Paieška Pavasario žiedų pamokose...

Pavasario žiedų pamokose...

Sutikime draugus Gamtos mokykloje prie Kauno marių regioninio parko direkcijos

Povilas VITKAUSKAS, Reda KAIRIENĖ

Kauno marių regioninio parko vyriausieji specialistai

 

Apie Vaišvydavos kaime prie Kauno marių regioninio parko direkcijos įsikūrusią Gamtos mokyklą turbūt yra girdėjęs daugelis kauniečių ir pakaunės gyventojų. Regioninio parko direkcija, nuo kurios įsikūrimo jau praėjo 10 metų, visą laiką daug dėmesio skyrė ekologiniam švietimui, gamtosauginių idėjų propagavimui. Mokyklos įsteigimas – tai ir daugelio aplinkosauginių idėjų realizavimas praktikoje.

Ši Gamtos mokykla – bendras Kauno marių regioninio parko direkcijos, Kauno apskrities viršininko administracijos, Kauno miesto savivaldybės administracijos ir Norvegijos Vestfoldo grafystės projektas, pradėtas vykdyti 2001 metų pabaigoje. Per visą savo veiklos laikotarpį mokyklos užsiėmimuose dalyvavo 6914 moksleivių ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų auklėtiniai iš Kauno miesto, Kauno ir Kaišiadorių rajonų. Per 2007 metus mokykla sulaukė 874 vaikų, dar 375 jų dalyvavo parko šventėse.

Mokyklos užsiėmimai vedami pagal paruoštas 25 temas, apimančias trumpą pažintį su gyvūnija, augalija ir kitais aplinkos komponentais. Nemažą atvykusiųjų dalį sudaro pradinukai, o taip pat ir ikimokyklinukai. Pagrindinės užsiėmimų pravedimo vietos – Girionių parkas, Žiegždrių geologinis bei Dubravos rezervatinės apyrubės takai.

Su aktyviausiais Gamtos mokyklos lankytojais švenčiame įvairias gamtines šventes. Populiariausios iš jų - “Lapų šventė”, Paukščių sutiktuvės, “Paukščių palydos”... Švenčių metu net tik pramogaujame, o ir varžomės - kas daugiau žinių įgijo, kas gražesnę kompoziciją iš gamtos gėrybių sukurs... Juk šventės - maloniausiais būdas įgyti žinių bei jomis dalintis su draugas.

Kauno marių krantai slepia daug paslapčių, kurios įdomios įvairaus amžiaus vaikams. Prie atsidengiančių klinčių klodų apie kalkių gamybos istoriją įdomu klausyti mokiniams, turintiems chemijos žinių. Smalsu ir apie deguto gavimo būdus sužinoti. Ypač užkopus ant Smalinio kalno, nesnaudžiantiems Lietuvos istorijos pamokose... Kur dar nesuskaičiuojama galybė įvairiausių medžių, krūmų, žolinių augalų... O grybijos pasaulis...

Užsiėmimų planai dažnai koreguojami tiesiog gamtoje. Pavasarį, kada kas savaitę augalai keičia vieni kitus, tenka aiškinti ir rodyti skirtingus pavyzdžius. Tas pats - rudenį, kada subręsta ir sunoksta vis kitų augalų sėklos, pasirodo vis kitokie grybai. O kaip tik šios dvi temos – „Pavasario požymiai gamtoje“ ir „Rudens požymiai gamtoje“ - populiariausios. Vaikai ypač mėgsta tyrinėti tvenkinio florą ir fauną (tema „Vandens telkinio ekosistema“).

Vaikštant Dubravos rezervatinės apyrubės taku pelkių ekosistema – lyg ant delno. Norintys pamatyti pulkus vandens paukščių, kviečiami atvykti į ornitologinį draustinį prie Kauno HE. Daugeliui ilgam atmintyje išlieka įspūdingos uolos Žiegždrių geologiniame take, Dubravos rezervatinės apyrubės baloje linguojantis lieptelis, niekur nematyti medžiai iš Girionių parko ir Dubravos arboretumo.

... Gamtoje vaikai linkę atsipalaiduoti, užsižaisti. Dažniausiai tik patrauklūs objektai, įdomūs pasakojimai vaikus sugrąžina į gamtos paslapčių pasaulį. Tai ir yra pagrindinis mokyklos uždavinys. Todėl pabuvoję mūsų mokykloje, nori dar ir dar kartą grįžti į ją.

Daugiau informacijos: www.kaunomarios.lt

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"