Paieška Kur skrendi, alksninuk?..

Kur skrendi, alksninuk?..

Henrikas GUDAVIČIUS

Liškiava

 

Didelis būrys alksninukų ant Bitinų balų ledo kulia juodalksnių sėklas. Žiūriu per žiūronus: kokie draugiški paukšteliai. Tamsūs juodalksnių kankorėžėliai krinta ant ledo, ir puotauja alksninukai smagiai ciepsėdami. Būtų įdomu pažiūrėti iš arčiau. Tik mane pamatę vis paukšteliai pakils, čieksėdami nulėks...

Taip visada būna. Ir lieka neaišku, ar čia yra koks vedlys, ar tiesiog visi vienu metu pajaučia pavojų. Dar keisčiau pasidaro, kai pamatai, kaip visas pulkas skrajūnų staiga pasisuka devyniasdešimčia laipsnių – ir jokios avarijos, jokių susidūrimų... Ne tik alksninukai taip geba, o ir karklažvirbliai, ir kryžiasnapiai, ir svirbeliai... Kažin, ar yra kas bandęs atsakyti į tokį gana sudėtingą klausimą. Tiesa, kažkas yra rašęs apie žuvų būrio elgseną, vandenų gyventojos taipogi staigiai keičia judėjimo kryptį, tačiau susidūrimų nebūna. Paukščiai, beje, yra aukštesnės organizacijos gyvūnai.

Taip galvodamas palieku alksninukus ant tirpstančio ledo, pereinu Aušrinės eglyną ir prisiartinu prie sugriuvusios senosios Krūčiaus užtvankos. Ir jau iš tolo matau du gelsvakrūčius paukštelius, kažką knebinėjančius ant žemės. Už apsamanojusių cementinių nuolaužų slepiasi dar keli paukšteliai. Na, štai, galvoju, pagaliau pavyks prie jų prisiartinti, nes situacija labai dėkinga.

Slenku nekvėpuodamas. Tik staiga kyla klegėdami paukšteliai aukštyn – vienas, antras, trečias būrelis... Jau ir didžiulis pulkas alksninukų ore, jie visi ciepsi ir – nutolsta.

Jaučiuosi keistai, tačiau suvokiu savo klaidą: ne vienas ir ne du maži pulkeliai maitinasi tame juodalksnyne prie užtvankos, o visas pulkas, tik plačiau pasklidęs. Tad dabar vėl savęs klausiu: ar jie vienas kitam pasakė apie pavojų, ir, dar būdami ant žemės, sutarė kilti ir skristi būtent į tą pusę?.. Ar kryptį pasirinko jau pakilę?..

Ar yra Lietuvoje žmogus, galintis atsakyti į tokius klausimus?

P.S. Šių metų vasario 23 d. prie Liškiavos pražydo žalčialunkis, žydėjo ir snieguolės!..

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"