Paieška Ekologiškai mąstai - pinigus taupai

Ekologiškai mąstai - pinigus taupai

Janina DAUKIENĖ

Kupiškio raj. Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos vyr. mokytoja

 

Mūsų mokyklos mokiniai dalyvauja respublikinio konkurso „Ekologinė abėcėlė“ projektinėje veikloje „Mūsų darbai - Žemei“. Projekto tikslas: ugdyti ekologinį mąstymą, skatinti vaikus domėtis atliekų rūšiavimo ypatumais.

Apsilankę parduotuvėje „Kepėjėlė“ mokiniai sužinojo, kad visos prekės yra pakuojamos į įvairias pakuotes. Grožiu jos sužavi pirkėjus, tad prekė yra labiau viliojanti, nors... Žmonės, nusipirkę gaminį ar produktą, pasinaudoja tik pakuotės turiniu, o pakuote skuba atsikratyti. Pardavėja Stasė Lapinskienė pasidžiaugė, kad mokiniai mokosi ekologiškai mąstyti, kad pradėjo domėtis atliekų rūšiavimo ypatumais ir tikisi, kad dėl šių priežasčių sumažės šiukšlių Šepetos gyvenvietėje.

Tris dienas mokiniai namuose rūšiavo atliekas ir skaičiavo, kiek ir kokių pakuočių per 3 dienas išmeta kiekvieno jų šeima. Suskaičiavę sudarėme diagramas ir sužinojome, kad Artūro Šliuževičiaus šeima per 3 dienas išmetė mažiausiai pakuočių. Sužinojome, kad 20 šeimų iš viso išmetė 238 popierines, 177 plastikines, 32 stiklines ir 41 metalinę pakuotę.

Ką galime daryti iš atliekų? Geriausia būtų kasdien jas išrūšiuoti ir sudėti į tam skirtus konteinerius. Bėda ta, kad tokie konteineriai dar tik pakeliui į Šepetą. Keletas projekto dalyvių apsilankė bendrovėje „Kupiškio komunalininkas“. Jos darbuotoja Violeta Strolienė vaikams parodė daugybę konteinerių, skirtų išrūšiuotoms atliekoms dėti. Tai, ko mokomės teoriškai, netrukus bus galima išbandyti praktiškai. Į mokyklą atvykęs komunalinio ūkio vyr. inžinierius Sigitas Dulksnys papasakojo vaikams, kaip Lietuvoje ir kitose šalyse tvarkomos atliekos ir kaip į tokią veiklą įtraukiami vaikai, pamokė kaip rūšiuoti ir paaiškino, kodėl verta rūšiuoti. Mokiniai susižavėjo automatiniu atliekų rūšiavimo traukinuku, gebančiu ne tik išrūšiuoti, bet ir pašalinančiu netinkamas rūšiuoti atliekas. Inžinierius pamokė vaikus, kaip susirasti ekologinio pobūdžio žaidimą Aplinkos ministerijos internetinėje svetainėje ir kaip jį žaisti.

Mėgstantys piešti (Monika Mažeikaitė, Mangirdas Kežys, Augustė Skačelytė, Ernestas Galvanauskas ir Aistė Daukaitė) dalyvavo plakatų ir komiksų konkursuose. Mūsų moksleiviai savo darbais kvietė rūšiuoti buitines atliekas, jomis neteršti vandens telkinių, oro ir miškų.

Norime geriau suprasti atliekų rūšiavimo ypatumus. Tad kartu su mokiniais perskaitėme keletą internete aptiktų straipsnių, knygelę „Keiskis“. Sužinojome, jog klimato kaita priklauso nuo žmogaus veiklos, jog mes galime patys keisti savo įpročius ir tapti atsakingais piliečiais.

Moksleiviai pasirašė ir po tokiais pasižadėjimais:

* pasodinti medelį - bus daugiau gryno oro;

* trumpus atstumus vaikščioti pėsčiomis arba važiuoti dviračiu;

* nunešti stiklo tarą į supirkimo punktą;

* atliekas rūšiuoti - dėti į tam skirtus konteinerius;

* sultis, vaisvandenius pirkti didesnėje pakuotėje ir pasidalinti su artimaisiais ir draugais;

* verdant vandenį puodą uždengti dangčiu;

* užsukti čiaupą, kad nelašėtų vanduo;

* pirkinių maišelius panaudoti kelis kartus;

* išjungti šviesą, kai jos nereikės - taip galima sutaupyti energijos ir pinigų;

* taupyti karštą vandenį - naudotis dušu;

* arbatai užkaisti vandens tik tiek, kiek reikės;

* kambarį vėdinti trumpai, kad iš patalpos „neišeitų“ visa šiluma;

* į šaldytuvą nedėti karšto maisto;

* nepalikti šaldytuvo atidaryto;

* ištraukti telefono kroviklį, kai telefonas jau yra įkrautas;

* sumuštinius dėti į daugkartinio naudojimo dėžutę;

* kompostuoti pūvančias atliekas.

Pasižadėjimus moksleiviai aptarė su tėveliais ir pasižadėjo juos vykdyti.

Žinome, kad labai sunku visada elgtis atsakingai – taip, kaip reikia, bet nuveiktais darbais sieksime to, ką pažadame. Taip mes ugdysime savo charakterį.

 

NUO REDAKCIJOS. Dėkojame pedagogei ir moksleiviams už siekius rūšiuoti atliekas ir taupyti išteklius. Dėkojame ir už pasižadėjimus, kurių laukiame ir iš kitų šalies mokyklų. Jūs galite vadovautis tais pasižadėjimais, kurie čia publikuojami, tačiau kur kas geriau, jei dar įrašysite tai, kas, jūsų manymu, yra „arčiau jūsų“.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"