Paieška Aplinkos ministerijoje: 2008 m. kovo 17-23 d.

Aplinkos ministerijoje: 2008 m. kovo 17-23 d.

 

Kovo 17 d. Briuselyje vyos ES tarptautinių aplinkos klausimų darbo grupės susitikimas dėl Biologinės įvairovės. Dalyvavo AM Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistė Kristina Klovaitė. Išsamesnė informacija tel. 266 3552.

 

Kovo 17-19 d. Briuselyje vyko ET darbo grupės susitikimai, skirti klimato kaitos ir energetikos dokumentų paketo iki 2020 m. svarstymui. Dalyvavo AM Aplinkos kokybės departamento Klimato kaitos skyriaus vyr. specialistas Romualdas Brazauskas. Išsamesnė informacija tel. 266 3498.

 

Kovo 18-20 d. Vilniuje - bendros Lietuvos ir Rusijos sienos demarkavimo komisijos posėdis, kuriame aptariamas Valstybės sienos ženklų išsidėstymo techninių sąlygų rengimas, hidrografinių darbų instrukcijos derinimas ir kt. klausimai. Dalyvauja Lietuvos geologijos tarnybos direktorius Juozas Mockevičius. Išsamesnė informacija tel. 233 2889.

 

Kovo 19-21 d. Aplinkos apsaugos agentūra kviečia visuomenę į atvirų durų dienas savo Aplinkos tyrimų departamento laboratorijose (Goštauto g. 9, Vilnius) - kovo 19 d. nuo 13 val. iki 16 val.; kovo 20 d. nuo 13 val. iki 16 val.; kovo 21 d. nuo 10 val. iki 12 val. Lankytojai bus supažindinami su vykdomais aplinkos tyrimais, nustatymo metodais, šiuolaikiniais matavimo prietaisais ir mobilia oro kokybės tyrimų laboratorija. Registracija tel. 210 7332 arba el. paštu a.ceponiene@aaa.am.lt. Išsamesnė informacija: Aurelija Čeponienė, tel. 210 7332.

 

Kovo 19 d. Vilniuje, Lietuvos Respublikos Seime vyko konferencija, skirta Tarptautiniams planetos Žemės metams. Visame pasaulyje vykdomų renginių, skirtų šiai progai paminėti, devizas: „Žemės mokslai - visuomenei“. Pristatyti UNESCO ir IUGS inicijuotų ir Jungtinių Tautų paskelbtų Tarptautinių planetos Žemės metų 2007-2009 tikslai ir Lietuvoje planuojami renginiai. Konferencijos pranešimų - diskusijų temos: „Žemės planetos rūstybė ir palankumas Lietuvai: ar viską žinome apie gelmėse slypinčius pavojus ir vertybes?“, „Lietuvos geografiniai ekstremumai“, „Akmuo - klimato kaitos metraštis“ ir kt. Dalyvavo Lietuvos geologijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Jonas Satkūnas. Išsamesnė informacija tel. 233 2482.

 

Kovo 19-20 d. sostinės viešbutyje „Šarūnas“, Raitininkų g. 4, Aplinkos apsaugos agentūra kartu su Aplinkos ministerija, Aplinkos inžinerijos institutu, Kauno technologijos universitetu, Vilniaus universitetu, UNEP Centru tausojančiam vartojimui ir gamybai (Vokietija) organizuoja tarptautinę konferenciją „Tausojantis vartojimas ir gamyba... kaip tai pasiekti?“. Išsamesnė informacija: Irena Mereškevičienė, tel. 266 2845.

 

Kovo 20-21 d. Aplinkos apsaugos agentūra visus kino mėgėjus kviečia apsilankyti Vilniaus „Skalvijos“ kino centre vyksiančioje meninių ir dokumentinių filmų apie civilizacijos ir gamtos konfliktus retrospektyvoje. Šios retrospektyvos tikslas – paskatinti žmones, ypač jaunąją kartą, susimąstyti apie aplinkai gręsiančius pavojus, kuriuos jie gali sumažinti, iš naujo pamatyti grožį, kurį dar gali išsaugoti. Išsamesnė informacija: Irena Mereškevičienė, tel. 266 2845.

