Paieška Skubus genomo remontas?

Skubus genomo remontas?

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Kai maždaug prieš penkiasdešimtį metų pradėta eiti į genetikos gelmes, ir specialistai, ir įdėmesni stebėtojai jau buvo tikri - žmogaus genomas bus iššifruotas. Tik maža kas tikėjo, jog tame painiame labirinte taip greit bus surastas tiesiausias kelias.

Taigi genomo išklotinę jau turime. Tiksliau pasakius - išklotines: mat kiekvienas jas galėjo gauti, tik bėda - iki šiol visa tai nemenkai kainavo, nes turėjo dirbti stambios laboratorijos. Tačiau laboratorijų technika sparčiai tobulėja. Ir štai jau turime privačių firmų, kurios asmeninę išklotinę gali atsiųsti vos už 1000 dolerių. Nė iš namų išeiti nereikia - internetu sudarai sutartį, sulauki, kol firma atsiųs miniatiūrinį konteineriuką, į tą konteineriuką įdedi burnos gleivių mėginį (galima tiesiog nusispjauti), siunti atgal, laboratorijon, o ši internetu atsiunčia spiralės paveikslą su visomis jūsų chromosomomis, genais ir „genukais“. Iš tikrųjų visa tai galima padaryti, nė iš namų neišėjus - juk yra pasiuntinių paštas.

Pirmoji to verslo ėmėsi deCODE firma iš Islandijos. Ji įkurta prieš dešimtį metų ir ėmėsi labai rimto genetinių tyrimų darbo. Beje, jis nenutrūkęs iki šiol. Po poros metų deCODE sudarė sutartį su šalies vyriausybe ir legaliai kaupia duomenis apie Islandijos gyventojų genetinę prigimtį. Žinoma, tik gavusi klientų sutikimą. Tai jau turi ir ateityje turės labai svarbią reikšmę, tarkim, kad ir medicinos srityje. Per tą dešimtmetį deCODE specialistai (kaip ir kiti mokslininkai) surado daug argumentų, įrodančių paveldimumo įtaką tokioms ligoms, kaip krūtų, prostatos vėžys, diabetas, kraujo apytakos sutrikimai, išsėtinė sklerozė ir kt. Kol kas genetinė informacija gana patikimai rodo padidintos rizikos pavojų bent 17 ligų. Vadovaujantis tais duomenimis kuriami nauji vaistai, taip pat diagnostikos testai, bet sykiu ir dirbama, ieškant būdų, kaip genetinės intervencijos būdu pašalinti tą prigimtinį polinkį ar silpnąją vietą.

Naujas deCODE gyvenimo etapas prasidėjo praėjusių metų pabaigoje, kai ir buvo paskelbta, jog atsidaro nauja interneto svetainė - deCODE. Ką ji reiškia - trumpai jau papasakojau įžangoje.

Po trijų dienų pasirodė nauja svetainė, kurią įkūrė gerokai jaunesnė amerikiečių firma 23andMe. Ji įdomi tuo, kad viena iš vadovių - A.Voicicki, Google sumanytojo ir įkūrėjo Sergejaus Brino žmona. S.Brinas - dabar vienas iš turtingiausių pasaulio žmonių, jo turto vertė siekia maždaug apie 20 milijardų dolerių. Vadinasi, žmogus išmano, kur reikia investuoti pinigus, kur bus didžiausi pelnai, kad ir kaip prastai klostytųsi pasaulio ekonominiai reikalai. Šiuo metu, matyt, jau veikia daugiau tokio pobūdžio interneto svetainių. Nežinau. Aišku viena - svarbiausi genetikos tyrimų centrai tuo būdu sukaups milžiniškas sumas naujiems tyrimams ir, žinoma, savo gerovei. Esu tikras - netrukus tai bus kasdienybė, kuri kainuos mažiau nei paprasta tatuiruotė. Nes kiekvienam žmogui turėti savojo genomo išklotinės analizės duomenis bus gerokai svarbiau nei kraujo ar šlapimo tyrimai.

