Paieška Užgavėnių šurmuly...

Užgavėnių šurmuly...

M.MAŠANAUSKIENĖ, etikos vyr. mokytoja; J.SKUPIENĖ, muzikos vyr. mokytoja; Vilniaus Jono Basanavičiaus vidurinė mokykla

 

Kiekvienais metais pavasario šaukimas prasideda vejant žiemą per Užgavėnių šventę. Tada įvairiomis linksmybėmis žadinama žemė. Šiais metais žiema pas mus lankėsi labai trumpai, tačiau kalendorinis ratas sukasi, nesustoja, o pavasario ir saulės laukiame.

Per Užgavėnes žiemą būtina varyti linksmai. Linksmybės turėdavusios nepaprastą galią: jos numarina žiemą, pažadina pavasarį ir prikelia žemę naujam gyvenimui. Seni žmonės sakydavo: jei Užgavėnių nešvęsi, tai visus metus bėdų neatsiginsi. Tos tradicijos laikydamiesi ir mes, su J.Basanavičiaus vidurinės mokyklos mokiniais, Užgavėnes šiais metais linksmai šventėme net tris dienas.

Sunkiausia, tačiau įdomu buvo patiems gaminti kaukes. Esame dėkingi Vilniaus etninės kultūros centrui ir jo darbuotojams, kurie suteikia galimybę kasmet pasigaminti Užgavėnių kaukes. Šio centro specialistė M.Liugienė minėjo, kad kaukė padeda žmogui įsikūnyti į tą personažą, kurį ji vaizduoja. Mokiniai patys pasigamino apie 20 įvairiausių kaukių, kuriomis pasipuošę dalyvavome Vilniaus miesto Užgavėnių renginiuose (vasario 1 ir 2 dienomis), o vasario 5-ąją - J.Basanavičiaus tėviškėje Ožkabaliuose (Vilkaviškio r.). 

... Išmokę Užgavėnių dainų, žaidimų, žydų, čigonių, raganų, ubagų, daktarų kalbų, vasario 2-ąją leidomės Vilniaus miesto gatvėmis ir kalbinome sutiktus praeivius. Mokiniams smagu buvo „gydyti“ suaugusius „lašeliais ir milteliais, braukymais ir traukymais, užkalbėjimais ir žavėjimais“, burti, siūlyti gerą patarimą („pirkit, nesigailėsit...“) ir t.t. Praeiviai geranoriškai bendravo, kartu smagiai šnekučiavosi, kai kurie net pasidavė įvairioms pagundoms. Mokiniai buvo nustebę, nes į jų kalbas žmonės reagavo palankiai, net dėkodavo už tai, kad persirengėliai prakalbina. Mokytojos šiame Užgavėnių šurmulyje dalyvavo kartu, mokiniai sunkiai jas atpažino...

... Tokios puikios užgavėniškos nuotaikos kupini vasario 5 dieną išvykome į Ožkabalius. Didžiojo lietuviškos tautosakos bičiulio ir puoselėtojo, lietuviškos kultūros patriarcho J.Basanavičiaus tėviškėje susirinko įvairių Lietuvos miestų mokiniai, lydimi mokytojų. Sodybos šeimininkai svečius pasitiko su meile, muzika ir linksmu šurmuliu. Šventišką nuotaiką didino Kanapinio ir Lašininio smagūs susirėmimai, žodžių mūšiai. Vyko permaininga kova – dainuojant, šokant, žaidžiant... Kol Kanapinio komanda laimėjo. Lašininis gėdingai paliko mūšio lauką ir su triukšmais pasitraukė iki kitų metų. Linksmai sudeginus Morę, sodybos darbuotojai visus pakvietė sočiai ir skaniai pasivaišinti.    

Po tokio smagaus ir linksmo Užgavėnių šurmulio žiema tikrai neturėtų sugrįžti. O jei abejojate? Klauskite mūsų jaunųjų raganėlių ir burtininkių! Jos pasakys „visą teisybę“.

Juk įvairių Užgavėnių gudrybių mokinius mokė Vilniaus J.Basanavičiaus vidurinės mokyklos mokytojos: M.Mašanauskienė, J.Skupienė, E.Palikevičienė.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"