Paieška Stebuklai kiekviename žingsnyje

Stebuklai kiekviename žingsnyje

Aplinkos ministerijoje – gamtos fotografo Vyto Vitkausko kūrinių paroda       

Vytautas LEŠČINSKAS

 

2008 m. balandžio 16 d. Aplinkos ministerijos buveinėje (A. Jakšto g. 4/9, Vilnius)  buvo pristatoma gamtos fotografo Vyto VITKAUSKO  fotografijų paroda. Į jos atidarymą susirinko nemažas būrys vilniečių – meninės fotografijos kūrėjų bei fotografų mėgėjų, šiaip meno mylėtojų, taip pat daugelis ministerijos darbuotojų. Atvyko ir fotografijos, televizijos bei kino kritikas Skirmantas VALIULIS.

„Žmogus visada myli tai, kas gražu, - pradėdamas renginį, kalbėjo žinomas fotomenininkas, daugybės įsimenančių gamtos fotografijų autorius, rašytojas Selemonas PALTANAVIČIUS. – Bet tai, ką pamatai, tegul ir gražiausius dalykus, gali užmiršti. Tačiau juos atgaivinti padeda fotografija, ypač tokie meniški darbai, kuriuos matome šioje parodoje“.

Skirmantas Valiulis priminė, kad labai prasminga, jog ši paroda surengta Aplinkos ministerijoje, kurios darbuotojai yra gamtos vertybių mylėtojai bei saugotojai. „Deja, dabar labai nemadinga prisipažinti, kad mene randi ką nors tiesiog gražu, - apgailestavo kritikas. – Postmodernistai už tai tave „užpjaus“. Tapsi nemadingu, „pasenusiu“, konservatyviu, jei ką nors gražiai pasakysi apie grožį. Taigi teigti, kad meno kūrinys yra tiesiog gražus – pavojinga. Bet aš nebijau to žodžio ir tiesiai, „senoviškai“ sakau, kad pirmiausia Vyto Vitkausko fotografijos žavi jose užfiksuotu grožiu. Tuo labiau, kad tas grožis tam tikromis technikos priemonėmis „ištraukiamas“ iš gamtos“. 

Beje, gamtininkai V. Vitkauską prisimena ir kaip prityrusį itin įdomių filmų apie vabzdžių pasaulį kūrėją. Visus, kurie turėjo progą žiūrėti jo kino juostas gamtos temomis,  labiausiai žavėjo meistriškai nufilmuoti mikropasaulio vaizdai. Tad visai natūralu, jog net du kartus – 2001 ir 2005 metais – už šiuos meniškai atliktus darbus autorius apdovanotas Petro Abukevičiaus premija.         

O fotografijos menas V. Vitkauską paviliojo prieš pusę  šimtmečio. Štai dar 1958 m. jis dalyvavo vaizduojamosios kūrybos konkurse. Vėliau ėmė, kaip sakoma, skinti laurus daugelyje Kino mėgėjų sąjungos festivalių – buvo ne kartą pagirtas bei apdovanotas. Metams bėgant V. Vitkauskas vis labiau atsidavė fotografijai, kol pagaliau padėjo į šalį filmavimo kamerą. Tačiau kūrybos temos liko tos pačios: smulkieji gamtos objektai, ypač įvairiausių augalų žiedai, vabzdžiai.

„Tereikia atsigulti pievoje – pamatysi nuostabų pasaulį, kurio šiaip žmogaus akis neįžvelgia“, - sako parodos kūrinių autorius.

Taigi kaip tik nepaprastas atidumas šalia mūsų, didelių, egzistuojančioms mažytėms būtybėms, tam mikropasauliui yra išskirtinis V.Vitkausko kūrybos bruožas. Šis fotomeistras, žvelgdamas pro objektyvą, sugeba pastebėti visa, kas nepaprasta vyksta tame pasaulyje ir užfiksuoti pačias įdomiausias jo įvykių akimirkas.

Naujajai parodai V. Vitkauskas pateikė apie dvidešimt meninės fotografijos kūrinių, iš kurių galima susidaryti vaizdą, kokių nuostabių vertybių slypi gamtoje. Ir ne vien pačiuose gražiausiuose jos kampeliuose, o kasdienėje aplinkoje – po mūsų kojomis, kiekviename žingsnyje.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"