Paieška Išsaugokime Aukštažio upelį

Išsaugokime Aukštažio upelį

Greta TIŠKEVIČIŪTĖ, Gintarė PETRAITYTĖ

Kauno r. Mastaičių pagrindinė mokykla

 

Mūsų kaimas Mastaičiai yra Lietuvos viduryje. Iki Baltijos jūros mums – apie 300 km.Tačiau su šia jūra mus sieja per kaimą tekantis Aukštažio upelis, kuris įteka į didesnę upę – Jiesią, o Jiesia – į didžiausią Lietuvos upę – Nemuną. Nemunas savo vandenis neša į Baltijos jūrą. Štai kaip mes susigiminiuojame su visomis Baltijos jūros projekte dalyvaujančiomis šalimis.

Mūsų mokyklos aplinkotyros ir kraštotyros klubas ,,Ainiai‘ nutarė nuodugniai ištirti šį upelį. Projektas vyko tris mėnesius. Pirmiausia aplankėme pakrančių gyventojus ir sužinojome, kad upelis turi net keletą vardų, kad jo išvaizda smarkiai pasikeitė prieš 40 metų, kai šiose apylinkėse buvo vykdoma melioracija.

Upelio vandens mėginius paėmėme iš 7 skirtingų vietų ir tyrėme jo cheminį užterštumą. Nustatėme (pagal amoniako ir fosfatų koncentraciją), jog upelis yra teršiamas buitinėmis nuotekomis tiek sodų bendrijos gyventojų,tiek pačios gyvenvietės žmonių. Su tyrimų rezultatais supažindinome Alšėnų apylinkės seniūną ir Kauno rajono aplinkos apsaugos skyrių.

Į šį  projektą įtraukėme ir pradinių klasių mokinius. Pradinukai tvarkė upelio pakrantes, rinko šiukšles, sudarė pavasarį žydinčių žolinių augalų herbarą, kūrė eilėraščius, surengė piešinių parodą.

O išvalytame upelyje organizavome savo gamybos laivelių regatą, skirtą Pasaulinei vandens dienai. Tai tradicinis mūsų mokyklos renginys, kurį ,,Ainių‘‘ klubas organizuoja jau šešeri metai. Kiekvienas dalyvis stengiasi pasigaminti kuo įdomesnį ir kuo gražesnį laivelį, nes varžomasi trijose rungtyse. Regatos dieną vyksta laivelių paroda, komisija išrenka bei apdovanoja dipomais pačių originaliausių ir gražiausių laivelių savininkus. Po pamokų upelyje vyksta pati regata, kurios metu išrenkami patys greičiausi laiveliai.

Šia švente ir šiuo projektu mes atkreipėme Mastaičių bendruomenės dėmesį į vienintelį per mūsų kaimą tekantį upelį, jungiantį mus su Baltijos jūra.

*  *  *

Kauno rajono Mastaičių pagrindinės mokyklos aplinkotyros ir kraštotyros klubas ,,Ainiai“ į tarptautinį Baltijos jūros projektą (BSP) įsijungė 1996 metais. Klubui priklauso 17 trečių-devintų klasių mokinių. Jie dalyvauja programose ,,Fenologiniai stebėjimai“, ,,Oro kokybė“, ,,Aplinkos raida“.

Tvarkome mišką, įkūrėme ,,žaliąją klasę“, inventorizavome seniausius kaimo ąžuolus. Vasarą registruojame kaimo pievose perinčias griežles, o žiemą stebime vandens paukščius.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"