Paieška Trečiosios Žemės panorus...

Trečiosios Žemės panorus...

Arba šiokios tokios akistatos Pramonės dialogui su Aplinka skatinti

Vytautas LEŠČINSKAS

 

Rūpinimosi aplinkos švara klausimai – tokia buvo 2007 m. gruodžio 12 d. Vilniuje, vešbučio „Narutis“ Kolonų salėje vykusi tarptautinė konferencija „Pramonės dialogas su aplinka: kaip suderinti konkurencingumą ir rūpinimąsi aplinka?“

Konferencijoje dalyvavo didžiųjų Lietuvos chemijos pramonės įmonių – AB „Achema“, AB „Lifosa“, AB „Mažeikių nafta“ atstovai. Atvyko į konferenciją taip pat Seimo narė Birutė Vėsaitė, Danijos ambasadorius Lietuvai Lauridsas Mikaelsenas bei firmos „PricewaterhouseCoopers Lietuva“ vyriausiasis partneris Lietuvoje Kristoferis Batleris. Pranešimus skaitė mokslininkai, verslininkai, žiniasklaidos atstovai.

 

Aktualūs pranešimai, karštos diskusijos

 

Pranešimą tema „Kokie pokyčiai dėl klimato kaitos laukia verslo įmonių artimiausiu metu? Ar mūsų valstybės balsas girdimas priimant svarbiausius sprendimus?“ padarė Aplinkos ministerijos sekretorius Aleksandras Spruogis. Kito pranešimo, kurį skaitė Danijos ambasadorius Lietuvai Lauridsas Mikaelsenas tema „Danijos sprendimai aplinkosaugoje – pažanga be skubėjimo“ taip pat labai sudomino dalyvius; pranešėjui buvo pateikta nemaža klausimų.

Po pertraukos prasidėjusioje diskusijoje tema „Konkurencingumas ir aplinkosaugos reikalavimai. Konfliktų kilmė“ dalyvavo jau minėti pranešėjai – Aleksandras Spruogis, Lauridsas Mikaelsenas, taip pat Ūkio ministerijos sekretorius Gediminas Rainys, Aplinkos ministerijos sekretorius dr. Linas Čekanavičius, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkė Birutė Vėsaitė, Aplinkos apsaugos agentūros direktorius Liutauras Stoškus, kiti dalyviai.

Danijos ambasadorius Lauridsas Mikaelsenas kalbėjo, kaip ši šalis rūpinasi aplinkos švaros išsaugojimu; į aplinkosauginius projektus Danija pradėjo investuoti dideles lėšas jau gana seniai ir dabar ta kryptimi dirbama nuosekliai, tad šalis yra lyderė šioje srityje. Be to, nauji projektai siejami su šalies konkurencingumo stiprinimu. Bet, pranešėjas pasigedo panašaus požiūrio Lietuvoje, kuriai, kaip jis švelniai pasakė, šioje srityje dar yra daug erdvės tobulėti.

Gediminas Rainys pateikė konkrečios informacijos apie tai, kaip Lietuvoje kuriamos naujos įmonės, naudojančios pačias naujausias technologijas, taigi ir pakankamai draugiškos aplinkai. Dvi įmonės numatytos pastatyti Vilniaus miesto pakraščiuose, naudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas. Tai – pačių naujausių technologijų įmonės.

Aleksandras Spruogis pareiškė nuomonę, jog klimato kaita yra ta kaina, kurią dabar mokame už pažangą, žmonijos pasiektą per praėjusius 100-150 metų.

Liutauras Stoškus sakė, jog apskaičiuota, kad jei visi pasaulio gyventojai vartotų taip, kaip dabar yra vartojama vadinamosiose moderniose visuomenėse, žmonijai reikėtų trijų Žemių. Bet trijų Žemių nėra. Vadinasi, kai kas vartoja mažiau negu galėtų vartoti esant tinkamoms sąlygoms. Ir susiduriame su tokia situacija, kad tie, kurie vartoja mažiau, nori vartoti daugiau. Taigi kyla konfliktas tarp socialinių reikalų sprendimo ir poveikio aplinkai minimizavimo, kurį labai sudėtinga pašalinti. Pranešėjas pabrėžė, jog negalima kurti gerovės, kuriant naujas problemas sau dabar ir jas palikti dar ir kitoms kartoms.

Linas Čekanavičius teigė, jog ir verslininkai nebūtinai siekia tik pelno, bet jiems rūpi ir kiti dalykai: firmos prestižas, netgi darbuotojų gerovė. Kita vertus, pramonininkai kartais primena net žaliuosius, stengdamiesi perdirbti kuo daugiau atliekų, kai tai yra pelninga. Be to, įmonėms dažnai daug naudingiau perdirbti antrines žaliavas, kitas atliekas, negu konfrontuoti su žaliaisiais. Apskritai vadinamasis žaliasis verslas yra besiplečiantis verslas. 

Vėliau pranešimą „Socialinė atsakomybė reklamoje ir realybėje“ padarė Kristoferis Batleris. Rinkodaros bei gyventojų ekologinio švietimo tema konferencijoje kalbėjo „Iki“ prekybos tinklo komunikacijos direktorius Tomas Vaišvila, UAB „EMP recycling“ generalinis direktorius Almontas Kybartas, kiti dalyviai.

 

Aplinkosauga ir žmogaus savigarba

 

Kiek netikėta tema  - „Proporcijos ir perspektyvos jausmas žiniasklaidos ekologijoje“ – pranešimą skaitė savaitinio žurnalo „Veidas“ leidėjas, publicistas Algimantas Šindeikis. Netradicinės komunikacijos agentūros „Partizanas“ direktoriaus Remigijaus Kalpoko pranešimo tema buvo „Jaunosios kartos požiūris. Kaip galime susikalbėti?“

Vilniaus universiteto Chemijos fakulteto docentas dr. Rimantas Raudonis kalbėjo tema „Veikiančiųjų klubas: kai iniciatyva lenkia fondus“. Kadangi doc. Rimantas  Raudonis yra taip pat Lietuvos mokinių chemijos olimpiados komisijos pirmininkas, į konferenciją jis atvyko su grupe studentų, buvusių moksleivių gamtos olimpiadų dalyvių, prizininkų, kurie visiems susirinkusiesiems įteikė po aplinkos švaros išsaugojimo simbolį – molinę ąžuolo gilės skulptūrėlę.

Diskusinio pobūdžio pokalbiuose tema „Aplinkosauga, savisauga ir savigarba“ aktyviai reiškė savo mintis, nuomones, pastebėjimus ir AB „Lifosa“ generalinis direktorius Jonas Dastikas, Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius dr. Vladas Gaidys.

Konferencijos moderatorius buvo žinomas žurnalistas Virgis Valentinavičius, kurio dėka renginys vyko dalykiškai ir gyvai. Visiems dalyviams buvo suteikta galimybė išsakyti savo pastabas, pateikti pranešėjams klausimus, pareikšti savo nuomones.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"