 

Kovo 21 d. Klaipėdoje, Taikos pr. 26, minint Pasaulinę Žemės dieną bei Baltijos jūros aplinkos apsaugos dieną, Jūrinių tyrimų centro laboratorijose rengiama atvirų durų diena. Bus galima susipažinti su vykdomais jūros, gėlųjų vandenų tyrimais, naujai įrengta laboratorija bei prietaisais. Išsamesnė informacija: Nijolė Remeikaitė tel. 8~46 410 456.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3657

 

 

Aukštuosiuose Paneriuose išsiliejo apie 60 tonų benzino

 

Aplinkos ministerija informuoja, kad kovo 18 d., apie 13 val. Vilniaus miesto teritorijoje,  Aukštuosiuose Paneriuose prie Granito gatvės 10 namo, išsiskyrus bėgiams, nuo jų nuriedėjo 3 cisternos su benzinu. Viena pilna cisterna apvirto, išsiliejo visas joje buvęs benzinas. Apytikriais duomenimis išsiliejo apie 60 tonų benzino.

„Gruntas, į kurį išsiliejo benzinas, yra smėlėtas ir labai laidus, - sakė Valstybinės aplinkos apsaugos inspekcijos Avarijų prevencijos ir valdymo skyriaus vedėjas Gediminas Markauskas. -  Benzinas greitai susigėrė. Po avarijos priešgaisrinės apsaugos tarnybos darbuotojai aptvėrė benzinu užterštą vietą ir dabar ją saugo, kad nekiltų gaisras“.

Pasak Gedimino Markausko, aplinkos apsaugos tarnybos pareikalaus, kad avarijos kaltininkė akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ išvalytų užterštą teritoriją. Avarijos vietoje nėra atvirų vandens telkinių, todėl paviršiniai vandenys nebuvo užteršti.

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 03 18

 

Kuršių nerijos nacionaliniame parke nustatyti pažeidimai

 

Praėjusią savaitę Aplinkos ministerijos Vidaus audito tarnyba patikrino Lietuvos Respublikos Seimo kontrolieriaus ir Seimo Aplinkos komiteto persiųstus skundus dėl Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos galimų pažeidimų pasitikėjimo teise valdant valstybės turtą, sudarant nuomos sutartis, vykdant viešuosius pirkimus ir kt.

Auditoriai nustatė, kad valstybės turtas, kurį patikėjimo teise valdo parko direkcija, naudojamas neefektyviai. Direkcijos vadovybė toleruoja neteisėtus veiksmus, susijusius su gyvenamųjų ir negyvenamųjų patalpų panaudojimu. Smiltynės, Purvynės, Skruzdynės, Gintaro įlankos gatvėse esantys poilsio namai yra avarinės būklės. Parko darbuotojai šias patalpas prisitaikė ir jose gyvena. Nidos girininkijos teritorijoje parko darbuotojai gyvena nelegaliai pastatytame namelyje. Nustatyta atvejų, kai darbuotojai gyvenamąsias patalpas remontavo, pakeitė langus, nors leidimų tokiems darbams jie neturėjo.

Parko teritorijoje veikia 4 girininkijos, nors pagal galiojančius aptarnaujamo ploto normatyvus jų turėtų būti dvigubai mažiau. Taip pat rasta pažeidimų ir įsigyjant tarnybinius automobilius. Nustatyta ir kitų smulkių pažeidimų.

Auditorių nuomone, kai kurie pastatai, kuriuos pasitikėjimo teise valdo Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, naudojami neefektyviai, direkcijos vadovybė nuolaidžiauja darbuotojams, kai jie neteisėtai naudoja gyvenamąsias ir negyvenamąsias patalpas. Dar nustatyta, kad parko direktorė pažeidė LR Vyriausybės nutarimą „Dėl tarnybinių lengvųjų automobilių įsigijimo, nuomos ir naudojimo biudžetinėse įstaigose“. Negalioja direktorės įsakymai „Dėl poilsiaviečių naudojimo tvarkos“ ir „Dėl įkainių už filmavimą ir fotografavimą KNNP teritorijoje patvirtinimo“.

