniek. Tvenkinys atsigavo ir dauguma žuvų, nepaisant vasarą kilusios grėsmės, išgyveno.

Vėlų rudenį geros kibos nesitikėjome, žūklės įrankių vežėmės nedaug, tačiau jų visiškai pakako, kad vienas kitas užkibęs žuveliukas pradžiugintų vaikus. Šį kartą mano grupės „pagrindą“ sudarė Karklėje nebuvę ir Baltijos jūros nematę kaimelio naujokai, todėl porą kartų atidėjome į šoną meškeriojimo mokslus ir patraukėme pasigrožėti putojančiomis bangomis. Reginys neišpasakytai gražus ir didingas. Bangų mūša tokia triukšminga, kad sunku susikalbėti. Fantastiškiausiai atrodė pro išdrikusią debesų maršką besileidžianti saulė, nurausvinanti dangų ir jūrą sunkiai nusakoma spalva.

Vaikai dūko, svaidė akmenėlius ir lakstė paskui nuo kranto tolstančias ir vėl atgal skubančias bangas. Žiūrėjau į juos ir pavydėjau tos vaikiškos laimės ir nerūpestingo juoko. Aš aiškiai mačiau – šėlstančios Baltijos bangos padeda vaikams užmiršti ankstesnio nelengvo gyvenimo negandas ir stiprina jų dvasią.

 

Draugiškos varžybos

 

Rudeniniai orai kaprizingi, o žuvų apetitas neprognozuojamas. Kasmet mano vaikai iš Ozo vidurinės mokyklos žvejų būrelio ir SOS vaikų kaimo išbando jėgas spiningavimo varžybose. Labai gaila, tačiau prieš varžybas visiems dalyviams išdalintos gausios rėmėjų dovanos sėkmės neprišaukė. Nepagavus žuvų nutarėme nugalėtojus išaiškinti mėtant spiningo svarelį į taikinį ir tolį. Šios rungtys vaikams patiko ir buvo rezultatyvios. Jas laimėjo Ozo vidurinės mokyklos žvejų būrelio narys Laimis Selimavičius. Jam atiteko varžybų nugalėtojo diplomas ir puikus Kęstučio Zanevičiaus spiningas. Antrąją ir trečiąją vietas iškovojo Rolandas Balkus ir Egidijus Petkevičius iš Vilniaus SOS vaikų kaimo. Jie apdovanoti UAB „Caputis“ prizais. Šio renginio rezultatais nusiminusių vaikų nebuvo. Visus pamalonino IGF „Minija“ dovanos ir Vlado Lašo gaminamos „Kibs“ blizgės.

Renginiai, kuriuose kartu dalyvauja Vilniaus SOS vaikų kaimo globotiniai ir Ozo vidurinės mokyklos žvejų būrelio nariai, padeda vaikams susidraugauti, pajusti visaverčio gyvenimo džiaugsmą ir branginti jaukią namų šilumą. Gerai, kai šeimos židinį kursto tikri tėvai, tačiau gyvenimas sudėtingas, pilnas netikėtumų ir įvairiausių išbandymų... SOS vaikų kaimo globotiniai gyvena SOS šeimose, kur pasiaukojanti SOS mamų meilė ir rūpestis gaubia vaikus, sudaro galimybes kiekvienam turėti jaukius namus.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"