Paieška Kinijos komunalininkai prisikasė iki Džomolungmos

Kinijos komunalininkai prisikasė iki Džomolungmos

 

Pekinas ir kiti stambūs Kinijos miestai gerai sustyguoto šiukšlių surinkimo dėka pasižymi švara ir tvarka. Paslaptis čia ne tik ta, kad komunalinėje sferoje darbuojasi gausybė žmonių, branginančių savo darbo vietas. Tvarką gatvėse ir siauruose skersgatviuose prižiūri patys gyventojai, susivieniję į gatvės ir namų komitetus. Dar pirmaisiais Naujosios Kinijos metais valdžia stengėsi organizuoti masines kampanijas už sanitariją ir higieną. Pamažu šios kampanijos įgavo gyventojams įprastą pobūdį, o anksčiau niekinta šiukšlių rinkėjo profesija įgavo visų gerbiamą statusą. Pekino vadovybė kasmet netgi suorganizuoja „Šiukšlių rinkėjų pokylį“. Netoli Tiananmenio aikštės pastatyta bronzinė „merginos su šluota“ skulptūra, ir nieko nestebina lentelės, draudžiančios mesti šiukšles po kojomis ir spjaudyti, kur papuola.

Praėjusiais metais kinų švaros sergėtojai pasiekė netgi aukščiausią planetos kalną, davę startą akcijai „Džomolungma – trečiasis Žemės rutulio polius“. „Aukštutinių“ valstybių devizas: „Nieko nepalikti, išskyrus pėdsakus. Nieko neišsinešti, išskyrus fotografijas“. Savanoriai pakilo į alpinistų bazinės stovyklos lygį (čia aukštis – 5200 metrų), kur surinko gausybę butelių, stiklainių, maisto produktų pakuočių. Atliekas buvo palikę alpinistai.

Olimpinių žaidynių išvakarėse Kinijos sostinėje išsivystė savanoriškas švaros mėgėjų judėjimas už „humanitarinės Olimpiados dvasios įdiegimą į gyvenimą“. Šio judėjimo nariai renka naudotas baterijas ir kitas atliekas, plauna šiukšlių konteinerius, valo pėsčiųjų tiltus ir visuomeninio transporto stoteles nuo privačių skelbimų ir reklamos. Jau planuojami tokie renginiai, kaip Ekologinės propagandos diena, Medžių sodinimo savaitė, Miestų gražinimo gėlėmis laikotarpis ir kita.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"