Paieška Mėlynoji zylė

Mėlynoji zylė

Selemonas PALTANAVIČIUS

 

Mėlynosios zylės aprašinėti beveik nereikia – ji tokia žymi, iš kitų lesyklos lankytojų išsiskirianti dydžiu, spalva ir charakteriu. Gerokai mažesnė už didžiąją zylę, melsva galvos viršutine dalimi ir juostele virš akies, gelsva krūtinėle mėlynoji zylė yra labai judri, energinga ir ne pagal savo dydį užimanti vietą tarp kitų paukščių.  Ji  paprastai nuo lesalo nugena didžiąsias zyles ar net bukučius, neminint pilkųjų ar juodųjų zylių.

Mėlynosios zylės lesykloje niekada nebūna dažnos – grubiai skaičiuojant, dešimčiai didžiųjų zylių tenka viena mėlynoji. Nors gamtoje šiai rūšiai sąlygos yra pačios geriausios, o išvedamos vados būna labai skaitlingos (iki 12–14 jauniklių), tačiau toks jų gausumas yra ekologiškai subalansuotas ir vargu ar gali keistis. 

Labai atsargi, judri, greita mėlynoji zylė nėra tylenė - jos balsą „sirrr... sirrr“ prie lesyklos galima girdėti ir tada, kai būna labai šalta, kai pučia žvarbus rytys ar žiemys. Lesykloje mėlynoji zylė, kaip jau minėta, elgiasi drąsiai, tačiau lesti lieka tik tada, kai paukščiams pakabinta mėsos, riebalų ar kokio nors sustingusio mišinio. Jeigu būna papilta saulėgrąžų, stvėrusi vieną sėklą, ji nešasi ją ir lukštena saugioje vietoje.

Paukščių žieduotojai, dirbę Ventės rage ar Kuršių nerijos stacionare žino, kokie kibūs yra mėlynosios zylės nageliai ir koks aštrus, tvirtas snapas. Tačiau jo tvirtumo nepakanka gliaudyti stambias saulėgrąžas. Todėl mėlynoji zyliukė lesykloje turėtų rasti smulkių saulėgrąžų, kanapių, o jei jų neturi – pakabintą nesūdytos kiaulienos bryzelį.

Vasarį mėlynosios zylės pradeda giedoti. Tuo metu patino ir patelės spalvos būna labai intensyvios, saulėje besikeičiančios ir žvilgančios. Giedoti patinėlis paprastai pasirenka aukštai esančią šaką ar medelio viršūnę. Jo giesmė – pratisas, keletą sekundžių ar dar ilgiau  trunkantis cirpimas. Čiulbėdamas patinėlis pašiauša viršugalvio plunksnas, todėl jo galva atrodo labai didelė.

Perėti mėlynosios zylės gali likti lesyklos apylinkėse, ypač radusios naują inkilą, kurio landelės skersmuo – 35 milimetrai. Dar geriau, kai toks inkilas iškeliamas rudenį ar žiemos pradžioje, ir zylės gali jame glaustis šaltomis žiemos naktimis.

 

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"