Paieška Iššūkiai ekologinio ūkininkavimo entuziastams

Iššūkiai ekologinio ūkininkavimo entuziastams

Vytautas LEŠČINSKAS

 

2007 m. lapkričio 28 d. Vilniuje, viešbučio „Crowne plaza“ konferencijų centre įvyko žemės ūkio ministerijos kartu su VšĮ „Tatulos programa“ surengta konferencija „Lietuvos žemės ūkis: dabartis ir vizija (2007-2013 m.)“, skirta paminėti „Tatulos programos“ dvidešimtmečiui.

Konferencijos tikslas – pradėti plačią diskusiją dėl Lietuvos ekologinio žemės ūkio dabarties ir tolesnės raidos. Renginyje dalyvavo ekologinių ūkių, įmonių savininkai, vadovai, mokslo įstaigų, asociacijų atstovai.

 

Ekologinių ūkių daugėja

 

Žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė sveikino dalyvius, linkėjo sėkmės visiems, o ypač žemdirbiams, ekologinių ūkių šeimininkams, kurių triūso dėka rinkoje atsiranda vis daugiau pačių vertingiausių – ekologiškų – maisto produktų. Ministrė pabrėžė, jog ekologinė žemdirbystė ne tik tiekia rinkai sveikesnės produkcijos, bet ir padeda mažinti aplinkos taršą. Ekologinių ūkių mūsų šalyje daugėja. Kai Lietuva 2004 m. tapo Europos Sąjungos nare, joje buvo 1172 sertifikuoti ekologinės gamybos ūkiai; bendras jų plotas – apie 43 tūkstančiai hektarų (1,5 proc. žemės ūkiui naudojamos žemės). Iki šio meto iš viso jau yra sertifikuoti 2865 ekologinės gamybos ūkiai (bendras plotas – apie 125 tūkst. ha; beveik 5 proc. žemės ūkio naudmenų).

Pranešimus skaitė: žemės ūkio ministerijos Maisto saugos ir kokybės departamento direktorius Saulius Jasius (“Sampratos formavimas valstybiniame lygmenyje apie Lietuvos ekologinio žemės ūkio viziją 2007-2013 metais“); „Tatulos programos“ direktorius, tarybos pirmininkas Almonas Gutkauskas („Tatulos“ krypties pamokos iki 2007 metų siekiant Lietuvos ūkio pertvarkos į ekologinį ūkininkavimą“); Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius, habilituotas daktaras Kazimieras Lukauskas („Maisto sauga ir ekologiški produktai: dabartis ir perspektyvos“); Darnaus vystymosi specialistų asociacijos (Jungtinė Karalystė) narė Indrė Kleinaitė („Ekologiški produktai 2007-2013 m. – atsakingo vartotojo perspektyva“).

 

Dažnai neatitinka kokybės standartų

 

Pasak Žemės ūkio ministerijos Maisto saugos ir kokybės departamento direktoriaus Sauliaus Jasiaus, 2007 m. sertifikuotų ekologinės gamybos žemės plotų per metus padaugėja apie 30 tūkstančių hektarų. Iš pasėlių juose dominuoja javai (71 proc.); gana daug auginama ir daugiamečių žolių (21 proc.). Bet uogynai užima tik 4 proc., sodai – 1 proc., prieskoniniai augalai, vaistažolės, bulvės – mažiau kaip 1 proc. bendro sertifikuotos žemės ploto. 2007 m. ekologiniuose ūkiuose sertifikuota gyvulių: 7262 melžiamosios karvės, 1508 mėsiniai galvijai, 10539 avys, 740 ožkų, daugiau kaip 1000 naminių paukščių. Saulius Jasius teigė, kad ūkininkai dar per mažai domisi ekologiniams ūkiams tinkamomis technologijomis, ne visada laikosi ekologinio ūkininkavimo taisyklių, tad rinkai tiekiama produkcija (ypač daržovės bei vaisiai) dažnai neatitinka nustatytų kokybės reikalavimų. O perdirbėjai nepatenkinti, kad iš ekologinių ūkių ne visais metų laikais gali gauti pakankamai perdirbti tinkamų žaliavų.

