Paieška Ekspedicija gamtosaugininko Olego Truchano keliais

Į Australiją, Tasmaniją...

Ekspedicija gamtosaugininko Olego Truchano keliais

Jonas NEKRAŠIUS, advokatas, ekspedicijos dalyvis

Šiauliai

 

Asociacija “Gimtinės takas” kartu su Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto Kultūrinės antropologijos centru 2008 m. vasario mėnesį rengia gamtosauginę-mokslinę ekspediciją į Australiją. Siekiama aplankyti vietas, susijusias su šiauliečio keliautojo, buriuotojo ir fotografo Olego Truchano (1923-1972) gyvenimu ir veikla Australijoje, Tasmanijoje, kur jis gyveno nuo 1949 iki 1972 metų.

Olegas Truchanas gimė 1923 m. rugsėjo 22 d. Šiauliuose. 1941 m. baigė Šiaulių berniukų gimnaziją. Buvo puikus plaukikas, keliautojas ir buriuotojas, nuo 1942 m. vasario mėnesio įsijungė į Šiaulių buriavimo sporto klubą. Karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje. 1944 metais, artėjant sovietų armijai, pasitraukė į Vokietiją. Mokėsi Miuncheno UNRRA universitete,  Teisės fakultete.

Gyvendamas Vokietijoje, užsiiminėjo kalnų slidinėjimu ir alpinizmu, dalyvaudavo kalnų žygiuose po Bavarijos Alpes, susidomėjo fotografija ir gamtosauga.

1949 metais emigravo į Australiją, apsigyveno Tasmanijos sostinėje Hobarte. Daug keliavo pėsčiomis po mažai ištirtas Vakarų Tasmanijos vietas, plaukiojo baidare Gordono upe, buriavo Pedero ežere, kopė į Tasmanijos kalnų viršūnes. Aktyviai tyrinėjo vakarinę Tasmanijos dalį, įsijungė į gamtosauginę veiklą, fotografavo gražiausias salos vietas ir gamtą.  

1972 m. sausio 6 dieną O.Truchanas žuvo mokslinėje ekspedicijoje, tyrinėdamas Gordono upę (Tasmanijoje). Po O.Truchano mirties jo vardu pavadintas kalnas Vakarų Australijoje, gamtos draustinis Tasmanijoje. 1975 m. Australijoje išleistas jo fotografijų albumas “Olego Truchano pasaulis”, 2006 m. sukurtas didelį pasisekimą turėjęs dokumentinis filmas “Laukinėje gamtoje”, pasakojantis apie šį iškilų fotografą ir gamtosaugininką iš Lietuvos bei jo mokinį, fotografą, kilusį iš Latvijos, Peterį Dambrovskį.

Olego Truchano atminimas deramai pagerbtas ir jo gimtuosiuose Šiauliuose. 2007 m. spalio 25 d., Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimu, vakarinėje miesto dalyje suprojektuota gatvė pavadinta Olego Truchano vardu.

Vasario 3-20 dienomis vyksiančios gamtosauginės-mokslinės ekspedicijos metu bus įkopta į aukščiausią Australijos kalną, Tado Kosciuškos viršūnę. Šio kalno viršūnėje bus išskleistos Lietuvos ir Šiaulių miesto savivaldybės vėliavos.

Taip pat šios ekspedicijos metu bus surengti susitikimai su Hobarto universiteto dėstytojais, lietuvių bendruomenės atstovais Australijoje ir Tasmanijoje, bus atlikti žygiai pėsčiomis po Olego Truchano vardo Huon Pine draustinį, bus plaukiama laivais Gordono upe bei po Pedero ežerą Tasmanijoje.

Ekspedicijos metu bus renkami Australijos lietuvių prisiminimai apie Olegą Truchaną, jo gyvenimą ir gamtosauginę veiklą, kuriamas vaizdo filmas apie Australiją ir Tasmaniją. Surinkta medžiaga bus išleista 2008 m. rudenį planuojamoje monografijoje “Šiaulietis Olegas Truchanas – Tasmanijos legenda”.

Gamtosauginė-mokslinė ekspedicija “Olego Truchano keliais Australijoje ir Tasmanijoje“ – tai tąsa 2005 metais rugpjūčio mėnesį surengtos ekspedicijos po Bavariją. Ekspediciją po Australiją padeda rengti kelionių organizatorius “Titano vartai”. Šioje ekspedicijoje savo lėšomis dalyvauja keliautojai ir mokslininkai iš Vilniaus, Klaipėdos, Kauno, Šiaulių, Panevėžio ir Utenos miestų.

Ši ekspedicija skiriama artėjančiai šiauliečio keliautojo ir fotografo Olego Truchano 85-ųjų gimimo metinių sukakčiai.  

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"