Bet užduodu sau klausimą: ką veikčiau, kompiuterio ekrane pamatęs savąją išklotinę? Na, žinoma, žavėčiausi - štai ji, unikalioji, nepakartojama mano esmių esmė. O kas toliau? Narcizo komplekso lyg ir neturiu, bent jau labai aiškiai išreikšto; vadinasi, anksčiau ar vėliau ta spalvota raizgalynė nusibos. Reikėtų ją kam nors parodyti. Kam?

Šeimos gydytojai lengvai lukštena mūsų kraujospūdžio diagramas, kraujo analizių duomenis, rentgeno specialistai - kaulų reikalus, tomografų žinovai - daugybę vidaus organų veiklos funkcijų. Tačiau kiek turime tokių medikų-genetikų, kurie galėtų ką nors rimčiau pasakyti, pažiūrėję į genomo išklotinę?

Ant geno kaktos neužrašyta, ar jis dar snūduriuoja, ar jau įjungė pirmąjį bėgį. Jei dar atrodytų koks nupeipęs ar labai diktas - galėtum spėti, ką jis sumanęs. Bet kad ne - ekrane iš išvaizdos nieko nepasakysi. Bent jau būdamas diletanto lygmens.

Taigi netrukus turėtų paplisti nauja medicinos paslaugų sritis. Galbūt atsiras genomų išklotinių analizės kabinetai. Kaip paprastai, didžiulius pelnus duos vaikai. Šiuo atveju tėvų rūpestis net visai suprantamas ir pagrįstas - ar gali būti kas nors svarbiau nei vaikų sveikata? Žodžiu, jų genomų išklotinės bus gaminamos konvejeriu. Tai būtų beveik tuščias darbas, jei ne galimybė daryti būtiniausias pataisas.

O ta galimybė vis didėja. Taip, kol kas dieviškosios valios sergėtojai visais įmanomais būdais priešinasi skverbimuisi į pradžių pradžią - žmogaus genomą, į jo programas, galimybę daryti pataisas. Tačiau laimė - turime genų inžinerijos milžinų, tarkime, kaip kad vokiečių BASF, kurios tyrimų bankuose - milžiniška informacija apie augalų genetines modifikacijas. Didžiuliai darbai vyksta ir su laboratoriniais gyvūnais. Kai kas iš tų darbų mus jau supa kasdieniame gyvenime - tiek genetiškai modifikuoti augalai, tiek gyvūnai. Nors kai kurios vyriausybės vis dar mėgina vaizduoti, jog galime apsieiti be viso šito.

Neabejojant galima pasakyti: genetinės industrijos duomenų bankuose jau sukaupta ir kasdien vis sparčiau kaupiama daugybė informacijos. Ko gero, tai vienas iš pačių didžiausių pasaulio mokslo lobynų. Nė kiek neabejoju, jog tas patyrimas kada nors padės ir darant pataisas bent jau vaikų genomo išklotinėse, kai dar bus nevėlu užbėgti prognozuojamoms bėdoms už akių.

Žinoma, visa tai bus, tačiau kol kas labiau traukia ne tokia rimta reikalo pusė. Iš tikrųjų, ką Lietuvoje šiuo metu veikti su asmenine genomo išklotine? Nueiti pas šeimos gydytoją? Nėra prasmės. Lieka viena išeitis - grožėtis kompiuterio ekrane. Tačiau ateityje interneto reklamos kampučiuose atsiras daugybė skelbimų: „Skubus genomo remontas.“

Tik dėl visa ko patariu nedaryti šeimyninių genomų išklotinių. Tą ypač gerai turėtų suvokti žmonos. Mat statistika rodo, jog apie 10-15 procentų vaikų tėvai - visai ne tie, kuriuos vaikučiai meiliai vadina savo tėveliais... Taigi po šeimos genomų lyginamosios analizės gal kilti nesusipratimų.

Beje, jei paklius į rankas koks dabartinių genetikų-biotechnologų mokslo veikalas, nenustebkite suradę naują terminą: genetiškai optimizuoti organizmai. Žinoma, tai tas pats, kaip ir genetiškai modifikuoti, bet šis apibūdinimas žaliųjų jau keiktas prakeiktas, o naujasis skamba visai gražiai. Taigi karavanas eina. Ir ačiū Dievui.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"