Kalbėjusi konferencijoje Darnaus vystymosi specialistų asociacijos (Jungtinė Karalystė) narė Indrė Kleinaitė sakė, jog didelį nerimą kelia prastėjanti maisto produktų kokybė, todėl pasaulyje daugėja ekologiško maisto vartotojų. Kalbėtojos nuomone, Lietuvoje trūksta ekologiškų produktų reklamos, neatsiranda šių produktų specializuotų parduotuvių, nevyksta nuotatinė prekyba jais turguose. Be to, prekybos tinklai turėtų būti palankesni ekologiškos produkcijos tiekėjams.

Tačiau UAB „Rimi Lietuva“ atstovė Jurgita Mackevičienė teigė, jog dabar šio prekybos tinklo parduotuvėse kaip tik yra didžiausias ekologiškos produkcijos, ypač daržovių bei vaisių pasirinkimas. Esą, 2006 m. jose prekiauta tik keturių rūšių daržovėmis ir vaisiais, o šiemet jau galima nusipirkti apie šešiasdešimt rūšių ekologiškų produktų, iš kurių net keturiasdešimt šešių rūšių produktai yra lietuviški. Ir nors šie produktai prekybos tinklui kol kas nėra pelningi, bet asortimentas bus didinamas ir toliau, tikintis, jog ekologiško maisto daugiau bus perkama ateityje.    

Apie ekologinio ūkininkavimo patirtį bei perspektyvas kalbėjo taip pat konferencijoje dalyvavę ekologinių ūkių šeimininkai, ekologinių įmonių savininkai bei vadovai, mokslo įstaigų, asociacijų atstovai.

 

Pagerbti konkurso laimėtojai

 

2007 m. rugsėjo mėnesį Žemės ūkio ministerija kartu su Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija ir VšĮ „Tatulos programa“ surengė konkursą „Pažangiausias ekologinis ūkis“. Konferencijos pabaigoje buvo pagerbti šio konkurso laimėtojai; jiems įteikti apdovanojimai. Konkurso vertinimo komisijos nariai buvo Žemės ūkio ministerijos, Lietuvos veterinarijos akademijos, VšĮ „Tatulos programa“, Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto, Lietuvos žemdirbystės instituto Joniškėlio bandymų stoties, Žemės ūkio rūmų, Lietuvos žemės ūkio universiteto Aplinkos instituto, Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacijos atstovai.

Komisija pažangiausiu ekologinės gamybos ūkiu pripažino Kėdainių rajono Pernaravos kaimo žemdirbio Felikso Vaitelio ūkį. Antra vieta buvo skirta Biržų rajono Parovėjos kaimo gyventojos Vaidilutės Stankevičienės ekologinės gamybos ūkiui. Trečia vieta teko Lazdijų rajono Šventežerio kaimo ūkininkui Edmundui Henrikui Jastramskui. Ketvirtą vietą laimėjo Tauragės rajono Kentrių kaimo Romualdo Mančo ekologinės gamybos ūkis. Penktos vietos laimėtoju pripažintas Klaipėdos rajono Kiškėnų kaimo ūkininkės Valerijos Birutės Žiogienės ekologinės gamybos ūkis.

Taip pat buvo apdovanotas VšĮ „Tatulos programa“ direktorius, tarybos pirmininkas Almonas Gutkauskas – už ilgametį darbą, organizacinę veiklą. Kalbėdamas konferencijoje jis prisiminė drauge su bendraminčiais įveiktas kliūtis ir laimėjimus, tikino, kad dabar labai svarbu kurti susivienijimus, kurių veikla apimtų visas ekologiškų maisto produktų gamybos grandis – nuo žaliavų tiekėjų iki vartotojų. Direktorius kėlė idėją, jog reikėtų ekologiškus maisto produktus tiekti ir mokykloms bei ikimokyklinėms vaikų įstaigoms. Jo nuomone, sertifikuotų ekologinių ūkių bendras plotas Lietuvoje 2010 m. galėtų apimti net 10 procentų viso žemės ūkiui naudojamo ploto.

Taigi konferencijos dalyviai turėjo progą daugiau sužinoti apie ūkininkų, mokslininkų, kitų specialistų darbus, laimėjimus siekiant plėsti ekologinį ūkininkavimą Lietuvoje ir, žinoma, pabendrauti, padiskutuoti, taip pat paragauti iš ekologiškų žaliavų pagamintų įvairių skanėstų.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"