Paieška Ką mes žinome apie adatų terapiją

...ir žaliasis drakonas, mosuojantis uodega

Ką mes žinome apie adatų terapiją

 

Tarp gausybės egzotiškų gydymo būdų adatų terapija atrodo pati suprantamiausia: rado daktaras reikalingą tašką kažkur už ausies ir įsmeigė į ją adatėlę. Štai, atrodytų, ir viskas. Bet kodėl gi tada vieno specialisto atliktas „adatų seansas“ prilygsta analgino tabletei, laikinai išvaduojančiai nuo skausmo, o kitas gydytojas gali išgydyti pacientą nuo depresijos, chroniško nuovargio simptomo ar nuo alergijos?

 

Prieš 5000 metų vienas vargšas kinų valstietis, nuolat kentėjęs pragariškus galvos skausmus, kasė žemę savo darže ir netyčia kauptuku pataikė į koją. Surikęs iš skausmo, ėmė keikti nelaimingą savo likimą, tačiau netrukus pajuto, jog galvos jau nebeskauda. Džiaugsmingai šaukdamas, pasileido pas kaimynus pranešti jiems apie savo atradimą. Netrukus visi jie ėmė gydyti galvos skausmą, suduodami sau per koją. Apie keistą metodą netruko sužinoti ir imperatorius, liepęs išbandyti jį savo pavaldiniams. Šie išsiaiškino – išties padeda! Kadangi naudoti šiam tikslui kauptuką valdovui pasirodė gana barbariška, jis liepė jį pakeisti akmeniu. Taip pasaulį išvydo adatų terapijos mokslas, arba, kaip jį vadina Europoje, akupunktūra.

 

Viską valdo energija

 

Kinai tvirtai žino: Visata susideda iš energijos ir egzistuoja jos laisvo judėjimo dėka. Žmogus gimdamas gauna didelę energijos atsargą ir dar atitinkamą jos kiekį gauna iš aplinkos pasaulio drauge su maistu ir... gerais jausmais. Tačiau pamažu visa energijos atsarga eikvojama, o naujai atplūstanti nebepajėgia kompensuoti deficito. Ir tada žmogus numiršta.

Kai tik gyvybinės energijos srautas susilpnėja arba savo kelyje sutinka kliūčių, mes susergame, beje, ligos simptomai išryškėja ne iškart, o po keleto metų, kai ilgalaikis energetinis badas sukelia vidaus organų veiklos sutrikimus.

Energijos negalima išmatuoti fiziniais prietaisais, bet ją galima pajusti, kaip pajaučiamas vėjo dvelktelėjimas. Energija mūsų organizmo viduje cirkuliuoja kanalais, kurie dar kitaip vadinami meridianais. Ten, kur meridianai priartėja prie odos paviršiaus, atsiranda aktyvių taškų – pro juos mūsų vidinė energija susiliečia su aplinkinio pasaulio energija. Kinai yra sudarę nuodugnias energijos judėjimo schemas ir pažymėję jose kiekvieną aktyvų tašką, kurių esama per 600. Jie išmoko, paveikdami taškus, išsaugoti gyvybinę energiją ir tuo pačiu pailginti savo pacientų gyvenimo trukmę bei užkirsti kelią ligų vystymuisi. Todėl Senovės Kinijoje ir turtingi didikai, ir vargingi valstiečiai mokėdavo savo daktarui dar būdami sveiki. O ligos būdavo vadinamos mediko darbo broku ir gydytos nemokamai.

 

Meridianai vis dėlto egzistuoja!

 

Iš pradžių Vakarų medicina aiškino gydomąjį akupunktūros efektą, vadovaudamasi refleksų teorija – įdūrei kur nors po keliu, pro odos nervus ir kaulų smegenis skausmo signalas pasiekė reikiamą organą ir privertė jį funkcionuoti kitaip. Bet vėliau fiziologai aptiko, jog anaiptol ne visi taškai įsikūrę ten, kur praeina nervinės magistralės, ir vienais refleksais išgijimo nepaaiškinsi. Stebuklais išsilavinę europiečiai tikėti negalėjo, taigi į tyrimus įsitraukė biochemikai ir išsiaiškino: įdūrimo vietoje susiformuoja įvairūs fermentai, kuriuos kraujas vėliau išnešioja po visą kūną. Fermentai paveikia ir nervų sistemą, imunitetą, hormoninį lygį...

