Paieška Muzika iš gamtos

Muzika iš gamtos

Aurelija DIRGINČIENĖ

Šiaulių „Juventos“ mokykla

 

Mūsų mokyklos mokiniai draugauja su muzika – groja, dainuoja, šoka, klausosi ir analizuoja. Tačiau kaip gimsta muzikos instrumentas? Ne kiekvienas gali pasakyti. Ramintos (1c kl.), Aušvydo (5a kl.), Žilvino (8a kl.) tėvelis Kęstutis Kupčinskas – muzikantas. Jis ne tik papasakojo pradinukams apie netradicinius muzikos instrumentus, ne tik grojo jais, bet ir gamino bei leido patiems vaikams gaminti...

... Prieš šimtą ir daugiau metų piemenukas, ganydamas bandą pamiškėse, laukuose, stebėdavo gamtą, pažindavo kiekvieną čiulbantį paukštelį, jį pamėgdžiodavo, muzikuodavo. O muzikuodavo instrumentais, kuriuos pats pasigamindavo. Tai - ir skudutis, gaminamas iš miške surandamos medžiagos. Skudučių muzika skambėdavo lauke, einant į darbus, poilsio metu, talkose, pabaigtuvėse, naktigonėje, jaunimo pasilinksminimuose.

Pamokoje vaikai susipažino ir su nendriniu švilpuku, kurį gamindavo anksti pavasarį iš gerai išmirkytų nendrių nuolaužų. Mokinukų svečias K.Kupčinskas leido išbandyti vaikams ir kerdžiaus trimitą. Kerdžiaus trimitas gaminamas iš medžio šakos. Šaka perskeliama pusiau ir išskobiama. Abi išskobtos dalys sudedamos kartu ir stipriai surišamos virvele, metaliniais žiedais, karklo karna, paviršius ištepamas degutu arba apvyniojamas išvirinta beržo tošimi. Tai kerdžiaus signalinis įrankis, kuriuo raginama gyvulius išginti ar parginti, laiku melžti. Didžiulį įspūdį pradinukams paliko ir ožragis. Jis gaminamas iš ožio rago. Juo tirliuojamos improvizacinės melodijos, maršai, liaudies dainos, šokiai. Tai - ir signalinė priemonė. Dažniausiai ožragiu grodavo kerdžius ganydamas, taip pat per vestuves, vakarėlius.

Pamokos metu atkreiptas vaikų dėmesys: nesaugant gamtos, jos nemylint, teršiant miškus ar juose paliekant šiukšles, gali ateityje nebelikti tokių instrumentų...

Pamoka pralėkė labai greitai - begrojant, gaminant ir kalbant apie muziką. Tikimės, kad tokių pamokų ateityje bus ir daugiau.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"