Paieška Sniegenos sugrįžta

Sniegenos sugrįžta

Selemonas PALTANAVIČIUS

 

Praėjusią nežiemišką žiemą visi pasigesdavo juodagalvių sniegenų. Nelengva buvo paaiškinti, kad joms tikrai nieko neatsitiko, kad  jos visur randa pakankamai maisto ir todėl yra  rečiau stebimos.

Nors mūsų gamtoje juodagalvės sniegenos yra paprastos  visais metų laikais, tačiau įprastą – snieguotą ir šaltą - žiemą yra geriau pastebimos. Lesdamos užsilikusias uogas, medžių ir krūmų sėklas, vaisiukus, jos daug laiko praleidžia ant ploniausių šakelių. Žinoma, tuo metu jos turi būti labai įžvalgios, nes patinėlio ryški krūtinėlė plėšrūnams pastebima iš toli. Patelė pilkesnė, mažiau išsiskirianti pilkšvoje žiemos aplinkoje, tačiau ir jai kyla tokia pati grėsmė būti nutvertai paukštvanagio.

Žieduojant juodagalves sniegenas nustatyta, kad mūsų krašto paukščiai gali keliauti arealo ribose ir pasiekti Vakarų Europą, net Britų salas. Dalis jų, matyt, lieka gyventi sėsliai, o išskridusių vietą užima atskridėliai iš rytų. Dar profesorius T. Ivanauskas rašė apie juodagalvių sniegenų daromą žalą Anglijos sodams: ten jos žiemą nugnaibo ir lesa vyšnių, slyvų pumpurus, ypač žiedinius. Suprantama, seniau sniegenos ten būdavo gaudomos, šaudomos. Dabar taikomi įvairūs baidymo ir vaismedžių apsaugos metodai.

Lietuvoje šiuo metu sniegenų, atrodo, tapo daugiau. Galbūt – ėmė grįžti žiemojusios Vakarų Europoje, o gal – pasikeitė jų mityba ir jos tapo labiau pastebimos. Šiuo metu sniegenos dar lesa užsilikusias ant šakelių uosių, kai kurių svetimžemių klevų sėklas. Tačiau dažnai jos leidžiasi ant žemės ir čia gliaudo išbrinkusias klevų sėklas, skabo daigelius.

Ypač mėgstamas juodagalvių sniegenų lesalas yra drebulių, blindžių, klevų išbrinkę pumpurai: po medžiais galima rasti pabertus išgliaudytų pumpurų žvynelius. Matyt, auganti augalo dalis yra labai maistinga, minkšta, todėl paukščiai atsisako peržiem naudoto kietojo maisto.

Labai greitai, vos ėmus sprogti lapams, sniegenos taps labai slapios, pasiskirstys perėjimo vietose. Jas galės surasti tik tie, kas pažįsta juodagalvės sniegenos patinėlio giesmelę. Vėl jas, keliaujančias pulkeliais ir atskrendančias į mūsų sodybas, pamatysime rudenį.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"