Paieška Glitiškių gyventojams - nitratais užterštas vanduo

Glitiškių gyventojams - nitratais užterštas vanduo

 

Net ir praėjusios Vandens dienos proga (kovo 22 d.) primename, kad Lietuva - požeminio vandens „Kuveitas“ - tinkamai neišnaudoja turimų geriamojo vandens resursų.

Dar apie milijonas gyventojų geria gruntinį šulinių vandenį. Mažiausiai pusės šulinių vanduo užterštas neleistinais nitratų kiekiais ir maistui naudoti netinka.

Deja, ir vandentiekio vanduo dažnai neišsprendžia gyventojų aprūpinimo kokybišku geriamuoju vandeniu.

Šiuo metu Lietuvoje vanduo, atitinkantis geriamojo vandens kriterijus, tiekiamas tik didmiesčių bei rajonų centrų  gyventojams, tuo tarpu didesnė pusė miestelių ir kaimų gyventojų tenkinasi iš čiaupo bėgančiu techniniu vandeniu. Nors toks vanduo netinka tenkinti mitybos poreikius (geležies, mangano kiekiai normas viršija dešimtis kartų), gyventojai priversti už jį mokėti, kaip už kokybišką geriamąjį vandenį.

Kartais toks viešai tiekiamas vanduo gali būti užterštas ir toksiniais nitratais.

Bendrovė „Gerva“ 2008 m. sausio 29 d. Glitiškių gyvenvietės (Vilniaus r.) vandentiekio vandenyje testais  nustatė didelį nitratų kiekį – apie 55 mg/l. Tai patvirtino ir laboratoriniai tyrimai: buvo nustatyta 51,9 mg/l. (Bendrovė „Gerva“ vykdo šulinių ir vandentiekio vandens tyrimus rajonų savivaldybių seniūnijose. Per pusantrų metų ištirtas 18,5 tūkstančio šulinių ir 250 gyvenviečių vandentiekių vanduo, gyventojams suteikta informacija apie šulinių ir vandentiekio užterštumą nitratais.)

Vasario 28 dieną buvo pranešta, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba uždraudė nitratais užteršto geriamojo vandens tiekimą Glitiškių gyvenvietei. Skelbimų lentose buvo net iškabinti pranešimai, kad tiekiamas jau kokybiškas vanduo iš kito gręžinio. Deja, 2008 m. kovo 19 dieną Glitiškių mokyklos-vaikų darželio patalpose ištyrus iš čiaupo bėgantį vandenį, paaiškėjo, kad nitratų koncentracija vandenyje net padidėjo – tą dieną visi Glitiškių gyventojai (vadinasi, ir kūdikiai, ir darželinukai) gėrė vandenį, kuriame nitratų koncentracija buvo apie 70 mg/l. Tokie nitratų kiekiai kūdikiams gali sukelti methemoglobinemijos priepuolius, kurie gali baigtis mirtimi.

Vandens tiekėjų pateikiama informacija apie tiekiamo vandens kokybę gali būti klaidinga, todėl gyventojai patys turėtų kontroliuoti kai kuriuos vandens parametrus. Pavyzdžiui, sveikatai kenksmingus nitratus galima nustatyti pigiais nitritų-nitratų testais.

 

Bendrovė „Gerva“ (tel.8-5 2307010); Petras Medeika (mob. tel. 8-670 33349), Vytautas Pelakauskas (mob. tel. 8-676 41281).

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"