Paieška „Mikrokosmosas“ – lyg mažyčiai mūsų planetos modeliai

„Mikrokosmosas“ – lyg mažyčiai mūsų planetos modeliai

Vytautas LEŠČINSKAS

 

Kauno moksleivių aplinkotyros centre 2007 m. lapkričio 23 d. vykusioje Kauno apskrities mokinių ir mokytojų tiriamųjų darbų konferencijoje „Pamilti gamtą per jos pažinimą“, skirtoje prof. Tado Ivanausko 125-osioms metinėms, su grupe moksleivių (popamokinės veiklos būrelių, veikiančių Aplinkotyros centre, narių) dalyvavo ir Kauno Eigulių bei Sargėnų vidurinių mokyklų mokytojas, keleto būrelių vadovas Gintautas Mikalauskas.

 

Visus stebina...

 

„Šiandien konferencijai pateikėme darbų trimis temomis, - pasakojo Gintautas Mikalauskas. – Viena iš jų yra „Kompanioninių gyvūnų auginimas“. Bendradarbiaujame su Lietuvos gyvūnų gerovės draugija. Dirbu pirmus metus su šiais vaikais; kurie buvo būrelyje anksčiau, tie jau išėjo... Mes atliekame naminių gyvūnų apskaitą; einam pas gyventojus, surašinėjam jų laikomus augintinius, o paskiau, tiems, kurie tuo domisi, kurie pageidauja, teikiam konsultacijas: kaip gyvulėlius ir paukštelius auginti, kokios galimos jų ligos, į ką dar būtina atkreipti dėmesį, kai namuose greta žmonių gyvena ir jų draugų keturkojų, sparnuočių, roplių ar žuvyčių. Kadangi esu veterinarijos gydytojas, tas darbas mano širdžiai yra artimas. Kitas būrelis, kuriam vadovauju –  „Mikrokosmosai“. Gaminame neįprastus dalykus – mikrokosmosus. Tai – tarsi Žemės modeliai: stiklainiuose – uždarytuose, užlakuotuose – pasodinta visokių augalėlių. Ir jie toje mažytėje erdvėje puikiausiai auga. Visi, kurie pirmąkart pamato tokią įdomybę, stebisi: kaip tie augalai išgyvena?. O induose yra ir vandens, ir visko, ko reikia augalams. Todėl tuose mikrokosmosuose vyksta visas gyvybės ciklas – kaip nepalyginamai didesnėje erdvėje – Žemės rutulyje. Sakau smalsuoliams: kaip Žemėje visokia gyvybė egzistuoja, taip ir tame stiklainyje viskas panašiai vyksta. Tik ten gyvūnų įvairovės nėra, bet apskritai gyvybės funkcionavimo principas – tas pats... Dar vieną konferencijai pateiktą mūsų darbą pavadinome „Bioaktyvių laukų nustatymas“. Kadangi Žemės rutulį gaubia elektromagnetinis, šviesos ir visokiausi kiti laukai, aišku, yra diskutuotinų klausimų“.

 

Tyrinėja ir biolaukus

 

Kaip sakė vadovas, jau kelerius metus mokyklose atliekami įdomūs biolaukų tyrimai, per kuriuos naudojamos virgulės, svareliai ir kitokios priemonės. Net savą tokių tyrimų technologiją moksleiviai drauge su vadovu yra sukūrę. Gintautas Mikalauskas tikino, jog biolaukai veikia kiekvieną gyvą padarą, taip pat ir žmogų; esama net tam tikrų anomalių zonų. Šiemet pradėta šiuos tyrimus atlikti jau ir Sargėnuose, o Eigulių mikrorajone tai daroma kelerius metus. „Ketiname dar kai kurių telepatinių bandymų atlikti, su virgulėmis pasipraktikuoti. Kol kas – pradžia... Gyvūnų gerovės draugijoje subūriau būrelį, ir mes su vyresnių klasių mokiniais einam pas mažiukus, supažindiname, propaguojame savo veiklą, rengiame vaidinimus, mikrospektaklius. Vaikai šia veikla labai patenkinti, džiaugiasi – ir tie, kurie vaidina, ir kurie žiūri  spektakliuką“, - atskleidė kai kurias įdomios veiklos detales pedagogas.

Būreliuose dalyvauja po keliolika mokinių. Kartais ateina ir neoficialių narių – jų taip pat laukiama, svarbu, kad vaikai nori imtis kokios nors naudingos veiklos.

Gintautas Mikalauskas tikino, jog virgulėmis tikrai galima sėkmingai atrasti vandeningus požemio sluoksnius. Vytelė virš požeminio vandens telkinio tiesiog juda rankose; kartais ją net nelengva nulaikyti. Anksčiau žmonės nestatė namų tokiose vietose, kuriose po trims dienoms paliekama beržo tošimi randama varlė – mat ten yra per daug drėgmės.

 

Būrelis atveda į akademiją

 

„Sargėnų bei Eigulių mokyklose turime daug akvariumų; norime, kad būtų jauku, gražu, o tada ir mokinių susidomėjimas įvairia veikla atsiranda. Be to, dar vieną būrelį galima paminėti, kurį subūrėme jau gana seniai. Tai būsimųjų veterinarijos gydytojų būrelis, veikiantis Veterinarijos akademijoje. Važinėjame po mokymo įstaigas, bendraujame su moksleiviais. Aišku, sunku yra veikti, kai darbas vyksta po pamokų; tenka derėtis su visais... O ta mūsų veikla tikrai svarbi. Štai jaunųjų veterinarijos gydytojų būrelio dėka jau daugiau kaip dvidešimt Eigulių vidurinės mokyklos mokinių yra įstojusių į Veterinarijos akademiją arba ją ir baigusių. Juk vaikams patinka gyvūnai: arkliai, šunys ir kiti!” – džiaugėsi moksleivių aktyvumu vadovas.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"