Paieška Atsisakykime automobilio...

Atsisakykime automobilio...

Arba - taršos poveikis medžiams Utenos mieste

Milda STASYTYTĖ

Utenos Adolfo Šapokos gimnazija, tarpmokyklinis klubas „VIOLA“

 

Kenksmingų medžiagų įtaka aplinkai galima lengvai įžvelgti stebint medžius. Veikiant įvairiems ekologiniams veiksniams, iš kurių nemažą dalį sudaro antropogeniniai (oro ir dirvožemio užterštumas, rekreacija, trąšos, pesticidai, miškininkystės ir sanitarinių taisyklių nesilaikymas ir kt.), medžiai silpsta, išdžiūva. Medžiai į neigiamą aplinkos poveikį pirmiausiai reaguoja pasikeisdamas fiziologiškai. Plintant pažeidimui, anksčiau ar vėliau pasirodo ir aiškūs susirgimo požymiai.

Utenos miesto taršos įtaka medžiams tiriama jau 3 metus. Buvo tiriamos mažalapių liepų medienos ląstelės. Atliekami pušų dendrochronologiniai (pagal medžių rieves) tyrimai Utenos miesto parke bei nustatomos ligos medžiams, kurie auga mieste.

2006 metais buvo atliekami dendrochronologiniai tyrimai Utenos miesto parke. Miesto parko pušų amžiaus nustatymui ir aplinkos veiksnių įtakos medžiams įvertinimui buvo imtos išgrąžos (Presslerio amžiaus grąžtu). Pagal šį tyrimą nustatyta, jog pušų prieaugis smarkiai krito, kai pradėjo plėtotis urbanizacija Utenos mieste (XX a. antroji pusė).

Medį sudarančios ląstelės yra puikus pavyzdys, parodantis užterštumo padarinius. 2007 metais atlikto tyrimo (pagal liepų medienos ląsteles) rezultatai nedžiugina. Basanavičiaus gatvėje augančių mažalapių liepų ląstelės yra smarkiai paveiktos aplinkos.

Utenos miesto gatvėse (gautiems rezultatams patvirtinti) šiais metais taip pat atlikti eglių ir pušų spyglių fiziologiniai tyrimai. Darbui atlikti buvo parinktos vietovės, kur yra numanoma tarša. Iš viso buvo ištirta dvylika miesto vietovių. Pagal gautus šio tyrimo rezultatus nustatyta, jog didžiausias užterštumas yra: Basanavičiaus gatvėje (prie „Statoil“ degalinės), Pramonės gatvėje, Utenio aikštėje bei Vilnius–Pakalniai sankryžoje.

Tad siūlyčiau tausoti nors ir menka gamtą Utenos mieste bei imtis priemonių. Pradėkime nuo paprasčiausių dalykų – sumažinkime transporto intensyvumą, jei tik galime, atsisakykime automobilio...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"