Paieška Apie gandrą vagišių ir...

Apie gandrą vagišių ir...  

Raimondas DUBOSAS, Kaišiadorių r. Antakalnio pagrindinės mokyklos 10 klasės mokinys (mokytojos Laimutė Matiukienė ir Romualda Suslavičienė)

 

Įdomių pasakojimų gyvūnų elgesio keistenybes teko ne tik girdėti, bet ir kai ką patirti pačiam.

Istorija susijusi su mėgstamu mano užsiėmimų – žvejyba. Kai pabodo su meškere vaikštinėti prie kaimyno kūdros, nusprendžiau įsiveisti karosų pats. Idėja buvo gera, tad ją nedelsdamas įgyvendinau. Kurį laiką džiaugiausi žvejodamas savas žuvis. Tačiau karštą vasarą mūsų vandens telkinys markiai nuseko, liko tik maždaug pusės metro gylio bala, kurioje galėjai įžiūrėti besipliuškenančius karosus.

Vieną dieną atkreipiau dėmesį, jog visas kūdros krantas nusėtas keistais pėdsakais. Pagal juos nesupratau - koks gyvūnas jų savininkas?..

Būčiau dėl to galvos nesukęs, tačiau tų pėdsakų kasdien vis daugėjo, o karosų – atvirkščiai – mažėjo. Tai man labai nepatiko, nusprendžiau, kad naktį brakonieriauja koks nors žvėris, nes dieną ant kranto nieko nepastebėjau. Tačiau netrukus nuomonę teko pakeisti.

... Pabundu rytą, apie 6 valandą, žvilgt pro langą – o ten gandras laibakojis nuo sodo pusės atsargiai prie kūdros žingsniuoja. Prieina, apsidairo ir leidžiasi krantu gilyn, vaikšto prie pat vandens, kažko lūkuriuoja… Tik staiga – kapt snapu vandenin ir ištraukia vargšą mano karosą, švysteli į orą ir gracingai praryja. Tada supratau, kas tas slaptasis mano žvejybos bičiulis. Gandrui palanku, nes maisto šaltinis - visai netoli lizdo. Nepuoliau paukščio vyti, pagalvojau – užteks tų karosų abiem…

Keletą smagių atsitikimų paporino ir į mūsų sodybą užsukę automobilių savininkai – mat mano tėtis užsiima remontu. Kartą vienas vyriškis pasakojo, jog nuėmęs ilgokai pamiškės sodybos kieme stovėjusio automobilio priekinį dangtį, aptiko visą sandėlį riešutų – šią keistą vietą savo atsargoms buvo pasirinkusi voverytė. Kitas tėčio klientas prisiminė prieš dešimtmetį su dideliu vikšriniu traktoriumi dirbęs smėlio karjere. Kartą atkreipė dėmesį į keistai besielgiantį paukštį – šis vis suko ratus virš jo traktoriaus. Sugalvojo traktorininkas patikrinti vandens lygį radiatoriuje. Ir ką gi? Šalia jo aptiko susuktą lizdelį su padėtais kiaušiniais. Matyt, paukščiui vieta patiko – šilta, saugu. Pagailo žmogui būsimų paukštelio vaikelių, tad viską paliko, kaip rado. Pasakojo, bedirbdamas tame karjere sulaukė ir išperėtų paukščiukų…

Gamtoje atsitinka pačių keisčiausių dalykų. Smagu juos stebėti ir jais džiaugtis.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"