Paieška Šiuolaikiniame sąvartyne apsilankius...

Šiuolaikiniame sąvartyne apsilankius...

Marytė MARGIENĖ (pedagogė) ir Platelių gimnazijos gamtosauginio komiteto nariai-moklseiviai

 

Atliekų tvarkymas – aktuali visuomenės problema. Su ja susiduriame namuose, mokykloje, viešose vietose. Ką daryti, kad šiukšlių kalnai „nepuoštų“ aplinkos?

Platelių gimnazijos mokiniai dalyvauja Gamtosauginių mokyklų programoje, VšĮ „Žaliasis taškas“ organizuotame projekte „Ekologinė abėcėlė“, aplinkosaugines problemas sprendžia pamokų metu. 3b klasės mokiniai, vadovaujami mokytojos Vitalijos Lukavičienės, nutarė aplankyti Telšių regiono Jerubaičių sąvartyną. Su jais kartu vyko ir gamtosauginio komiteto nariai. Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Vidmantas Domarkas noriai leido mums apsilankyti sąvartyne.

Lapkričio 28-ąją, spaudžiant nedideliam šaltukui, nuvykome į atliekų kaupimo vietą. Mus pasitiko Jerubaičių sąvartyno vedėjas Aloyzas Krasauskas. Jis aprodė visą teritoriją ir įdomiai papasakojo apie mūsų sukauptų šiukšlių likimą.

Šis sąvartynas gyvuoja jau 6 metus. Čia dabar vežamos atliekos iš Plungės rajono bei Rietavo savivaldybės. Kasdien išverčiama po 60-70 tonų atliekų. (Norėdami įvertinti atliekų kiekį, pasisvėrėme ir mes. Svėrėme tik 850 kilogramų.) Po Naujųjų metų čia keliaus atliekos iš visos Telšių apskrities. Įsivaizduokite, kiek šiukšlių čia atkeliaus! Kraunama krūva po kiek laiko atrodys kaip devynių aukštų namas.

Mes buvome nustebinti šiuolaikiškai tvarkomu sąvartynu. Pirmiausia iškasama duobė ir ji išklojama pusės metro molio sluoksniu. Ant viršaus klojama speciali geoplėvelė, vėliau stora plastiko plėvelė ir galiausiai stora medžiaga, kad akmenukai nepradurtų plėvės. Tik tada pilamos atliekos. Jos suslegiamos. Iš krūvos ištekantis skystis laikinai subėga į sandarų baseiną. Iš jo tekės į baigiamus įruošti modernius, kompiuterizuotus valymo įrenginius, kurie visiškai išvalys šį filtratą. 

Šalia sąvartyno yra specialiai įrengta asfaltuota aikštelė, kurioje bus kompostuojamos pūvančios atliekos: šakos, lapai, žolė... Tikimės, jog ateityje mokyklos gėles sodinsime į šį kompostą.

(Matėme ir „bomžų“ pašiūres. Niekas nenorėtume tokios ateities...) Būtų gerai, kad stiklą, plastiką bei makulatūrą dėtume į jiems skirtus konteinerius. Tada atliekų kalnas sąvartynuose būtų mažesnis.

Norėtume apsilankyti ten dar kartą, kai visi įrenginiai veiks, keliai bus asfaltuoti ir pasėta veja. O tai planuojama padaryti iki vasaros. Į mokyklą grįžome truputį sužvarbę, bet su naudinga informacija ir dovanėlėmis. Buvome pirmi mokiniai, aplankę šį sąvartyną. Turime apie ką pamąstyti patys ir papasakoti draugams.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"