Kuršių nerijos nacionalinis parkas yra pavaldus Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai. Todėl šiai tarnybai pavesta patikrinti Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės veiklą ir pateikti Aplinkos ministerijai išsamią informaciją bei ją patvirtinančius dokumentus, pareikalauti, kad parko direkcija pašalintų minėtus trūkumus. Iš Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos reikalaujama didesnės atsakomybės dėl šio parko direkcijos veiklos. Tarnyba įpareigota imtis priemonių dėl parko direkcijos valdymo ir veiklos pagerinimo ir per 10 dienų pateikti patvirtinimui Aplinkos ministerijai įgyvendinimo planą.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 03 17

 

Naudojimui nebetinkamos padangos surenkamos nemokamai

 

Aplinkos ministerija informuoja, kad padangas, kaip ir kitas didžiąsias atliekas (baldus, televizorius, šaldytuvus ir kitokią naudotą buitinę techniką, kompiuterius, buitines, butų remonto atliekas ir antrines žaliavas), gyventojai gali atvežti ir nemokamai palikti didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse. Lietuvoje 30 savivaldybių jau veikia tokios atliekų surinkimo aikštelės.

Vilniaus gyventojai šias atliekas gali palikti dviejose didžiųjų atliekų surinkimo aikštelėse: Lentvario g. 15,  Viršuliškių skg. 60.

Išsamesnė informacija apie atliekų surinkimą sostinės gyventojams skelbiama internete: http://aplinka.vilnius.lt/Atliek%C5%B3tvarkymas/tabid/70/Default.aspx.

Kitų vietovių gyventojai informacijos apie atliekų surinkimą gali teirautis savo miestų ar rajonų savivaldybėse, ieškoti šių savivaldybių interneto svetainėse.

Kaip sakė Aplinkos kokybės departamento Užterštų teritorijų ir atliekų skyriaus vyriausiasis specialistas Audrius Naktinis, padangų atliekas iš įmonių, įstaigų ir organizacijų priima ir jas perdirba uždaroji akcinė bendrovė „Metaloidas”, esanti Pakruojo g. 44, Šiauliuose ( tel. 8-615 - 76 941). Taip pat akcinė bendrovė „Akmenės cementas” - J. Dalinkevičiaus g. 2, Naujojoje Akmenėje (tel. 8 – 425 - 58323).

Nuo šių metų sausio 1 dienos, vadovaujantis Aplinkos apsaugos reikalavimų transporto priemonių techninei priežiūrai ir remontui aprašu, autoservisuose turi būti priimamos visos transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto veiklos metu susidariusios atliekos, taip pat ir naudojimui nebetinkamos padangos. Jos neturi būti grąžinamos transporto priemonės savininkui. Šiuo atveju už atliekų sutvarkymą turi mokėti jų savininkas.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 03 14

 

 

„Lietuva gali tapti pavyzdžiu, kaip tvarkyti ir saugoti aplinką“

 

Taip sakė Jungtinės Karalystės Jos didenybės ambasadorius Lietuvoje Colin Roberts, šiandien, kovo 13 d., apsilankęs Aplinkos ministerijoje. Susitikime su aplinkos ministru Artūru Paulausku buvo aptartos nelegalių statybų keliamos problemos Lietuvos pajūryje, saugomose teritorijose, abiem valstybėms svarbūs klimato kaitos klausimai, ES keliami iššūkiai, jų vykdymo galimybės. Taip pat buvo numatytos gairės tolesniam abiejų valstybių bendradarbiavimui.

„Mes vertiname pastangas apsaugoti aplinką nuo nelegalių statybų, - sakė ambasadorius Colin Roberts. - Jei neteisėti pastatai bus nugriauti, mes tai vertinsime kaip įstatymų vykdymą. - Lietuva gali tapti pavyzdžiu kitoms valstybėms, kaip reikia tvarkyti ir saugoti aplinką. Tam yra daug prielaidų – gražus pajūris, miškai, parkai, saugomos teritorijos. Palyginti su kitomis valstybėmis, Lietuvos kraštas dar nėra tankiai apgyvendintas“.

