Paieška Kas lesyklėlę aplanko...

Kas lesyklėlę aplanko...

Zylės: pilkosios, juodosios, kuoduotosios

Selemonas PALTANAVIČIUS

 

Didžiąsias ir mėlynąsias zyles prie lesyklų sutiksime visur, net miesto viduryje. Tačiau be jų lesyklas lanko ir kitos zylių rūšys, kurios labiau būdingos kaimo vietovėms, o dar dažniau – pamiškių ar miško sodyboms. Jos mielai lanko iš lentelių sukaltą, toliau nuo palangės esančią lesyklą, mielai atskrenda į vadinamas paukščių aikšteles, kai lesalas beriamas ant nuvalytos žemės. Baikštesnės zyliukės mėgsta laupyti lašinius ir neatsispiria prisijungti prie sparnuočių pulko, švarinančio mėzdra (nuograndomis) išorinėn pakabintą šerno kailį. 

Pačios įprasčiausios šiame pulke – pilkosios zylės. Lietuvoje jų gyvena 2 rūšys: paprastoji pilkoji ir šiaurinė pilkoji. Ne specialistui šias rūšis atskirti sunkiau – abi jos yra daug mažesnės už naminį žvirblį, turi viršugalvį ir dalį sprando dengiančias kepurėles, rusvai pilkšvas nugaras ir balkšvas kūno apačias. Jų pagurkliai juodi, tačiau nevienodo dydžio: šiaurinės pilkosios zylės jis didesnis. Labiausiai į akis krinta paprastosios pilkosios zylės žvilgantis juodas galvos viršus ir pagurklis; šiaurinės pilkosios zylės šios juodos plunksnelės yra matinės. Be to, šiaurinės pilkosios zylės suglausto sparno plunksnelės sudaro šviesią balkšvą dėmelę. Pilkosios zylės yra labai patiklios, jas nesudėtinga prijaukinti ir pasiekti, kad maistą jos imtų nuo žmogaus rankos. Tiesa, to siekti nereikėtų, nes ne visada galima užtikrinti tokių jaukių paukščių apsaugą nuo paukštvanagių ir negerų žmonių rankų.

Pamiškėse, miško sodybose į lesyklas atskrenda juodosios zylės -  nedidutės, striukos, juodu kūno priekiu ir į akis labiausiai krintančiais  baltais skruostais bei dėmele pakaušyje. Juodoji zyliukė žvitri, labai pastabi.

Greta šių retesnių lesyklos svečių paminėtina kuoduotoji zylė. Tiesa, ją prie žmogaus būsto stebėti tenka ne visur, nes ji yra spygliuočių, daugiau pušynų, gyventoja.  Gamtoje dažnai straksi žeme, tačiau žiemą ją regėsi ir aukštutinėse medžių šakose. O lesykloje ji visai neagresyvi, pakankamai atsargi, baikštoka. Lengviau ją (kaip ir juodąją zylę) privilioti šerno kailiu, kurį laupo ne tik šios zylės, bet ir kiti sparnuočiai. Kuoduotosios zylės balsas (sirr...sirrr...) padeda ją iš karto surasti ir pažinti.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"