Paieška Pamąstymai prie žvakės Žemės valandą

Pamąstymai prie žvakės Žemės valandą

Prof. Dalia Marija BRAZAUSKIENĖ

 

Kovo 29 d. 20 val. namuose išjungėme elektrą. Vieną valandą namuose mirgėjo maža žvakelė. Aplink dvejų kaimynų namuose tamsu. Kituose – per langus tvieskė elektra... Gatvių apšvietimas neišjungtas. Valanda tyliam pamąstymui apie World Wide Found for Nature (WWF) projektą „Žemės valanda“.

Ar daug kas Lietuvoje išgirdo tą dieną ryte per radiją kvietimą prisijungti prie šio projekto? Didieji dienraščiai „Lietuvos rytas“ ir „Kauno diena“ apie tai neprabilo. Ketvirtadienį (kovo 28 d.) į namus atkeliavęs „Žaliasis pasaulis“ irgi nutylėjo (gal dar buvo per anksti, o gal nespėta gauti informacijos?). Išvakarėse elektroniniame pašte radau žinutę apie „Žemės valandą“. Persiunčiau ją visiems draugams. Vienas bičiulis, atsakydamas, kad tai valandai turės pakankamai žvakučių, parašė: „Žiniasklaidos vaidmuo mūsų krašte šia tema nėra ryškus...“ Ir ne tik žiniasklaidos. Per mažai kalbama su visuomene apie vis ryškiau pasireiškiančią ekologinę grėsmę – klimato kaitą: globalų atšilimą, tirpstančius ledynus, dažnėjančius ir stiprėjančius uraganus, dykumų plitimą, grėsmę gyvajai gamtai ir apie tai, ką privalome ir galime  nuveikti kiekvienas, kad būtų pristabdyti šie procesai. Paskendę begalinėse politinėse rietenose ir kasdienybės rūpesčiuose mes dažnai nesugebame pakelti galvas aukščiau.

Kaip paskatinti kiekvieną žmogų imtis aktyvios veiklos dėl klimato kaitos sumažinimo, dėl aplinkos išsaugojimo? Pacituosiu kelias eilutes iš gautos el. paštu žinutės: „...Praėjusiais metais WWF paprašė Sidnėjaus miesto (Australija) visuomenę išjungti savo šviesas vienai valandai. Teigiama, kad 2007 m. kovo 31-ąją per 2 milijonai žmonių ir 2100 Sidnėjaus įstaigų išjungė savo šviesas 60 minutėms - vienai Žemės valandai. Kai tokie žymūs Sidnėjaus miesto simboliai kaip Sidnėjaus Operos teatras bei Uosto tiltas išjungė savo šviesas, kai vestuvės bei kiti įvykiai buvo rengiami žvakių šviesoje, kai žmonės pareiškė, kad su džiugesiu ir maloniu jauduliu išbuvo vieną valandą visiškoje miesto tamsoje, pasaulis atkreipė į tai dėmesį. Įkvėpti kolektyvinių milijonų Sidnėjaus gyventojų pastangų, šiais metais daugelis pasaulio miestų prisijungia prie Žemės valandos, paversdami simbolinį įvykį globaliniu judėjimu. Kovo mėnesį šios akcijos imsis nemažai miestų - bei jų savivaldybių - įskaitant Atlantą, Bangkoką, Kanberą, Čikagą, Kopenhagą, Dubliną, Melburną, Monrealį, Otavą, San Franciską, Tel Avivą, Torontą, Vankuverį ir kt.“.

„Žemės valandos“ akcija simbolinė. Ji turi skatinti kiekvieną susimąstyti apie tai, kad nuolat turime tausoti visą mus supantį pasaulį: augaliją, gyvūniją, dirvožemį, vandenį, energiją, žemės turtus, kraštovaizdį. Tausojimas – svarbus aplinkosaugos veiksnys. Tausojimo būtinybės suvokimas turi keisti žmogaus vartotojišką požiūrį į gamtą, mažinti vartojimo mastus. Jei kiekvienas iš mūsų suvoksime tausojimo svarbą ir savo kasdieninėje veikloje taikysime šią nuostatą, prisidėsime prie bendro skaudžių aplinkosauginių problemų sprendimo. Taigi, ar pakankamai mokomės, ar esam skatinami tausoti?

Noriu tikėti, kad ne vienas Lietuvos gyventojas kovo 29-sios ryte išgirdo radijo kvietimą „Žemės valandai“. Tikiu, kad ne vieną pasiekė elektroninis laiškas ir valandai laiko geso elektros šviesa ne viename būste ir mintimis žmonės prisijungė prie tų, kuriems rūpi Žemės ateitis. Noriu tikėti, kad tokios akcijos plėsis, ras naujas formas ir ateityje susitelksime ne vienai Žemės valandai.

 

NUO „ŽALIOJO PASAULIO“. Atsiprašome, kad esame ne dienraštis, o savaitraštis, tad operatyvioji informacija ir dėl to nukenčia...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"