Ministras Artūras Paulauskas sakė, kad Lietuva iš esmės pritaria ir padės siekti ES keliamų klimato kaitos mažinimo tikslų. Tačiau siekti šių įsipareigojimų reikėtų atsižvelgiant į atskirų valstybių nacionalinius ypatumus, ekonomikos augimo, energetinio apsirūpinimo ir saugumo poreikius, bendrojo vidaus produkto vienam gyventojui rodiklius. Ministras paminėjo tas klimato kaitos problemas, kurios atsiras Lietuvoje uždarius Ignalinos atominę elektrinę. Tuomet elektrą gamins tik kurą deginančios elektrinės, todėl išmetamo anglies dioksido kiekis padidės iki 5 mln. tonų per metus.

Susitikime buvo aptartos tolesnio bendradarbiavimo aplinkos apsaugos srityje galimybės. Ambasadorius Colin Roberts pasiūlė sudaryti bendradarbiavimo tarybą, kuri padėtų keistis informacija ir patirtimi ne tik tarpusavyje, bet ir su kitomis valstybėmis.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 03 13

 

 

Visuomenei apie aplinkosaugą – atvirų durų dienos, parodos, filmai


Visi norintieji sužinoti ir pamatyti, kaip atliekami organinių ir neorganinių junginių tyrimai įvairiuose aplinkos elementuose, susipažinti su šiuolaikine tokių tyrimų įranga, taip pat su mobiliąja oro kokybės tyrimų laboratorija tai galės padaryti kovo 19-21 dienomis. Tuo laiku Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos agentūra organizuoja atvirų durų dienas savo Aplinkos tyrimų departamento laboratorijose (A.Goštauto g. 9, Vilnius). Pageidaujantieji apsilankyti šiose laboratorijose turėtų užsiregistruoti iki kovo 17 d. tel. (8~5) 210 7332 arba el. paštu a.ceponiene@aaa.am.lt.

Atvirų durų dienos rengiamos Aplinkos apsaugos agentūros veiklos penkmečiui pažymėti. Šiai progai skirta ir fotografijų konkurso „Žmogus tarp gamtos išteklių ir sąvartynų“ laimėtojų darbų paroda, kuri bus atidaryta kovo 19 d. sostinės „Šarūno“ viešbutyje. „Rengdami šį konkursą, – sakė Aplinkos apsaugos agentūros direktorius Liutauras Stoškus, – norėjome atkreipti visuomenės dėmesį, kad dėl besaikio vartojimo ir aplinkos netausojančios gamybos žmogaus „namams“ gresia pavirsti didžiuliu sąvartynu ir nereikalingų daiktų vieta.“ Konkurso laimėtojų nuotraukos nuo balandžio 22 d. bus eksponuojamos „Akropolio“ prekybos ir pramogų centre Vilniuje.

Tikėdamiesi paskatinti žmones susimąstyti apie aplinkai gresiančius pavojus, kuriuos jie gali sumažinti, iš naujo pamatyti grožį, kurį dar gali išsaugoti, aplinkosaugininkai kovo 20-21 d. kviečia visuomenę į dokumentinių filmų apie civilizacijos ir gamtos konfliktus retrospektyvą Vilniaus „Skalvijos“ kino teatre.

Kovo 20 d. 18 val. bus demonstruojamas daugybę apdovanojimų pelnęs filmas „Nepatogi tiesa“ (rež. D. Guggenheim, JAV, 2006, 1 val. 40 min.), skirtas visuotinio klimato atšilimo problemoms. Jame garsus politikas A. Gore mėgina įrodyti, kad šiam procesui didžiausios įtakos turi žmogaus veikla.

Kovo 20 d. 20 val. – filmas „Mikropasaulis“ (rež. Cl. Nuridsany, Prancūzija, Šveicarija, Italija, 1996, 1 val. 20 min.), poetiškai atkuriantis vieną mažų vabzdžių gyvenimo dieną.

Kovo 21 d. 17 val. (nemokamas įėjimas) – filmas „ Linėjaus ekspedicija“ (rež. M. Klum, F. Rydén, Švedija, 2007, 58 min.), pasakojantis apie pasaulinę ekspediciją, skirtą Karlo Linėjaus 300 metų jubiliejui. Įkvėpti šio garsaus biologo smalsumo ir atradimų jaudulio, ekspedicijos nariai susitinka su žymiais pasaulio tyrinėtojais.

