Paieška Rytinis gruželis – visai ne „baltasis amūras“...

Rytinis gruželis – visai ne „baltasis amūras“...

Dr. Tomas VIRBICKAS, Saulius SIDABRAS

 

Daug ir įvairių žuvų pagauna žvejai profesionalai, mėgėjai. Vienus jų domina tik maistui vartojamos, kitus - didelės, stiprios, plėšrios ar išsiskiriančios kūno forma žuvys. Tačiau retas atkreipia dėmesį į mažas, neišvaizdžias vandenų gyventojas, nebent tada, kai prireikia masalo, ar kai kaimynas, draugas pasiūlo įžuvinti kūdrą....

Šiuo metu Lietuvos faunos sąraše yra 96 žuvų rūšys, iš jų 53 - gėlavandenės, 43 - jūrinės.

14 žuvų rūšių įtraukta į invazinių rūšių duomenų sąrašą. Invazine rūšimi vadinama tada, kai žmogaus veiklos pasėkoje rūšis sėkmingai įsikuria naujoje teritorijoje už savo natūralaus paplitimo ribų, sukeldama pavojų vietinei biologinei įvairovei.

Rytinis gruželis (lot. Pseudorasbora parva) - nedidelė, 5-10 cm ilgio, iki 16 g. svorio, sparčiai Europos vandenyse plintanti (išskyrus šiaurinę Europos dalį) invazinė rūšis. Natūralus šios žuvies paplitimo arealas apima Pietinės ir Centrinės Japonijos, Korėjos, Kinijos bei Amūro upės baseino vandenis. Jaunos žuvelės pradžioje minta planktoniniais, vėliau bentosiniais organizmais, kitų žuvų mailiumi ir ikrais. Gyvena dideliais tuntais, tarp vandens augalijos. Į daugelį Europos šalių rytiniai gruželiai buvo įvežti atsitiktinai, kartu su augalėdėmis žuvimis. Į Lietuvos vandenis (Dunojaus ež., Lazdijų raj.) pateko 1963 m., kartu su baltųjų amūrų jaunikliais. Ten kurį laiką buvo stebimas populiacijos gausėjimas, tačiau vėliau šios žuvys išnyko.

Šių metų spalio mėnesį vienos Žemaitijos nacionaliniame parke esančios privačios kūdros šeimininkas pakvietė atvykti, pasakęs, kad savo kūdroje turįs daug „baltojo amūro“ mailiaus. Kadangi šios žuvys Lietuvoje natūraliai neneršia, o veisiamos ir platinamos tik specializuotose žuvivaisos įmonėse, pateikta informacija sudomino. Tyrimo metu nustatyta, kad kūdroje gyvena gausi rytinio gruželio vietinė populiacija. Vykstant globaliniam klimato atšilimui, dėl pakartotinės introdukcijos (tikėtina – vėlgi su baltaisiais amūrais) gyvybingos rytinių gruželių populiacijos gali susiformuoti ir Lietuvos vandenyse. Būdamos labai vislios (subręsta 1 metų amžiaus, vislumas apie 1000 ikrelių) bei misdamos kitų žuvų mailiumi ir ikrais, šios žuvelės gali pakenkti vietinių žuvų ištekliams. Pateikti duomenys apie šios žuvelės patekimo kelius, paplitimą Lietuvos vandens telkiniuose būtų vertinga informacija mokslininkams ir gamtininkams.

Žinančius, ar įtariančius, kad vandens telkinyje gali būti rytinių gruželių, prašome informaciją teikti Žemaitijos nacionalinio parko direkcijai, Plateliai, Didžioji 10, tel. 49337, arba Vilniaus universiteto Ekologijos institutui, tel. 8~5 2711 889.

Įsigydami žuvies mailių ar lervutes įžuvinimui būkite atidūs.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"