Paieška Pasodink medį!..

Pasodink medį!..

Vilniaus urėdijoje pats darbymetis – miško sodinimas

Kristina BRAZIŪNAITĖ

 

Miškininkui nėra šventesnio darbo kaip miško sodinimas. Nors daugeliui atrodo, kad svarbiausias miškininkų darbas - kirsti mišką, bet tai tikrai ne tiesa. Plynos girios miškininkams yra ne mažiau nemielos negu mums, eiliniams žmonėms. Gal netgi girios žmogui skaudžiau žiūrint į tokias laukymes... Bet tiesiog kiekvienas miškininkas supranta: tos laukymės būtinos, tačiau ir laikinos.

Tad į Lietuvą sugrįžtant paukščiams miškininkai ruošiasi svarbiausiam metų darbui – miškasodžiui. Ir nesvarbu miškininkui, koks oras, kokia valdžia, kas laukia (ar nelaukia), tiesiog jis sodina naują daigą prie daigo, veisia naują mišką, nes tai - šventa pareiga. Juk miškas sodinamas ateities kartoms...

Gal daugeliui atrodo: kam reikia sodinti miškus, juk mūsų šalyje klimato sąlygos palankios - miškas pats užaugs, nereikia jo nė sodinti. Tačiau tokiu būdu užaugtų tik menkaverčiai medžiai, o ne geros kokybės medynai. Tad, jei norime gėrėtis žaliuojančiomis giriomis patys ir palikti kvepiančius šilus vaikaičiams, miškus privalome atsodinti ir jais rūpintis.

... Kiekvienais metais Vilniaus miškų urėdija suorganizuoja daugiau nei 20 medelių sodinimo talkų. Pernai jų metu pasodinta tūkstančiai ąžuoliukų, liepaičių, eglaičių, pušaičių, berželių. Kaip ir kasmet, šį pavasarį urėdija organizuoja miško sodinimo dienas, į kurias kviečia įsijungti mokslo ir mokymo įstaigas, įmones, įvairias visuomenines organizacijas, valdymo institucijų atstovus.

Urėdijos miškininkai džiaugiasi, jog kasmet miškasodyje norą dalyvauti parodo vis daugiau įmonių bei organizacijų, kurios ne tik pasodina mišką, bet vėliau jį prižiūri, neprigijusius sodmenis papildo naujais. Drauge su Vilniaus miškų urėdijos miškininkais „savo mišką“ augina UAB „Megrame“, UAB „Bionovus“ įmonių kolektyvai, kompanijos Sandoz Pharmaceuticals d.d. filialo darbuotojai, Vilniaus „Rotaract“ klubo nariai drauge su Vilniaus 2-ųjų globos namų auklėtiniais.

Žinoma, didžiausi miškininkų pagalbininkai, tiek mišką sodinant, tiek kituose darbuose, yra jaunųjų miško bičiulių būrelius lankantys moksleiviai, kurie kasmet su dideliu džiaugsmu skuba sodinti „savo miško“. Kaip teigė moksleiviai, sodinti mišką, o vėliau jį prižiūrėti bei puoselėti - neapsakomas džiaugsmas. Gera matyti, kaip auga tavo pasodintas mažas daigelis, kaip jis kiekvieną pavasarį sužaliuoja, kaip stiebiasi vis aukščiau į saulę. 

... Vilniaus miškų urėdijos miškininkai kasmet atsodina daugiau kaip 200 ha plynai iškirstų miško plotų, didžiąją dalį iš jų želdinimu - apie 75 % (ir apie 25 % žėlimu). Vien praėjusiais, 2007 metais, atkurta 192,8 ha plynų kirtaviečių, šiemet planuojama atkurti daugiau kaip 170 hektarų.

2002-ųjų pabaigoje Vyriausybės pavedimu buvo patvirtinta Lietuvos miškingumo didinimo programa. Joje numatyta per šešiolika metų apsodinti mišku apie 120 tūkst. ha žemės ūkio paskirties žemės. Pirmajame etape, 2004-2006 metais, įsipareigota kiekvienais metais įveisti po 5000 ha miškų, antrajame, 2007-2020 metais - kasmet dviem tūkstančiais hektarų daugiau.

Vykdydama šią programą, Vilniaus miškų urėdija, naujus miškus veisia nederlingose, žemės ūkiui netinkamose žemėse. 2007 m. tokiuose plotuose įveista 37 ha naujų miškų, o šiemet planuojama naujų miškų plotą padidinti dar 59 hektarais.

Iškirstiems plotams atsodinti per metus sunaudojama apie 600 tūkst. vienetų sodinukų ir sėjinukų. Miškams atkurti reikalingus sodmenis urėdija užsiaugina įkurtame Akmenytės medelyne. 30 ha plote kasmet užauginama apie milijonas sėjinukų bei sodinukų. Visa tai - ir ne tik miškų urėdijos reikmėms. Naujais sodinukais aprūpinami ir privačių miškų bei žemių savininkai.

... Naujas miškas prasideda nuo sėklos, tad labai svarbu yra sėklų brandumas. Todėl sodmenims išauginti sėklos renkamos urėdijos sėklinėse plantacijose, sėkliniuose ir genetiniuose draustiniuose, sėkliniuose ir geros kokybės medynuose.

Pasodinus mišką, miškininkų darbai nesibaigia, juk reikia ir toliau rūpintis jaunais medeliais, apsaugoti juos nuo žvėrių, vabzdžių, įvairių kenkėjų. Tad miškininkų laukia dar daug darbų: aptverti jaunus sodinukus tvoromis ar individualiomis apsaugomis, naikinti piktžoles ir krūmynus, stebėti ar nepuola naujų sodinukų vabzdžiai, ar nėra kokių ligų pažeidimų požymių...

Ne veltui sakoma: tėvai auklėja ir rūpinasi savo vaikais, tad ir miškininkai nuo pat mažens puoselėja ir saugo miškus.

Vilniaus miškų urėdijos miškininkai miesto visuomenę kviečia į miškus ne tik uogauti, grybauti, poilsiauti, o ir aktyviai prisidėti prie „žaliojo rūbo“ išsaugojimo – miško sodinimo, kuriuo galės gėrėtis bei džiaugtis mūsų vaikai ir vaikaičiai.

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"