Paieška Išgydyti… smalkėmis

Išgydyti… smalkėmis

Į tabletes supresuotas anglies monoksidas gali padėti kovoti prieš trombozes ir hipertoniją.

                       

Nuodai ar vaistas – nulemia tiktai dozė. Šią tezę dar sykį patvirtino britų mokslininkai iš Šefildo universiteto, „įkišdami“ mirtinas anglies monoksido dujas į injekcijas ir tabletes.

Tas pats anglies monoksidas CO, kuris labai greitai numarina žmogų per gaisrą, patekęs į organizmą minimaliais kiekiais, sugeba sumažinti uždegimą, išplėsti kraujagysles, pagerinti kraujo apytaką ir išvengti trombozių susidarymo. Be to, medikai planuoja iš dalies pakeisti „smalkinėmis tabletėmis“ imunodepresantus, be kurių neįmanoma išsiversti organų transplantacijos metu – lygiai kaip ir jie, CO sumažina imuninės sistemos ląstelių, atakuojančių persodintus organus, aktyvumą.

„Mums pavyko sintezuoti vandenyje tirpstančias molekules, kuriose smalkės (CO) yra susietos su metalu – rūteniu, geležimi ar marganu, - aiškina Brajanas Manas, profesorius, šio tyrimo vadovas. – Tokioms molekulėms patekus į organizmą, išsilaisvina smalkės, kurios greit prasiskverbia į kraują“.

Bet ir tai dar ne viskas. Profesoriaus Mano grupė sukūrė technologiją, leidžiančią valdyti CO išsiskyrimą iš šių junginių greitį. Kitais žodžiais tariant, naujosios tabletės skirsis pagal išsilaisvinimo iš junginių greitį ir dujų kiekį. CO išsilaisvinimo laikas gali siekti nuo 30 minučių iki keleto valandų, ir tai leis medikams geriau pritaikyti preparatą gydyti vieną ar kitą ligą.

Smalkės turi kitą pranašumą prieš sintetinius preparatus – tai endogeninis produktas, gaminamas paties organizmo. Jo įtaka organizmui natūralesnė ir labiau prognozuojama, negu efektas nuo sintetiniu būdu išrastos priemonės. Dar porą metų visus anglies tablečių niuansus mokslininkai tyrinės laboratorijose ir dvejus  metus – klinikinėse sąlygose. O po penkerių metų mokslo vyrai žada paleisti savo išradimą į apyvartą.

 

Parengė Jonas VANAGAS      

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"