Paieška Žvėriškas švelnumas

Žvėriškas švelnumas

 

Jie sugeba mylėti ir būti ištikimi. Kurdami šeimas vadovaujasi ne tik šeimos pratęsimo instinktu – asmeninės simpatijos ir antipatijos renkantis gyvenimo drauges vaidina ne paskutinį vaidmenį. O kokių dovanų susilaukia jų žmonos!

*   *   *

Žinduolių ilgas monogaminis ryšys – reiškinys ne toks jau dažnas. Dauguma susiranda sau porą tuoktuvių laikui, o kai tik visa, kas įdomiausia, įvyksta, tuoj pat išsiskiria. Žinduolių haremai taip pat įprastas dalykas. Štai jau čia ir jūrų kotikai, ir antilopės vadovaujasi vienu principu: kuo daugiau žmonų hareme, tuo geriau. Tiesa, haremai komplektuojami savaip: jeigu jūrų kotikai, pavyzdžiui, mėgsta vilioti sau partneres glamonėmis ir bučiniais, tai antilopių patinai (kaip, pavyzdžiui, ir daugelis ožių) vadovaujasi grubia jėga. 

Lygiai taip pat – su peštynėmis, dantų kalenimu ir riksmu “mergina” savo išrinktąsias smulkūs graužikai. Nevengia romantinio “rankų pakėlimo” ir kuprotieji banginiai – tiesa, rankų vaidmenį čia atlieka uodega. O štai ežiai vilioja pateles sąžiningai: valandų valandas sukinėjasi aplink ežienes, pupsi, kiša prie jų snukelių savuosius. Dar labai mėgsta demonstruoti savuosius jausmus drambliai. 

Visai kitas dalykas paukščiai. Ach, kaip jie moka apsukti galvas savo išrinktosioms! Kaip puikiai šoka, savo kaulėtomis kojelėmis raitydami įvairiausius sukinius, skleisdami sparnus, tiesdami kaklus! Kokios giesmės traukiamos!

Tais atvejais, kai gamta neapdovanoja jaunikio puošniu apdaru ar vokaliniu talentu, pasitelkiamos dovanos (visai kaip pas žmones). Pingvinai, pavyzdžiui, dovanoja savo išrinktosioms akmenėlius. Jeigu mineralų kolekcija priimama palankiai, tai… pingvinas atpažįsta savąją žmoną! O tai nelengvas uždavinys, ypač jei turėsime galvoje, jog pingvinai šeimomis gyvena tik palikuonių auginimo laikotarpiu, tačiau santuokinę ištikimybę saugo metų metais.

Naujosios Zelandijos plėšriosios papūgos kea, kurias dar vadina avių žudikėmis, taip pat monogamiškos. Tačiau turėti intrigėlę iš šalies - nieko prieš. Būna, kad senas vedęs patinas pradeda merginti jauną papūgėlę ir nešioti jai geriausius mėsos gabalėlius. Jo teisėta žmona, žinoma, piktinasi, sukelia skandalus, bet viskas veltui. Kea patinėlis eis į kairę, kol jaunosios papūgėlės lizde neatsiras mažų paukščiukų. Ir dar tris–keturis mėnesius, kol vaikai taps savarankiški, maitins juos lygiai taip pat, kaip ir savo teisėtas atžalas. 

O štai sidabrinės žuvėdros elgiasi visai atvirkščiai: ten dama mergina kavalierių, iš visų jėgų stengdamasi sudaryti su juo teisėtą santuoką. Ir lenkiasi prieš jį, ir snapą tiesia, kad tik patiktų! Juk sidabrinės žuvėdros patinėlis įspūdingas jaunikis: padės ir lizdą sukti, ir paukštelius išmaitinti. Beje, į lizdą temps ne tik “duoną kasdieninę”, bet ir tokių malonių kiekvienos moteriškės širdžiai niekučių: šakelių, įdomesnės žolės pundelių, vielučių. Tarp kitko, dovanėlių savo žmonoms atneša ir kiti vandens paukščiai.

Jeigu sudarytume jaunikių reitingą pagal jų blogumą, tai čia jau be konkurencijos pirmoji vieta atitenka kormoranui. Jis į santuoką žiūri netradiciškai: iš pradžių susuka lizdą ant kokios nors uolos iškyšulio, o jau tik paskui pradeda ieškoti nuotakos. Renkasi, kabinėjasi, gali ir apskritai nuo uolos nustumti. Na jį, beje, galima suprasti: juk ieškosi sau žmonos ne vienam sezonui, o visam likusiam gyvenimui. Ir apsirikti čia jau negalima, nes kormoranai, jaučiantys monogamijai potraukį, su savo antrosiomis pusėmis nesiskiria niekada.   

Suprantama, kai kas pasakys, kad visi gyvūnijos pasaulio tuoktuvių žaidimai – viso labo senovinis giminės pratęsimo instinktas. Ir kad ten nesama jokios meilės. Ir jokių jausmų. Gal ir taip. Bet kartais, garbės žodis, norisi nors truputėlį pabūti kokia nors jūrų paukšte, kuriai vyras dovanoja gėlių reguliariai, o ne tik per gimtadienį…

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"