Paieška Puošiant ir gražinant Prienus...

Puošiant ir gražinant Prienus...

Rasa KUČINSKIENĖ

Prienų „Žiburio“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė

 

Prienų „Žiburio“ gimnazijoje (įkurta 1918 m.) nuo seno stengiamasi turėti švarią, gražiai apželdintą teritoriją. 2004–2006 metais įstaiga renovuota, tad visur stūksojo plytų, žvyro, statybinių atliekų kalnai. Liko nuniokoti prieš tai augę gėlynai. Neatsitiktinai nusprendėme vykdyti aplinkos tvarkymo projektą „Gimnazijos žaliosios erdvės“. Jo tikslas – parengti teritorijos apželdinimo planą bei jį įgyvendinti. Buvo parengti gėlynų projektai, įvertinti ir atrinkti labiausiai tinkami augalai gėlynų apželdinimui (apželdintas mokyklos balkonas, sutvarkyta gimnazijos aplinka).

Projektas buvo parengtas ir pradėtas įgyvendinti 2006 m. rudenį. Ankstyvą pavasarį mokiniai daigino pasirinktų vienmečių augalų sėklas, sudygusius pikavo, tręšė, augino (biologijos kabinete ir namuose). Kiti kambariniai augalai, tokie kaip sprigės, chlorofitai, palergonijos, buvo dauginami vegetatyviniu būdu.

Iš žemės išėjus įšalui, pavasariniai darbai persikėlė į gimnazijos kiemą. Čia buvo ruošiama dirva gėlynui prie pagrindinio mokyklos įėjimo - papuošė kadagiai, raugerškiai, tujos ir nuostabiai nuaugęs rododendras. Už šiuos augalus esame dėkingi A. Senavaičiui. Saulutei pranašaujant vasaros pradžią tvarkymo darbai persikėlė į antrąjį gėlyną, taip pat buvo apsodintos didžiosios vazos bei balkonas.

Tarpiniai darbo rezultatai bei ateities planai buvo pristatyti gimnazijos bendruomenei, kuri projektą įvertino puikiai. Nelikome nepastebėti ir Prienų savivaldybės administracijos. Statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyr. specialistė I. Ramanauskienė parašė skatinančią recenziją.

Rudenį sugrįžusius mokinius pasitiko sprigių, montbrečių, kanų bei nasturtų žiedai, kurie raudonos, oranžinės bei geltonos spalvos deriniu tarsi priartina vaizdą ir suteikia šilumos bei jaukumo.

Netrukus lapų gūsiai bei pirmasis šaltukas davė ženklą: reikia pasiruošti žiemai. Tad II klasės mokiniai rinkosi į talką. Jos metu buvo tvarkoma mokyklos aplinka bei šalia esančios kapinės. Buvo iškastos šakniagumbinės gėlės, kurios nukeliavo žiemoti į mokyklos rūsį; nurauti vienmečiai augalai, kambariniai augalai perkelti į kabinetą.

Šio projekto metu gimnazijos gėlynai buvo papildyti 13 augalų rūšių, kurios džiugino ir džiugins akį ir kitais metais. Be to, projekto pabaigą vainikavo moksleivių dalyvavimas respublikiniame Lietuvos vaikų ir jaunimo ekologinės aplinkotvarkos konkurse „Žaliasis rūbas“ - moksleivės Evelina Aleksiūnaitė, Diana Mekšriūnaitė bei Gintarė Mildažytė, vadovaujamos biologijos mokytojos Rasos Kučinskienės, pristatė gimnazijoje atliktuosius darbus ir iškovojo 2–ąją vietą.

Svarbu ir tai, jog yra didelis moksleivių susidomėjimas aplinka ir noras dalyvauti jos kūrime. Kartu kuriama mokyklos bazė: patalpos, daigynai, loveliai, vazonėliai... Gėlynus apsodinus augalais graži aplinka džiugina kiekvieno akį, sukuria gerą nuotaiką ir darbingumą, plečiamos biologinės bei praktinės žinios. Projekto dėka ugdoma atsakomybė, kantrybė, estetinis suvokimas bei moksleivių aplinkosauginis mąstymas, formuojant palankų aplinkai elgesį kasdieniniame gyvenime - kas kuria, niekada negriaus ir gerbs kitų atliktą darbą.

Tęsiamos ir tradicijos, nes gimnazijos įkūrėjas F.Martišius buvo sukūręs bei prižiūrėjo medelių daigyną, augalais puošė Prienų miestą.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"