Paieška “Žaliosios miesto dienos” Prienuose

“Žaliosios miesto dienos” Prienuose

Rasa KUČINSKIENĖ

Prienų „Žiburio“ gimnazijos biologijos mokytoja metodininkė

 

Mūsų aplinka vis dažniau verčia susimąstyti: galbūt pats laikas keisti savo elgesį, nes vyraujant technokratiniam požiūriui, verčiant atsakomybę kaimynui, vis nukenčia mūsų aplinka ir, žinoma, žmonių sveikata.

Kaip pakeisti mąstymą ir savo įpročius? Tai turėtų būti svarbu kiekvienam bendruomenės nariui. Tad neatsitiktinai 2007 metų gruodžio 12 dieną Prienų „Žiburio“ gimnazijoje buvo organizuojamas konkursas „Žaliosios miesto dienos“, sukvietęs rajono mokinius ir mokytojus, kurie bandė spręsti atliekų tvarkymo klausimus. Dalyviai atvyko iš Prienų „Žiburio“ ir Veiverių T.Žilinsko gimnazijų, Kunigiškių, Šilavoto ir Pakuonio pagrindinių mokyklų.

Dauguma moksleivių pasirinko temą „Ką daryti, kad mūsų gyvenamoji aplinka taptų švaresnė ir gražesnė“ bei „Kaip išmokyti gyventojus geriau tvarkyti atliekas“. Pristatinėjo savo sukurtas idėjas, nuotraukas, skaidres... Moksleiviai teigė, jog žmonės neįpratę rūšiuoti atliekas, nenori galvoti apie artėjančias pasekmes. Tad ir suvis aišku, kodėl niokojami konteineriai, atliekos sviedžiamos bet kur. Tiesiog išmetami baldai, buitinės technikos atliekos. Tada tarsi smogas pakimba viršum galvų: kaip įtikinti žmogų, kad gamtą reikia tausoti?

Renginio metu buvo pateikta įvairių įdomių pasiūlymų: visuomenei reikia švietėjiškų paskaitų, reikia nuosekliai ir periodiškai supažindinti su atliekų žala gamtai, dažniau bausti piniginėmis baudomis, skelbti gražiausio kiemo konkursus, mokyklose vesti netradicines pamokas gamtosaugine tematika, moksleivių kurtus plakatus ir piešinius demonstruoti viešai, rengti akcijas ir piketus, atkreipiant valdžios ir visuomenės dėmesį, pasitelkti į pagalbą televiziją, kuri transliuotų vaizdo medžiagą (kokias ir kaip atliekas rūšiuoti), už teisingai rūšiuotų atliekų išvežimą neimti mokesčio, aptverti šiukšlių dėžes, kad bet kas negalėtų į jas landžioti ir jomis naudotųsi tik to kiemo gyventojai (ir t.t.)...  

Moksleivių konkursinius darbus vertino komisija, kuri kiekvieną dalyvį įvardijo nugalėtoju. Tačiau labiausiai patiko Prienų „Žiburio“ gimnazijos IIc klasės moksleivių Neringos Kėvalaitės, Aistės Juodytės, Virginijos Buzaitės ir Ievos Janušauskaitės (vadovė R. Kučinskienė) vaidybinis dialogas. Jo metu Žmogus ir Šiukšlė ginčijasi ieškodami abiems priimtinų sprendimų. Žmogus – šiuolaikinis vartotojas, Šiukšlė – norinti atgimti ir gyventi, bando atverti žmogui akis ir pamokyti jį rūpintis aplinka, rūšiuoti atliekas, šviesti kitus...

Prizines vietas taip pat pelnė Kunigiškių pagrindinės mokyklos (vadovė N.Staniulienė) bei Veiverių T.Žilinsko gimnazijos (vadovė O.Jasaitienė) mokinių komandos. Šie darbai apdovanoti dėl temos suvokimo, atskleidimo, originalumo bei nuoširdumo, todėl minėtųjų mokyklų atstovai dalyvaus Alytaus regiono jaunimo idėjų konkurse „Žaliosios miesto dienos“, kuris vyks VšĮ Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centre.

Džiugu, kad renginyje dalyvavo svečiai ir lektoriai, kurie skaitė pranešimus ir paskaitas aplinkosauginėmis temomis. Prienų rajono savivaldybės statybos ir ekonominės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Ramanauskienė supažindino su Prienų savivaldybės atliekų tvarkymu. Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro ekologė Erika Staniulytė pasakojo apie sąvartyno įrengimą, veiklą jame. UAB „EMP recykling“ ryšių su klientais skyriaus vadovė Rasa Buslavičienė kalbėjo apie elektronikos ir baterijų atliekų surinkimą. Lietuvos žaliųjų judėjimo pirmininkas Rimantas Braziulis pristatė gamtosauginių mokyklų veiklą. Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorė Jolita Matulevičienė, demonstravusi filmą apie aplinkos apsaugos darbuotojų nuolatinę veiklą, kalbėjo ir apie gyvosios gamtos apsauga.

Renginyje pabuvojęs Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas dėkojo mokiniams už jų iniciatyvumą, domėjimąsi ypač aktualiomis aplinkosauginėmis problemomis ir įteikė moksleiviams padėkos raštus, dovanėles.

... Atliekant kiekvieną didelį darbą, reikia pradėti nuo mažo. Šiuo atveju kiekvienam iš mūsų reikia susimąstyti, kuo padėti nykstančiai planetai ir ką mes paliksime ateinančioms kartoms. Kiekvienas mūsų turi pradėti nuo savęs – nepalikti šiukšlių miške, pakelėje, kieme, rūšiuoti šiukšles ir skatinti tai daryti kitus, ne tik vaikus, bet ir suaugusius...

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"