Paieška Pelkėms pažinti ir pagerbti...

Pelkėms pažinti ir pagerbti...

Onutė GRIGAITĖ

Marcinkonys

 

Marcinkonyse jau tapo tradicija: minėti Pelkinių vietovių dieną. Šiemet vasario 1 dieną šia proga susirinko Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio rezervato darbuotojai, siekdami daugiau sužinoti ir kartu pasidalinti su kitais savo žiniomis apie pelkes.

Čepkelių lankytojų centre surengėme „pelkinės“ literatūros parodą. Joje galima pamatyti pirmąją pasaulyje monografiją apie Aukštumalės pelkę, išleistą 1902 m., rusiškus atlasus durpių botaninei sudėčiai apibūdinti, švedų, norvegų, vokiečių kiminų apibūdintojus, pasakas apie pelkes ir t.t.

Čepkelių rezervato geografas Gintautas Kibirkštis mus supažindino su Čepkelių ir aplinkinių pelkių susiformavimo raida bei vandens režimu.

Rezervato inspektorius Eugenijus Anisimovas įspūdingų paties darytų nuotraukų dėka perteikė paprasta akimi „nematomų“ vabzdžių – mažųjų gaubtagalvių gyvenimą.

Dzūkijos nacionalinio parko mokslo skyriaus vadovas dr. Mindaugas Lapelė atskleidė pelkių įvairovę ir jų svarbą ekosistemų stabilumui bei klimato atšilimui. Taip pat jis pažymėjo Ramsaro konvencijos, įteisinusios šlapžemių apsaugą, reikšmę. Šios konvencijos pasirašymo diena – vasario 2-oji ir tapo Pasauline pelkinių vietovių diena.

Dzūkijos nacionalinio parko direktoriaus pavaduotojas dr. Eugenijus Drobelis parodė unikalius paties filmuotus vaizdus apie vandeninių strazdų, tetervinų ir kurtinių gyvenimą ir juos pakomentavo.

Klausimų nestigo visiems pranešėjams, vyko gyva diskusija.

Ant stalo puikavosi kiminų kauburėliai, tarp jų ir labai reto - Vulfo kimino, į kurį įsižiūrėti ir pasistengti atrasti, bevaikštant po eglynus, paragino rezervato botanikė dr. Onutė Grigaitė.

Šventinė nuotaika gaubė visus. Manyčiau todėl, kad sužinojom, pamatėm, pažinom daugiau ir gal dar ir todėl, jog iš naujo suvokėm: gera būti pelkių kaimynais.

 

Nuskambėjo posmai:

 

Kreivos pušys. Viksvos. Balos.

Dumblinas vanduo ir šėmas.

Lūžta šakos atsirėmus.

Kyši lelija išbalus.

Kreivos pušys. Balos. Balos.

Dumblinas vanduo ir šėmas.

 

Čia tą vieną šokam šokį -

Nuo kupstelio ant kupstelio.

Niekas negrindė čia kelio,

Niekur jo nė neieškoki.

Tik tą vieną šokam šokį.

Nuo kupstelio ant kupstelio. 

 

Antanas Jasmantas - A. Maceina - eilėraščio „Pelkės“ ištrauka.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"