Paieška Kovos būdai išties originalūs

Kovos būdai išties originalūs

 

Mokslininkai siūlo nemaža originalių kovos prieš „šiukšlių puolimą“ būdų.

Australijoje įsteigta speciali ferma, kurioje veisiami sliekai, kurie vėliau paleidžiami į sąvartynus. „Milijonus metų šie sliekai nepastebimai valydavo Žemę nuo biologinių atliekų“, - aiškina projekto vadovas Deividas Eleris. Vadinasi, gali padėti ir XXI amžiuje, jeigu tik daugybę kartų padidintume jų skaičių. Tada jie pavers kalnus organinių atliekų ekologiškai švariomis trąšomis. Žinia, plastmasė ir polietilenas – ne sliekų skoniui. Taigi šiukšles, prieš pasiūlant sliekams, reikia kruopščiai išrūšiuoti.

O Pietų Korėjoje manoma, jog į kovą su šiukšlėmis reikia pasitelkti… muses. Tiesa, ne paprastas, o specialios veislės: nacionaliniame žemės ūkio ir technologijų institute joms duotas „juodųjų kareivių“ vardas. Suaugusios šių musių rūšies atstovės pasiekia 2 cm ilgį. Jos aptinkamos daugelyje pasaulio šalių, nesikandžioja ir nepernešinėja ligų. „Kareiviai“ demonstruoja tiesiog sprinterišką greitį ėsdamos buitines atliekas. Rydamos jos per penkias paras sumažina jų apimtį 58 procentais, trečdaliu padidindamos savo kūno svorį.

Portugalijos mokslininkai, ieškodami aktyvių šiukšlių ėdikų, siūlo atkreipti dėmesį į grybelius ir pelėsius. Chemijos ir biologijos technologinio instituto, įsikūrusio Lisabonos priemiestyje, darbuotojai išskyrė penkis šimtus grybelių rūšių, galinčių ryti netgi sunkiausiai virškinamas medžiagas. Atliekų naikinimo proceso metu atsiranda produktų, naudojamų farmacijos pramonėje. Mokslininkų žodžiais, svarbiausia  dabar – surasti deramus būdus grybelių ir pelėsių „apetitams“ stimuliuoti. Šiuo tikslu specialistai nusprendė atliekas pabarstyti… druska. Ne valgomąja, žinoma, o praturtinta specialiais jonais. Jų pagalba grybelių gebėjimą ryti ir perdirbti šiukšles galima padidinti daugybę kartų.

 

Parengė Kostas JANKUS    

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"