Paieška Klimato kaitos ženklai Marko Edvardso fotografijose

Klimato kaitos ženklai Marko Edvardso fotografijose

Vytautas LEŠČINSKAS

 

2008 m. vasario 27 d. Vilniuje, Tolerancijos centro salėje įvyko pasaulyje garsaus fotografo Marko Edvardso fotonuotraukų ciklo „Hard rain“ pristatymo vakaras. Jame dalyvavo ne tik nemaža lietuvių profesionalių fotografų, įvairių meno sričių kūrėjų, žinovų, bet ir gausus būrys fotomėgėjų bei tų, kuriems tiesiog patinka nuotraukose užfiksuoti peizažai, įvairios žmonių gyvenimo akimirkos. Įdomu, jog tarp dalyvių buvo daug jaunų žmonių.

Tiesa, kai kam gal trukdė tai, kad renginys vyko anglų kalba, nors buvo galima  klausytis vertimo per ausines. Tačiau, kiek pastebėjau, ta galimybe naudojosi nedaugelis. Tai liudija, jog anglų kalbą moka ar bent supranta jau gana didelė (žinoma, labiausia jaunesnioji) mūsų visuomenės dalis.

Fotografijų ciklą „Hard rain“ susirinkusiesiems pristatė Jungtinės Karalystės ambasadorius Lietuvai Kolinas Robertsas, o paskui projektoriumi buvo demonstruodamos ekrane Marko Edvardso nuotraukos.

... Skambant Bobo Dylano dainai „A hard rain...“, vienas po kito atsiveria įvairiausi vaizdai, iškyla žmonių figūros, portretai, iliustruojantys negailestingus suaudrintų stichijų padarinius.

Kadangi Markas Edvardsas su fotoaparatu rankose yra keliavęs daugiau kaip per pusantro šimto pasaulio šalių, jo nuotraukose matome įspūdingą mūsų planetos gamtos įvairovę, kurią darko lengvabūdiškos žmogaus veiklos sukelti reiškiniai. Sausros, liūtys, uraganai sunaikina pasėlius, medžius, o žmonėms tenka kęsti badą. Ciklas „Hard rain“ kaip tik vaizduoja, kas nutinka, kai vis auganti pasaulio pramonė, išmetanti į orą bei vandenį milžiniškus teršalų kiekius, stiprinanti vadinamąjį šiltnamio efektą, ima pastebimai veikti gamtos procesus. Jie virsta nenatūralia ir priešiška jėga, grasinančia vis didesnio masto katastrofomis.

Taigi šiuo fotografijų ciklu Markas Edvardsas įtaigiai primena, kokia trapi yra mūsų gyvenamoji aplinka. Nuoširdžiai ir meniškai padarytos nuotraukos tarsi šaukte šaukia: jau pažeistą pusiausvyrą tarp žmogaus veiklos ir gamtos būtina atkurti, kad išvengtume visuotinės ekologinės griūties ateityje!

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"