Paieška Aštuoni mitai apie ligas

Aštuoni mitai apie ligas

 

Retsykiais susergame visi. Bet vienas žmogus, pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus, žvaliai išgeria pakelį vaistų ir užmiršta savo negalavimus, o kitam tas pats peršalimas – šansas suvaidinti ištisą spektaklį. Be to, sunegalavę mes dažnai tampame įkaitais tų apie ligas sklandančių mitų, kurie yra įsišakniję mūsų visuomenėje.

 

Mitas Nr.1: sendami mes visi pradedame dažniau sirgti.

 

Daugelio asmenų sąmonėje senatvė ir ligos – neatsiejami. Ir kai tik žmogus pradeda jausti savo amžių, ligos jį tiesiog kibte apkimba. Būtent šituo paaiškinama situacija, kodėl neretas suserga savo gimimo dienos išvakarėse arba metų pabaigoje. „Metai daro savo“, - prisimena žmogus ir atgula su migrena. „Štai dar vieneri metai nugyventi“, - galvoja jis ir sausio 1-ąją nubunda su temperatūra.

 

Mitas Nr.2: ligos yra genetiškai nulemtos.

 

Genetiškai kiekvienam iš mūsų yra lemta numirti nuo atitinkamos ligos. Jeigu žmogus tuo įsitikinęs, būtinai susirgs. Ir numirs, kai tik pagalvos, jog jo genetinės valandos išmušė paskutinį kartą. O iš tiesų mirties ir ligų tarpusavyje nereikėtų sieti. Žmogaus gyvenimą nulemia daugybė faktorių, o genetika tarp jų užima anaiptol ne pirmąją vietą.

 

Mitas Nr.3: sportas ir režimas – geros sveikatos sąlyga.  

 

Profesionalūs sportininkai – viena iš pačių nesveikiausių žmonių kategorijų. Sveikatos teikia ne sportas, o fizkultūra, geras savo kūno valdymas, lankstus stuburas. Ir sugebėjimas įsiklausyti į save, nustatant, ko tau dabar labiausiai reikia – miego, poilsio ar aktyvių užsiėmimų gryname ore.

 

Mitas Nr.4: visos ligos – nuo nervų.

 

Tai tik iš dalies tiesa. Ramūs žmonės serga ne rečiau negu nervingi. Tiesa, ištveria ligas jie tikrai lengviau.

 

Mitas Nr.5: liga – bausmė už nederamą elgesį.

 

Na, jeigu taip, tai kiekvienąsyk, kai tik pasijus kaltas, žmogus sirgs. Esama asmenų, kurie nenusiramina, kol nesuserga, jeigu yra padarę, jų nuomone, „ką nors neleistina“. Kai kurie sąžinės graužatimi gali save ir į kapus nuvaryti.

 

Mitas Nr.6: apkūnūs žmonės dažniau serga.

 

Tiesa, tačiau tik iš dalies. Gyvenimo džiaugsmu trykštantys storuliai psichologiškai jaučiasi žymiai geriau už piktus liesus hipochondrikus. Viršsvoris, žinoma, pablogina savijautą, tačiau ligų gali ir nesukelti.

 

Mitas Nr.7: liga – tai organizmo poilsis.

 

Šituo save stengiasi įtikinti tie, kurie nemoka ilsėtis. Išties, ligos metu energija perpaskirstoma kitaip, ir kai kurie žmonės po nedarbingumo periodo atrodo geriau negu po atostogų. Bet jei tuo tikėsime, prisigalvosime: mirusiojo kūno užšaldymas – viso labo atjauninanti procedūra.

 

Mitas Nr.8: jeigu dabar persirgsi, vėliau būsi sveikas.

 

Maždaug šitaip svarsto kai kurie žmonės gripo epidemijos pradžioje. Jeigu jau sirgti, tai geriau dabar, kol neatėjo šventės, sesija, metinė ataskaita... Ir tarsi specialiai ieško infekcijos šaltinio didelio žmonių susibūrimo vietose. O juk gali ir apskritai nesusirgti.

*  *  *

Visi kartu ar kiekvienas atskirai, šie mitai pagimdo žmoguje jei ne troškimą, tai bent BŪTINYBĘ susirgti. Ir reikiamu momentu šis troškimas išsipildo. Taigi, jei tik norite jaustis sveiki, vykite iš galvos šias nuostatas.

 

Parengė Kostas JANKUS

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"