Paieška Šalies Prezidentūroje – apie jūrinį erelį

Šalies Prezidentūroje – apie jūrinį erelį

 

2008 03 20, Pasaulinės Žemės dienos proga LR Prezidento kanceliarijoje (S.Daukanto a. 3, Vilnius) pristatyta fotografijų paroda „Jūrinis erelis Lietuvoje“. Šiame Gamtosaugos projektų vystymo fondo (GPVF) renginyje buvo supažindinama su žmonių pastangomis išsaugoti nykstančią paukščių rūšį, su aktualiomis gyvosios gamtos apsaugos problemomis.

Susirinkusiuosius sveikino Respublikos Prezidento kanceliarijos kancleris Giedrius Krasauskas.

Gamtosaugos projektų vystymo fondas jau šeštus metus Lietuvoje vykdo jūrinių erelių apsaugos projektą, kurio tikslas – išsaugoti ir pagausinti šios rūšies populiaciją Lietuvoje. Penktąjį projekto etapą 2007-2008 m. kartu remia Jungtinių Tautų Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programa (PAF MPP), Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija, UAB „Litagros chemija“.

„Projektas inovatyvus tuo, kad į jūrinio erelio - įstatymais griežtai saugomos rūšies - apsaugą yra įtraukiamos bendruomenės, jaunimas ir vaikai, taip skatinant jų aktyvų švietimą ir pagarbą supančiai gamtai. Iš bendruomenės narių ir specialistų kuriamas savanorių tinklas, kuris papildomai rūpinasi paukščių maitinimu žiemą, lizdų kėlimu, jų monitoriniu“, - susirinkusiems į parodos atidarymą sakė Neda Leonavičiūtė, PAF MPP nacionalinė koordinatorė, pažymėjusi, jog šis visuomeninis projektas, kartu su kitais 104 PAF MPP projektais, atskleidžia bendruomenių ir nevyriausybinių organizacijų potenciją ir aktyvumo reikšmę šalies darnaus vystymo skatinime.

Paroda LR Prezidento kanceliarijoje bus eksponuojama kovo 20 – balandžio 23 dienomis.

*  *  *

Jūrinis erelis – tarptautiniu mastu saugoma rūšis, įrašyta į Tarptautinę raudonąją knygą ir Lietuvos raudonąją knygą, į Vašingtono konvenciją dėl prekybos nykstančios laukinės floros ir faunos rūšimis, įtraukta į Pasaulio apsaugos organizacijos nykstančių gyvūnų sąrašą, Europoje globojami Berno konvencijos, Bonos konvencijos, įtraukta į Europos Sąjungos paukščių direktyvos pirmąjį priedą, t. y. sąrašą rūšių, kurių apsaugą turi garantuoti kiekvienos šalies oficialiosios institucijos. Lietuvoje įsteigtos keturios ES svarbos saugomos teritorijos, skirtos šių paukščių globai.

Parodoje eksponuojamose nuotraukose atsispindi jūrinių erelių biologija, apsaugos problemos ir joms spręsti taikomos priemonės, bendruomenių dalyvavimas išsaugant retą paukščių rūšį. Dalies parodoje eksponuojamų nuotraukų autorius yra Vytautas Knyva, biologas ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Jo nuotraukos gamtine tematika eksponuotos tarptautinėse fotografijos meno parodose ir pelnė daug apdovanojimų. Nuotraukų autoriai taip pat yra Eugenijus Kavaliauskas, Deivis Dementavičius, Saulius Rumbutis, Valdonė Bručienė.

Beje, šios parodos atidarymas vyko 2004 m. ir LR Seime. Nuo to laiko ji yra atnaujinama ir eksponuojama įvairių savivaldybių bei seniūnijų administracijose, kultūros namų bei mokyklų salėse.

*  *  *

Jūrinis erelis – didžiausias Lietuvoje perintis plėšrusis paukštis, kurio išskleistų sparnų tarpugalis siekia net 2,4 metro. Gyvena miškuose prie jūros, marių, didesnių upių, ežerų, žuvininkystės tvenkinių. Minta žuvimis, vandens paukščiais, rečiau – žinduoliais. Lizdus suka medžiuose 11–32 metrų aukštyje. Vidutinio dydžio lizdas yra 1,7 metro pločio ir 1 metro aukščio. Lizde išauga 1–3 jaunikliai. Nuo XX amžiaus pradžios perinčių jūrinių erelių Lietuvoje jau nebebuvo aptinkama. Pirmieji lizdai aptikti tik 1987 metais. Jūrinių erelių populiacijai neigiamą poveikį daro aktyvi ūkinė veikla miškuose. Jūriniai ereliai tampa ir brakonierių trofėjais, žūva nuo elektros iškrovos, nuo cheminių teršalų, su grobiu patekusių į erelių organizmą. GPVF ornitologų teigimu, mūsų šalyje gali perėti apie 80–90 šių paukščių porų.

*  *  *

Viešoji įstaiga „Gamtosaugos projektų vystymo fondas“ buvo įsteigta 2003 m. Fondo tikslas – rūpintis biologinės įvairovės ir aplinkos išsaugojimu Lietuvoje, populiarinti gamtosaugos ir gamtotvarkos idėjas visuomenėje. Nuo savo veiklos pradžios GPVF vykdo jūrinių erelių apsaugos projektą.

Iki GPVF veiklos pradžios, 2002 m., buvo žinoma 18 natūralių jūrinių erelių lizdų (t.y. ištyrinėta apie 10% šalies teritorijos), o spėjamas visos populiacijos dydis - 65-80 porų visoje Lietuvos teritorijoje. GPVF 2003 m. pradėjo kompleksinius/koncentruotus šios rūšies tyrimus ir aplinkosauginius darbus. 2003-2006 m. jau atlikti darbai Klaipėdos, Kauno, Vilniaus, Panevėžio ir Utenos apskrityse. 2007 m. GPVF pradėjo naują, jau penktąjį, etapą – projektas „Jūrinio erelio apsauga Telšių, Šiaulių ir Tauragės apskrityse. Bendruomenių pajėgumų didinimas saugant retas rūšis“. 2007 m. darbai buvo vykdomi Šiaulių ir Telšių apskrityse, o 2008 m. pradėti Tauragės apskrityje.

Darbų metu vykdomi nuolatiniai jūrinių erelių stebėjimai (perėjimo sėkmingumo tyrimai, jauniklių žiedavimas, stebėjimai migracijos, žiemojimo metu, trikdymo faktorių nustatymas ir kt.) ankstesnėse projekto vietovėse bei siekiama įvertinti perinčių jūrinių erelių populiaciją naujose teritorijose, keliami dirbtiniai lizdai.

GPVF tikslas - iki 2010 metų ištirti visą Lietuvos teritoriją.

Generalinis projekto rėmėjas: UAB “Litagra” – viena pirmųjų privataus verslo organizacijų mūsų šalyje, kuri praktiniais darbais pradėjo spręsti gamtosaugos problemas.

Pagrindinis projekto V etapo rėmėjas: Jungtinių Tautų vystymo programos Pasaulio aplinkos fondo Mažųjų projektų programa (PAF MPP) ir Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija.

Rėmėjai: Kauno miesto, Ignalinos r., Kauno r., Kaišiadorių r., Kėdainių r., Kelmės r., Klaipėdos r., Radviliškio r., Raseinių r., Rokiškio r., Šiaulių r., Švenčionių r., Telšių r., Vilniaus r., Neringos savivaldybės.

 

Parengta pagal Gamtosaugos projektų vystymo fondo inf.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"