Paieška Šalia senovinio vieškelio

Aukštadvario regioniniame parke

Šalia senovinio vieškelio

Vytautas LEŠČINSKAS

 

Ežerais, įspūdingomis kalvomis ir gražiais miškais garsėjantis Aukštadvario regioninis parkas – mėgstamas turistų, poilsiautojų. Suprantama, ypač šiltuoju metų laiku. Be to, daugelis atvykėlių užsuka ir į Aukštadvario miestelyje įsteigtą regioninio parko būstinę bei Lankytojų centrą. 

 

Fotoparodos tapo tradicija

 

„Kadangi turime tinkamą viešą erdvę – Lankytojų centrą, kuris skirtas atvykstantiems į regioninį parką žmonėms šviesti, mūsų krašto gamtos vertybėms propaguoti, tad jame rengiame ir įvairias parodas, - pasakojo Aukštadvario regioninio parko direktorius Vaclovas Plegevičius. – Viliamės, jog žmonės, sužinoję, kokių gamtos ir kultūros vertybių turime, padės mums jas saugoti... Galima sakyti, jau nuo 2000 metų, net dar anksčiau, mūsų parko specialistų pastangomis rengdavome fotografijų parodas, kurios virsdavo keliaujančiomis ekspozicijomis. Jas galima būdavo apžiūrėti ir įvairiose įstaigose: rajono savivaldybėje, miškų urėdijoje, seniūnijose, mokyklose. Pasiekdavo šios parodos net kitus rajonus. Paskui pradėjome keistis jomis su kitais įvairių ekspozicijų rengėjais, ypač su kaimyniniais regioniniais parkais. Nuvežame savo fotografijų parodą – kitąkart atveža mums. Štai visai neseniai Nemuno kilpų regioninio parko vyriausiasis ekologas Renatas Jakaitis atgabeno jo paties parengtą puikią gyvosios gamtos parodą, ir mes ja tikrai džiaugiamės. Be abejo, aukštadvariečiai, miestelio bendruomenės žmonės, ateina šios parodos, kaip ir kitų, pažiūrėti.

Šiuo metu Lankytojų centre veikia ir dar viena paroda. Ji ypatinga tuo, kad eksponuojamų dailės kūrinių kopijų autorius yra Napoleonas Orda, kuris buvo garsiojo poeto Adomo Mickevičiaus bendražygis. Tai anų, 19-ojo amžiaus pradžios, romantinių laikų kūrėjas, puikus dailininkas ir kompozitorius. Jis vaizdavo Lietuvos senuosius dvarus, kitas įžymias gimtinės vietas. Ir Adomo Mickevičiaus gimtinė jo nepamiršta, meniškai užfiksuota, kaip ir Lietuvos valdovų rūmai, Oginskių rūmai bei daugybė kitų svarbių kultūros ir gamtos objektų. Šis menininkas paliko apie tūkstantį kūrinių. Tiesa, jie išblaškyti po pasaulį: vienus galima pamatyti Varšuvoje ar Krokuvoje, kitus – Peterburge, Paryžiuje... Su Napoleonu Orda mus tarsi suveda Adomas Mickevičius, kuris Aukštadvario krašte dažnai lankėsi, turėjo savo mėgstamą vietą – Malevskių dvarą. Ir savo ąžuolą. Tad mielai eksponuojame jo amžininko kūrinius ir džiaugiamės, kad štai viename iš jų matome, kokioje vietoje, kokioje troboje gimė Adomas Mickevičius“.

 

Kaip grybai dygsta kaimo turizmo sodybos

 

Iš tikrųjų, Aukštadvario regioninio parko teritorija traukia turistus, poilsiautojus jau ne vieną dešimtmetį; tą trauką taip pat galima vadinti tradicine. Kaip linkęs manyti Vaclovas Plegevičius, žmonėms gal imponuoja tai, kad per šią teritoriją iš senovės driekiasi karališkasis vieškelis Vilnius–Trakai–Kaunas (per Aukštadvarį, Stakliškes, Prienus). Tam vieškeliui, ko gera, bus apie tūkstantį metų. Beje, ir regioninio parko lankytojų srautas susiformavo jau prieš kelis dešimtmečius. Prie to prisidėjo tai, jog apie 1970 metus aplink Aukštadvarį buvo įkurta maždaug trisdešimt poilsio bazių. Šiomis vietomis driekėsi vieno tuometinės Sovietų Sąjungos oficialiojo turizmo maršruto dalis. Čia ilsėdavosi pagal profesinių sąjungų ar kokius kitus kelialapius atvykstančių daug žmonių. Dabar visa tai, kas iš tų laikų liko, privatizuojama, renovuojama ir naudojama taip pat poilsiui.

Atsiranda daug kaimo turizmo sodybų. Tai labai sparčiai besiplečiantis verslas. Aukštadvario regioniniame parke turbūt dvigubai daugiau kaimo turizmo sodybų, negu Trakų istoriniame nacionaliniame parke. Tai todėl, kad, pasak V. Plegevičiaus, teritorijos, kuriose ypač graži, turtinga gamta, miškuose gausu grybų, uogų, vaizdingi ežerai, pačios tiesiog kviečia keliautojus bei poilsiautojus. Žinoma, regioninio parko darbuotojus tai džiugina, bet ir rūpesčių sudaro nemažai. Juk ne visi moka kultūringai ilsėtis gamtoje, kai kurie neatsargiai elgiasi su ugnimi miškuose, šiukšlina gražius gamtos kampelius.

Regioninio parko darbuotojų pastangomis labiausiai lankomose vietose įrengiamos atokvėpio aikštelės su reikalingiausia infrastruktūra – suoliukais, pavėsinėmis, laužavietėmis, šiukšlių dėžėmis. O prie lankytinų objektų įrengti informacijos stendai, pakeliui į tas vietas – rodyklės. Tinkamai sutvarkytų atvykėliams įdomių objektų yra apie keturiasdešimt. Ypač domina keliautojus Velnio duobė, Mošos archeologinis draustinis, Lavariškių arba Gelvariškių piliakalnis – vadinamasis Napoleonkalnis. Tai tikrai įspūdingas, balno formos kalnas, kuris yra tinkamai sutvarkytas ir kasmet gausiai lankomas.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"