Paieška Aplinkos ministerijos įvykiai 2008 m. gegužės 26-31 d.

Aplinkos ministerijos įvykiai 2008 m. gegužės 26-31 d.

 

Gegužės 27-31 d. Maastrichte (Nyderlandų Karalystė) - Europos viešojo administravimo instituto organizuojamas seminaras „Įvadas į ES struktūrinių fondų vertinimą ir jo indikatorius; ES struktūrinių fondų monitoringas ir vertinimas“. Dalyvauja AM ES paramos administravimo departamento Europos Sąjungos paramos planavimo ir procedūrų skyriaus vyr. specialistai Stefanija Zemlickienė ir Kastytis Gedminas. Išsamesnė informacija: Stefanija Zemlickienė, tel. 266 3541.

Gegužės 27-30 d. Edinburge (Jungtinė Karalystė) - integruotos okeanų gręžimo programos (IODP) Europos konsorciumo (ECORD) seminaras „Gręžimas ateičiai“. Specialistai iš Europos šalių, nesantys ECORD nariai, bus supažindinti su organizacijos struktūra, pasiekimais, ateities perspektyvomis ir kt. Renginyje dalyvaus Lietuvos geologijos tarnybos Kvartero geologijos skyriaus vedėjas Albertas Bitinas. Išsamesnė informacija tel. 233 5323.

Gegužės 28-30 d. Maskvoje (Rusija) - Šiaurės Europos dujotiekio poveikį patiriančių šalių pasitarimas, skirtas Šiaurės Europos dujotiekio Baltijos jūros dugnu poveikio aplinkai vertinimo procedūrų planavimui tarpvalstybiniame kontekste. Dalyvauja AM Poveikio aplinkai vertinimo skyriaus vedėjas Vitalijus Auglys ir Aplinkos strategijos departamento ES ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėja Ligita Vaičiūnienė. Išsamesnė informacija: Vitalijus Auglys, tel. 266 3651.

Gegužės 29 d. 10.00 - 17.00 val. Aplinkos ministerijoje (Jakšto g. 4/9, Vilnius), 506 didžiojoje salėje, organizuojamas seminaras “Biologiškai skaidžių atliekų tvarkymas: esama patirtis ir galimybės savivaldybėms“. Bus pasidalinta patirtimi apie biologiškai skaidžių atliekų tvarkymą ES ir Lietuvoje. Dalyvaus užsienio šalių ekspertai, valstybinių institucijų, regioninių atliekų tvarkymo centrų, savivaldybių, komunalines atliekas tvarkančių įmonių atstovai ir atliekų tvarkymo konsultantai. Registracija prasideda nuo 9.30 val. Seminaras vyks lietuvių ir anglų kalbomis. Išsamesnė informacija: Ingrida Kavaliauskienė, tel. 266 3511.

Gegužės 29 d. 9.00 val. Aplinkos ministerijoje (A. Jakšto g. 4/9, Vilnius) aplinkos ministras Artūras Paulauskas priims Danijos Karalystės Nepaprastąjį ir įgaliotąjį ambasadorių J.E. poną Laurids MIKAELSEN. Išsamesnė informacija tel. 266 3481.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3657

 

Jaunoji karta žadina atsakingesnį požiūrį į aplinką

 

Gegužės 27 d. aplinkos ministras Artūras Paulauskas kartu su švietimo ir mokslo viceministre Virginija Būdiene bei bendrovės „Achema“ vadovu Jonu Sirvydžiu dalyvavo Žaliojoje pamokoje Vilniaus Žvėryno gimnazijoje.

Pamokoje buvo išsakyta nuomonė, kad mokyklose turi atsirasti ekologijos ir aplinkosaugos pamokos, o netinkamas šiukšlių ir buitinių atliekų rūšiavimas yra problema, su kuria mokiniai pasiryžę kovoti savo pavyzdžiu.

