Paieška „Hesininkai“: amžinai nepažabojamieji...

„Hesininkai“: amžinai nepažabojamieji...

Daugirdas PRANAITIS

Žurnalas „Meškeriotojas“, specialiai „Žaliajam pasauliui“

 

Neseniai Naujųjų metų slenkstį peržengėme, tačiau niekuomet neperžengsime žvejiškų problemos. O ko gero, didžiausias Kauno meškeriotojų ir aplinkosaugininkų galvos skausmas – “hesininkai”. Atleiskite už žargoninį žodį, tačiau jis iškart apibūdina pačią problemą. Apie pačią HE informacijos netrūksta. Štai klaidžiojant po interneto teikiamos informacijos platybes užkliūva žinutės, jog Kauno hidroelektrinė rūpinasi aplinkosauga, todėl rekonstruotos buitinių ir paviršinių nuotekų surinkimo sistemos, naujai pastatytas vandens nuvedimas iš avarinio alyvos surinkimo bako, kompleksiškai vertinama žemių ir betono užtvankų filtracija bei stebima hidrotechnikos statinių povandeninė būklė.

... Tirpstant ledui Kauno mariose, prie hidroelektrinės užtvaros viršutiniame bjefe sunešami organinės ir neorganinės kilmės nešmenys. Jie surenkami, kad nepatektų į Nemuno žemupį ir hidroelektrinės įrenginius. Tačiau čia pat jos panosėje įžūlūs brakonieriai, gamtosaugininkams jau net ne iš veidų, o kone iš pakaušių pažįstami, darbuojasi savo užkabinamaisiais įrankiais kada tik nori ir kaip tik nori. Atsakomybės jie išvengia, nes turto neturi, o už jų daromą žalą gamtai gresia tik administracinės teisės pažeidimo protokolas. Atimk iš jų draudžiamus įrankius (žinoma, jei nespės į vandenį įmesti), kitą dieną jau su kitu kuolu žuvims šonus akės… O ir “dirba” “hesininkai” organizuotai: vienas dirba, du saugo, o pastebėję pavojų - įspėja. Į visa tai žvelgiant iš šono, tokia situacija atrodo juokinga. Ir iš tiesų būtų juokinga, jei nebūtų taip graudu. Negalima sakyti, jog su brakonieriais nekovojama. Mėgstamose brakonierių vietose ištempti plūdurai su lynais. Ir tikrai, kurį laiką buvo ramu. Kol brakonieriai nesumanė, kaip po vandeniu esančius lynus apeiti. Dabar nei lynų, nei plūdurų nebematyt, o kainavo jų įrengimas ne taip jau mažai. Kaip pasakojo Kaune HE direktorius J. Bartlingas, žadama brakonierius tramdyti ne tik atstatant lynus ir plūdurus, bet ir pamėgtą brakonierių teritoriją aptveriant 2,5 m aukščio tvora (su apšvietimu). Pasak direktoriaus, su brakonieriais kovojama įnirtingai, Kauno HE administracija talkina gamtos apsaugos darbuotojams, kurie, būna, per dieną net kelis kartus brakonierius išvaiko. Kauno HE teritorijos apsaugos darbuotojai turi užtikrinti elektrinės, kaip energetinio objekto apsaugą, tad visą laiką budėti ir saugoti teritoriją nuo brakonierių neįmanoma. O papildomai apsaugai pasamdyti lėšų nėra skiriama.

Ar ne laikas daryti pokyčius įstatyminėje bazėje ir už tokius besikartojančius nusikaltimus ne tik protokolus rašyti ir baudas, kurių “hesininkai” nemoka, skirti, bet pagaliau ir baudžiamąją atsakomybę taikyti? Apie tai jau seniai kalbama, tačiau kalbos dar nė vieno brakonieriaus neatbaidė.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"