Mokslas ties šiais atradimais neapsistojo ir, kaip teigia akupunktūros specialistai, 1993 metais buvo atrasti kanalai, tiksliai atitinkantys kinų meridianus, įsikūrusius tarp organų. Kanalais cirkuliuoja limfa – bespalvis skystis, kuris nuplauna visas mūsų ląsteles ir išgabena iš jų toksinus bei žalingus medžiagų apykaitos produktus. Aktyviuose taškuose kanalai prieina labai arti prie odos paviršiaus, tad adatos dūris gali sustiprinti arba susilpninti tekėjimą limfos, nukreiptą, tarkim, į kepenis ir darantį įtaką jų veiklai.

 

Laikas įbesti adatėlę

 

Kaip tikina kinai, skirtingu metų laiku energija mūsų organizme srovena skirtingu greičiu ir jos judėjimo pobūdį galima nustatyti iš pulso. Kinų akupunktūrininkas keletą minučių palaiko paciento ranką ir gaudo pulso ritmą. Pavasarį mūsų pulsas būna stangrus ir įtemptas, tarsi lanko strėlė. Vasarą – platus ir laisvas, kaip giliavandenė upė. Į rugpjūčio pabaigą jis kiek apsilpsta ir tampa tolygus. Rudenį pulsas jaučiamas po pačia oda, jis – paviršutiniškas ir lengvas, tarsi drugelio sparnų plazdenimas. Žiemą pulsas pasitraukia į gylį, jį sunkiau apčiuopti. Jeigu jūsų pulsas neatitinka sezono, vadinasi, energijos balansas organizme sutrikdytas.

Dabar laikas pasirinkti tinkamą laiką ligai gydyti. Kiekvienas organas gydomas tam tikru sezonu. Pavyzdžiui, nuo žydinčių gėlių žmogų ištinka dilgėlinė liga. Nuo niežėjimo ir vandens kupinų pūslių akupunktūrininkas išvaduoja per keletą seansų. Bet alergiją gydyti jis imsis tik rudenį, todėl, kad alergija paliečia odą, o ją dera gydyti rudenį. Vasarą geriau pasirūpinti širdimi ir plonuoju žarnynu, pavasarį – akimis...

Daugelis mūsų medikų sujungia vakarietiškus techninius laimėjimus su rytietiška filosofija – iš pradžių nustato pagrindinių aktyviųjų taškų potencialą, vėliau gautus duomenis įveda į kompiuterį, ir protingoji programa parodo, koks meridianas yra nukentėjęs. Štai dabar jau ir galima jį gydyti.

 

Kuo ir kaip

 

Pirmąsias adatas kinai gamindavosi iš brangiųjų akmenų. Vėliau atėjo kaulinių, bronzinių, auksinių ir sidabrinių instrumentų eilė. Dabar labiausiai paplitusios nerūdijančio plieno adatos. Bet rytų virtuozai, kaip ir anksčiau, naudojasi ir dramblio kaulu, ir auksu, ir sidabru – priklausomai nuo paciento ligos ir amžiaus, nuo sezono ir netgi nuo oro už langų. O kritinėse situacijose (žmogus gatvėje nualpo arba patyrė avariją ir kraujas trykšta iš žaizdos) profesionalas naudojasi viskuo, kas pasitaikė po ranka: ir aštriu stiklo gabalėliu, ir fajanso nuolauža, ir paprasta lazdele.

Seanso metu adatėlė įvedama į aktyvų tašką griežtai nustatytu būdu. Esama būdo, kuris vadinamas „Žaliuoju drakonu, mosuojančiu uodega“. Jis nuima skausmo priepuolius. Arba stiliaus „Sušildom kalnus ir atšaldom dangų“, išvaduojančio nuo temperatūros. Paciento pojūčiai priklauso ir nuo adatos įvedimo metodo, ir nuo jos įdūrimo srities – tai gali būti tempimas, slėgimas arba šiluma, tačiau jokiu būdu ne skausmas. Net jei mūsų pacientui, kenčiančiam nuo radikulito, buvo įbesta į stuburo sritį dešimt adatų ir jis tapo panašus į dygliakiaulę – jam vis vien neskauda, o ramu ir gera. Paprastai seansas užima nuo 20 iki 25 minučių. Gydymo trukmė individuali ir priklauso nuo to, kuo žmogus serga.