Kovo 21 d. 18.30 val. – filmas „Korporacija“ (rež. J. Abbott, M. Achbar, Kanada, 2003, 2 val. 25 min.), kritiškai analizuojantis tarptautinių korporacijų istoriją, vidinę struktūrą, darbo metodus. Korporacija yra tapusi dominuojančia viešojo gyvenimo institucija. Nuo jos veiklos priklauso ir gamtinės aplinkos išsaugojimas ateities kartoms.

Kovo 21 d. 21.15 val. – filmas „Migruojantys paukščiai 2: imperatoriaus kelionė“ (rež. L. Jacquet, Prancūzija, 2005, 1 val. 25 min.), supažindinantis su metų pabaigoje atgyjančia Antarktida. Tuo laiku tūkstančiai imperatoriškųjų pingvinų patraukia į žemyno gilumą, poravimosi vietas.

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3660
2008 03 13

 

 

Už žolės deginimą – prarastos išmokos ir administracinės nuobaudos

 

Per dienas, pradžiuginusias gerais orais, deja, jau plykstelėjo ir pirmieji žolės gaisrai – išdegė, Aplinkos ministerijos Aplinkos apsaugos inspekcijos duomenimis, 39 ha pievų ir 1 ha miško. Dėl pernykštės žolės deginimo šalyje kiekvieną pavasarį skaudžiai nukenčia gamta.
Nuo žolės gaisrų šiuo metu ji labiausiai nukentėjo Rytų Lietuvoje, nes čia daugiausia nedirbamų žemės plotų, o naudojamose žemėse ūkininkaujama nesilaikant nustatytų reikalavimų. Dalis žemių savininkų rudenį, nuėmę derlių, neaparė ražienų, nenušienavo pievų bei ganyklų, o dabar, pavasarį, imasi „tvarkyti“ savo teritorijas tiesiog padegdami pernykštę žolę. Taip be jokių pastangų ir darbo, tik brūkštelėję degtuką, jie siekia gauti išmokas už deklaruojamus žemės ūkio paskirties žemių plotus. Tačiau tokiems siekiams kelią pastoja teisės aktų reikalavimai.
Pernykštės žolės deginimas yra pripažintas netinkamo ūkininkavimo praktika. Nustačius išdegintus plotus, ribojamas išmokų už deklaruotus žemės plotus skyrimas. Kaip numato Žemės ūkio ministerijos praėjusį pavasarį pakeistos Tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus administravimo ir kontrolės taisyklės, žolės ir ražienų deginimas laikomas tyčiniu reikalavimų pažeidimu.
Išdegintus plotus registruoja Aplinkos ministerijos regionų aplinkos apsaugos departamentai. Jų pareigūnai nustato tokių plotų savininkus ir teikia šiuos duomenis Žemės ūkio ministerijai. Pastaruoju metu, esant žolės gaisrų pavojui, regionų aplinkos apsaugos departamentai jau sustiprino savo teritorijų kontrolę ir itin atidžiai jas stebi.
Už pernykštės žolės deginimą gresia ir administracinė atsakomybė, ypač jeigu žolė padegama durpingose vietovėse, saugomose teritorijose. Už tai gali būti skirta nuo 100 iki 500 litų nuobauda. Aplinkos ministerija primena, kad taip pat negalima deginti ir daržininkystės atliekų miestų, miestelių bei gyvenviečių teritorijose.
Ekologinei sistemai išdegusiose teritorijose atkurti reikia ir daug laiko, ir didelių lėšų. Žolės gaisrų metu padaroma milžiniškos žalos ne tik aplinkai, bet ir gyventojams bei jų turtui. Dėl pievų gaisrų dažnai užsidega miškas, gyvenamieji ir ūkiniai pastatai, žūsta žmonės.
Kad nuo gaisrų būtų apsaugotas brangiausias Lietuvos turtas – gamta, nepakanka vien aplinkosaugininkų pastangų. Pati visuomenė turi būti suinteresuota sučiupti už rankos tuos piktavalius, kurie dėl paprasčiausio apsileidimo ar tingėjimo pasirenka lengviausią būdą atsikratyti pernykštės žolės – ją padega. Apie pastebėtus degančius pievų plotus ar miškus reikėtų nedelsiant informuoti priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybas, aplinkosaugininkus, policiją, savivaldybės administraciją.

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3660
2008 03 12

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"