Paieška Paukščiams ir žvėrims pavojinga vieningoji Korėja

Paukščiams ir žvėrims pavojinga vieningoji Korėja

 

Jeigu ekologai, biologai, ornitologai arba botanikai turėtų valią, jie tuoj pat uždėtų veto Šiaurės ir Pietų Korėjų galimam susijungimui. Jis tikriausiai įvyks, tiesa, kada būtent, niekas negali tiksliai pasakyti. Ir tai vienintelis dalykas kol kas nuraminantis gamtosaugininkus.

Visa paslaptis - žymiojoje demilitarizuotoje zonoje, esančioje tarp dviejų šalių, kurios gerovei ir gresia susijungimas. Sukurta dar 1953 metais, ši plati juosta, nusidriekusi iš vakarų į rytus 38-ąja paralele, užima 250 kvadratinių kilometrų. Jos plotis – 4 kilometrai. Per 50 savo egzistavimo metų demilitarizuotoji zona ne tik tarnavo “saugumo buferiu” tarp KLDR ir Korėjos Respublikos, bet ir tapo praktiškai realiu vietos florai ir faunai draustiniu.

Laukai čia yra virtę laukinėmis pievomis, pelkėmis, o zona pasirodė esanti idealia vieta gyventi dešimtims rūšių gyvų būtybių, kurioms kituose rajonuose jau seniai yra iškilusi išnykimo grėsmė dėl pramonės ir miestų plėtros bei medžioklių.

Gana laisvai “taikioje zonoje” jaučiasi tigrai ir leopardai, juodieji lokiai, elniai. Kiekvieną žiemą į šį rajoną iš Kinijos ir Sibiro atskrenda tūkstančiai baltųjų gervių, garnių ir ančių. Beje, kasmet paukščių skaičius vis auga. Zonoje ir jos apylinkėse šiuo metu sutelkta nuo 40 iki 60 procentų visos biologinės Korėjos pusiasalio įvairovės.

Daugelio mokslininkų nuomone, palaipsnis santykių tarp abiejų šalių gerėjimas gali pasirodyti esąs lemtingas spontaniškai susidariusiam draustiniui. Iš KLDR pusės jau numatyta su šia zona besiribojančio pramoninio regiono plėtra. Dvigubai turėtų išaugti ir įmonių skaičius analogiškoje zonoje prie Pietų Korėjos. Sičchono upėje, tekančioje per demilitarizuotą zoną, jau aptikta užteršimo pėdsakų. Tikimasi, kad jų dar pagausės, pradėjus vystyti geležinkelio transportą tarpo abiejų šalių ir suintensyvėjus pramoninei veiklai artimiausiame Pietų Korėjos Munsano mieste. Tokiomis sąlygomis ekologinės Pietų Korėjos organizacijos siūlo sukurti šiame regione gamtinį parką, kad būtų išvengta neigiamo poveikio aplinkai.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"