Paieška Didžiausia dovana Žemei

Didžiausia dovana Žemei

Justina VAITIEKŪNAITĖ

Kupiškio r. Šepetos Almos Adamkienės pagrindinės mokyklos šeštokė

 

Kiekvienas žmogus turi pareigas. Vieni dirba, kiti mokosi. Stengiasi žmonės dėl savęs, šeimos... Tik pareigą gamtai dažnas pamiršta.

Esu viena iš 30 mokykloje vykdomo projekto „Mūsų darbai - Žemei“ dalyvių. Projekto tikslai: mokytis mąstyti ekologiškai; domėtis atliekų rūšiavimo ypatumais. Žinau, jog žmonės teršia aplinką, niokoja Žemę. Aš siekiu sukaupti žinių, išmokti elgtis ekologiškai ir ekonomiškai.

Tik dabar supratau, kaip svarbu teisingai rūšiuoti atliekas, kad jos būtų dar kartą perdirbamos. Organines atliekas verta atskirti nuo kitų šiukšlių ir iš jų ruošti kompostą savam daržui. Gausime ekologiškų trąšų ir sutaupysime pinigų.

Šalia miestų ir miestelių - didžiuliai sąvartynai. Gal ir dėl to mes vis dažniau sergame. Sužinojau, kad atliekos būna dviejų pagrindinių rūšių: pavojingos (akumuliatoriai, dienos šviesos lempos, galvaniniai elementai, šaldytuvų komponentai, radijo imtuvų bei televizorių detalės...) ir nepavojingos. Kartais pavojingos atliekos, kurios turi keliauti į pavojingų atliekų surinkimo punktą, patenka į dirvožemį ir į vandenį.

Jeigu švarias (panaudotas) pakuotes iš karto mesime į tris šiukšlių dėžes išrūšiuodami, tos pakuotės bus perdirbamos. Perdirbus stiklą, metalą, plastmasę galima sutaupyti žaliavą ir gauti naują gaminį.

Tad neatsitiktinai visi projekto dalyviai mokėsi rūšiuoti atliekas. Namuose išrūšiavome ir suskaičiavome, kiek ir kokių panaudotų pakuočių išmetėme per 3 dienas. Iš švarių panaudotų pakuočių antrokai pagamino puikių žaislų. Projekto dalyviai rūšiuoti mokėsi ir spalvindami knygelę „Piešiu ir mokausi tvarkyti atliekas“. Įvertinti savo poelgių žalą mokėsi žaisdami ekologinio pobūdžio žaidimą Aplinkos ministerijos internetinėje svetainėje. Už knygeles ir pamokymus esame dėkingi Kupiškio Komunalinio ūkio vyr. inžinieriui S. Dulksniui bei VšĮ „Žalias taškas“ rinkodaros ir viešųjų ryšių vadovei Ritai Karpuvienei.

Kasdien išrūšiuodami šiukšles įprasime atskirti popierių, metalą, plastiką ir stiklą. Taip mes mažinsime atliekų kiekį sąvartynuose. Daugybė šalių rūšiuoja atliekas, į tokią veiklą įtraukia ir mokinius - apie tai mums papasakojo Kupiškio bendrovės „Komunalinis ūkis“ vyr. inžinierius S.Dulksnys.

Tikiu, jog greitai Lietuvos miestelių ir kaimų gyventojai  įpras atliekas rūšiuoti savame kieme. Konteineriai išrūšiuotoms pakuotėms dėti netrukus bus ir Šepetoje.

... Gyvenkime sveikame ir švariame mieste, kaime! Sudrausminkime šiukšlinančius aplinką. Tai būtų didžiausia dovana mūsų Žemei.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"