Paieška Lietuvos geografiniame viduryje pabuvojus

Ant lauko pliko...

Lietuvos geografiniame viduryje pabuvojus

Kęstutis TURONIS

 

Keturioliktoje tarptautinėje turizmo, sporto ir laisvalaikio parodoje „Vivattur-2008“ priėjau prie Kėdainių rajono turizmo informacijos centro stendo. Pasidomėjau: kaip kėdainiškiai, gyvendami Lietuvos geografiniame centre, pristato tą visai Lietuvai svarbią vietą. Juk daug mūsų šalies žingeidžių gyventojų norėtų ten pabuvoti. Tačiau nežino kur konkrečiai yra tas Lietuvos vidurys.

„Taip, taip mes žinome, kad Kėdainiai – Lietuvos vidurys. O ta tikslioji vieta - prie Ruošių kaimo. Guli keli akmenys ir nieko daugiau...“ - sakė stendo šeimininkai.

„Noriu pasiteirauti: kaip šią, vis dėlto unikalią, vietą pristatote platinamuose reklaminiuose leidiniuose?..“ - neatstojau.

Pasirodo kėdainiškių platinamoje turistinėje literatūroje apie šia vietą nė neužsimenama.

... Neseniai pasitaikė proga iš Radviliškio važiuoti pro Šeduvą, Dotnuvą Jonavos link. Artėjant prie Kėdainių, dešinėje plento pusėje pamačiau rodyklę „Lietuvos geografinis vidurys 0,7 km“.

Diena buvo niūri, vis palynodavo, tačiau Lietuvos geografiniame centre tuo metu nelijo. Iš tiesų, kiek akys aprėpia - didelė lyguma. Prie vieškelio - akmenimis grįsta nedidelė aikštelė, ant neaukštos pakylos - trys akmenys; iš kraštų didesni, o per vidurį - mažesnis Ant mažojo akmens - juodo marmuro plokštė ir užrašas „Lietuvos geografinis vidurys 1995“. Prie aikštelės - 4 ąžuoliukai. Jau sutvirtėję, gražiai paaugę. Tikriausiai iš to meto, kai buvo atvilkti akmenys ir sumontuoti laiptukai.

Tad ar ši vieta atverta žingeidiems keliautojams? Neaišku?.. Mažumėlę informacijos vėliau aptikau internete.

Pasirodo, šią vietą nustatė ir nedideliu akmeniu pažymėjo Lietuvos žemėtvarkos instituto specialistai. Lietuvos geografinis vidurys - 55 laipsniai 19 minutės šiaurės platumos ir 23 laipsniai 54 minutės rytų ilgumos. Pagal patikslintą architekto Vytauto Kundroto projektą buvo atvilkti 2 akmenys, simbolizuojantys Žemaitiją ir Aukštaitiją.

Nedidelio, gal 15 arų plotelio gilumoje dar vienas ženklas - gražus, ąžuolinis stogastulpis. Jo viršuje išpjaustyta „100 ROTARY INTERNATIONAL METŲ“. Kiek žemiau „Jei žmogui neatiduodi savęs - neatiduodi jam nieko. Kėdainių ROTARY klubas 2005“.

Apžiūrėjau visą paminklinę aikštelę. ROTARY klubo nariai, tikriausiai, 2006-ais pasodino daug nedidelių ąžuoliukų. Labai gaila, bet dauguma piršto storio ąžuoliukų kamienai apgraužti, ko gero, stirnų. Norėjo įamžinti svarbią datą turtingieji... Juk galėjo pasodinti didesnius medelius ir kamienus aprišti, apsaugoti nuo žvėrių.  

... Pamatyti Lietuvos geografinį centrą norėtų ne vienas. Gal ir aplanko ne vienas. Aikštelės pakraštyje pastatytas atliekoms konteineris apie tai lyg ir liudytų. Tačiau plastikiniai buteliai, saldainių popieriukai, rūkalų pakeliai metėsi aplinkui... Apėmė kažkoks jausmas - esu pačiame Lietuvos centre, kurį simbolizuoja ir šiukšlės... Greitai surinkau tas atliekas...

... Pažvelgiau į dangų. Pradėjo čirenti vieversėlis. Dar po akimirkos - džiaugsmui ir nuostabai - pro debesų proskynas prasibrovė saulės spinduliai.

... Prisiminiau Švediją, šios šalies geografinį vidurį, kur lankiausi praeitų metų vasarą. Švedijos geografinis vidurys - labai išraiškingoje, beveik pusės kilometro aukščio kalne. Vietoje, kur pažymėtas šios šalies geografinis centras, įkastas tikslaus aukščio reperis. Virš jo - gal 30 metrų aukščio apžvalgos bokštas. Netoli jo – kavinė. Tolėliau kalno šlaite - namelis, gal nuo lietaus pasislėpti, gal norintiems pernakvoti. Erdvios aikštelės pakraštyje, dideliame stende - visa informacija apie šią vietą.

Lietuvos geografinio vidurio aikštelėje ir du autobusai nesutilptų. Reikalingas ir stendas su visa informacija, tikslus šios vietos aukštis. Labai gražiai atrodytų, jeigu būtų rodyklės su užrašais (ir kilometrais) - piečiausias, šiauriausias, ryčiausias, vakariausias Lietuvos taškai. O gal ir nuotoliai iki sostinės, didžiausių Lietuvos miestų. Šalia geografinio centro praverstų savitesnė apžvalgos aikštelė. ROTARY Lietuvos organizacija galėtų ir save labiau pareklamuoti, ir skirti lėšų, kad Lietuvos geografinis centras, būtų ne rotariškai atstumiantis, o patrauklus.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"