Paieška Ekologija – kas tai?

Ekologija – kas tai?

Rasa TOLEIKIENĖ

Šiaulių sutrikusios klausos vaikų ugdymo centro mokytoja

 

Šiaulių sutrikusios klausos vaikų ugdymo centro mokiniai dalyvauja Viešosios įstaigos „Žaliasis taškas“ vykdomame projekte „Ekologinė abėcėlė“. Projekto tikslas - aplinkosauginių temų pagalba ugdyti jaunosios kartos savimonę ir atsakingą elgesį rūpinantis juos supančia aplinka; skatinti švietimo įstaigų, verslo įmonių, valstybinių institucijų ir visuomeninių organizacijų bendradarbiavimą siekiant geresnės aplinkos būklės.

Lapkričio 28 d. pamoka „Ekologija – kas tai?“ vyko Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedroje. Vaikams apie ekologiją, jos naudą bei universiteto darbuotojų atliekamus darbus pasakojo katedros vedėja doc. dr. Ingrida Šaulienė. 

Mokiniai turėjo galimybę apžiūrėti Lietuvoje surastus įvairius akmenis, besiskiriančius vienas nuo kito dydžiu, forma, spalva. Pakilnojus įsitikinome: ir svoriu. Pamokoje vaikai išsiaiškino, kad riedulys – bet koks akmuo, didesnis nei 200 mm skersmens. Vieni muziejaus rieduliai yra nesunkūs, juos galima paridenti rankomis, o kiti – dideli ir sunkūs. Rieduliai gali susidaryti upių vagose, kai srovė atskelia ir nuzulina didelį akmenį. O vandens išskalauti, jie primena skulptūras – iš akmens  susiformavusias fantastines figūras. Taip pat rieduliai gali būti sunešti ledyno. Mokiniai sužinojo, kad stambūs rieduliai, kurių muziejuje nėra, žinomi ir gerbiami mūsų krašte nuo seno. Apie juos pasakojami padavimai ir legendos. Kai kurie itin dideli akmenys atrasti atsitiktinai. Juos atkasus rieduliai pritaikyti lankymui. Daugelis stambesnių akmenų yra paskelbti saugomais gamtos, archeologijos paminklais. Barstyčių akmuo – didžiausias riedulys Lietuvoje, Puokės (Skuodo r.) kaime. Šis akmuo taip pat įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą.  

Aplinkotyros katedroje yra didelė augalų herbariumų kolekciją. Mokiniai sužinojo, kad šios kolekcijos herbariumai – ne tik sudžiovinti augalai, bet ir apie kiekvieną iš jų plačiai aprašyta: pavadinimai, kur auga, kaip atrodo, kokių sąlygų reikia augimui. Mokiniai susidomėjo augalu, kurio spygliai buvo panašūs į pušies, tačiau neįprastai ilgi, net 20 cm. Pasirodo, tai juodosios pušies spygliai. Apie šį augalą dar sužinojo, kad užauga iki 3–4 m aukščio ir apie 1,5–2 m pločio. Ši pušis auga lėtai, bet mėgstama ir auginama Lietuvoje kaip dekoratyvinis medelis.

Apžiūrėjus augalų herbariumus, mokiniai buvo pakviesti į laboratorijas. Jose pro mikroskopus stebėjo augalų žiedadulkes. Vaikai jau žinojo, kad žiedadulkes renka ir kaupia bitės, nes jomis maitinasi. Tad daugelis įsivaizdavo, kad žiedadulkės yra geltonos spalvos. Pažiūrėję pro mikroskopą, turėjo galimybę sužinoti, kad žiedadulkės yra įvairių spalvų ir atspalvių, pradedant šviesia ir baigiant tamsiai violetine. Štai aviečių žiedadulkės – šviesios; liepų – šviesiai žalsvos; svėrių, garstukų – geltonos; kiaulpienės žiedadulkės – oranžinės; ežeinio – mėlynos; kaštonų – rudai raudonos; rytinės aguonos, žydinčios raudonais žiedais – tamsiai violetinės. Taip pat nevienodas ir žiedadulkių dydis. Apvalios žiedadulkės yra baltųjų dobilų, geltonosios liucernos ir kukurūzų, ovalios – grikių ir morkų, trikampės – liepų ir aviečių, daugiakampės – kiaulpienių, nasturtų.

Didžiausią įspūdį vaikams paliko pro mikroskopą stebėtos drugelio dalys. Pažvelgę pro mikroskopą pamatė, jog drugelio sparnai nėra tokie lygūs, kaip atrodo, bet sudaryti iš labai kruopščiai išdėstytų žvynelių. Drugelio akys ir kojos atrodė tarsi iš fantastinio filmo apie ateivius. Laboratorijos mokslininkai pademonstravo galimybes mikroskopo vaizdą stebėti kompiuterio ekrane.

Pamokos pabaigoje vaikai galėjo apibendrinti, kad ekоlogija – mokslas, tiriantis gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveiką.

Atsisveikinant, Aplinkotyros katedros darbuotojai padovanojo vaikams segtuvėlius, kuriuose buvo informacija apie  Šiaulių universiteto Gamtos mokslų fakultetą bei Aplinkotyros katedrą, o taip pat užrašų knygelės, kuriose, į ugdymo centrą grįžę mokiniai, rašė ir piešė pamokoje patirtus įspūdžius.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"