 

Pas ką gydytis

 

Iš dviejų akupunktūrininkų geriau rinktis tą, kuris iš tikrųjų tiki energijos srovenimu kūne ir mąsto tradicinės kinų filosofijos kategorijomis. Nuoširdžiai tikintis daktaras neatmes, traukdamas pečiais, gausybės subtilių dalykų, atrodytų neįtikinamų iš europietiškos mokslinės minties pozicijų. Terminas „Baltasis tigras, linguojantis galva“ jam ne spalvinga metafora, o tikslus adatos judėjimo žmogaus kūne aprašymas. Nuo dėmesingo žvilgsnio neprasprūsta jokia smulkmena, todėl pasiekia kur kas geresnio efekto gydymo proceso eigoje.

Gydytojas, netikintis energijos srovenimu, atliks paprasčiausią refleksoterapijos seansą. Pacientas pajus ne subtilią akupunktūrą, o tik metodika pagrįstus veiksmus.

 

Ypač moterims

 

Akupunktūra idealiai tinka moterų gydymui – su jų amžinais hormoniniais svyravimais, nerviniais sutrikimais, subtiliu emocingumu ir jausmingumu. Ji nepamainoma tais atvejais, kai medikamentinis gydymas pasirodo esąs per grubus ar per staigus. Jeigu moteris ypač kankinasi „kritinėmis dienomis“, nederėtų išsyk griebtis hormoninių tablečių, kur kas paprasčiau būtų surasti kvalifikuotą akupunktūrininką. Visai įmanoma, jog savijauta pagerės natūraliu būdu, be įsikišimo į hormoninį foną.

Adatų terapija padeda moterims išvengti per ankstyvo klimakterinio periodo. Dar daugiau – moterys, esančios arti penkiasdešimties metų, besikreipusios pagalbos dėl tolimų nuo ginekologijos problemų (pavyzdžiui, dėl bronchinės astmos ar egzemos), su nuostaba atkreips dėmesį į tai, kad pagerėjo jų veido oda, be pakaitinės hormonų terapijos susireguliavo natūralūs organizmo ciklai. Neblogą efektą adatų terapija suteikia ir mastopatijos atveju. Atsitinka, jog akupunktūra išgelbsti moterį nuo jau paskirtos operacijos. Ypač – nuo nedidelės miomos arba kiaušidžių cistos.

Medikai sėkmingai naudoja akupunktūrą nevaisingumui gydyti, ypač tais atvejais, kai visi tyrimų rezultatai pasirodo esantys normalūs, tačiau pastoti moteriai niekaip nepavyksta. Naudojant dirbtinio apvaisinimo metodą, adatų terapija net 50 procentų padidina tikimybę to, jog apvaisinta kiaušialąstė „prigis“ jau pirmojo bandymo metu. Daugeliui moterų ši terapija padeda lengviau išnešioti kūdikį.

 

Nuo ko dar padeda adatėlės

 

Tradiciškai akupunktūra naudojama bet kuriam skausmui numalšinti. Kai kuriuose Kinijos rajonuose netgi apendicitas operuojamas be narkozės, tiktai akupunktūriškai nuskausminus. Adatų terapija galima gydyti viską – kaip tabletėmis ar kaip fizioterapija, kiekvienam padeda kažkas savo. Atsargiai ji naudojama tik esant aštriems infekciniams susirgimams ir sergant onkologinėmis ligomis. Suprantama, jog sergant vidurių šiltine, dizenterija ar plaučių uždegimu, reikalingi antibiotikai, kad būtų sunaikinti ligas sukeliantys mikrobai, o vėžys gydomas operuojant, cheminiais preparatais, švitinimu... Tačiau adatų terapija padeda palengvinti ligonio kančias, turint aukštą temperatūrą arba jaučiant chemijos terapijos padarinius. O Honkongo ligoninėse, gydant nuo dabartinės atipinės pneumonijos (aštrios infekcijos) pirmąsyk per 50 metų pradėta naudotis akupunktūra, ir, gydytojų žodžiais, ne be sėkmės.

 

Parengė Ramunė TOLVAIŠYTĖ

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"