Gimnazistai pažadėjo pasitelkti į pagalbą pedagogus ir patys parengti bei pateikti Aplinkos ministerijai atliekų rūšiavimo gimnazijoje ir jos teritorijoje projektą. Ministras Artūras Paulauskas pažadėjo padėti gimnazijai įrengti atliekų rūšiavimui reikalingus konteinerius. Pamokoje dalyvavę moksleiviai buvo pasiryžę ne tik patys rūšiuoti atliekas, bet ir aiškinti apie tokio rūšiavimo svarbą savo draugams, tėvams, kaimynams, kviesti, kad prie jų projekto prisijungtų ir kitos Vilniaus miesto bei visos Lietuvos mokyklos.

Aplinkos ministras Artūras Paulauskas džiaugėsi, kad pamoka, skirta aptarti žmonių ir juos supančios aplinkos sugyvenimui, baigėsi konkrečiu vaikų pasiūlymu. „Tai tik parodo, kad jaunosios kartos entuziazmas gali nuversti kalnus. Manau, kad toks vaikų pavyzdys užkrės ir suaugusius“, – sakė ministras.

Žalioji pamoka šiandien vyko daugelyje šalies mokyklų. Tai teikia vilčių, kad šiandieninės Žaliosios pamokos dalyviai – būsimieji verslininkai, mokytojai, politikai – geriau pažins ir mokės saugoti mus supančią aplinką.

Žaliąją pamoką aplinkosauginė iniciatyva „Žalioji karta“ surengė jau antrą kartą.

„Žalioji karta“ yra viena pirmųjų mokiniams ir jaunimui skirtų aplinkosauginių iniciatyvų Lietuvoje, skatinanti edukacinę aplinkosauginę veiklą – švarinti mus supančią aplinką per švietimą ir visuomenės sąmoningumo ugdymą. Iniciatyvą 2005 m. subūrė didžiosios Lietuvos chemijos pramonės įmonės – AB „Achema“, AB „Lifosa“ ir AB „Mažeikių nafta“. Prie aktyvios veiklos prisidėjo Švietimo ir mokslo ministerija, Aplinkos ministerija. „Žalioji karta“ siekia vienyti verslo organizacijas, valstybines institucijas, nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidos atstovus, pedagogus, mokyklas ir kartu rūpintis mus supančia aplinka.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 05 27

 

 

Senų pesticidų kapinynas išliks tik prisiminimuose

 

Pastarosiomis dienomis į senų pesticidų kapinyno, esančio Pabarės seniūnijoje Šalčininkų rajone, teritoriją galima patekti tik su specialiu leidimu ir tik su specialia apranga – apsauginiu kombinezonu ir avalyne, akiniais ir respiratoriumi. Čia prasidėję paruošiamieji darbai šioms pavojingoms atliekoms išgabenti iš Lietuvos. Jau atidengtas vienas iš aštuonių vadinamųjų sarkofagų, kuriame palaidotos pesticidų atliekos. Jos buvo laikomos talpose, sudėtose į apskardintus medinius konteinerius. Seni pesticidai bus identifikuojami, rūšiuojami, kraunami į specialią tarą ir išvežami iš Lietuvos į Vokietiją. Ten jie bus sudeginti pavojingų atliekų tvarkymo įmonėje.

Žygmantiškių senų pesticidų kapinyno tvarkymo darbus atlieka Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros skelbtą konkursą laimėjusi Vokietijos bendrovė „SAVA GmbH & Co. KG“. Išgabenusi pesticidų atliekas, ši bendrovė sutvarkys ir užterštą teritoriją bei dirvožemį. Į Vokietiją bus išvežtas ir užterštas gruntas.

Preliminariais skaičiavimais, pasak Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktoriaus pavaduotojo Juozo Dautarto, šiame kapinyne nuo 1979 iki 1992 metų buvo palaidota apie 840 tonų pesticidų atliekų, suvežtų iš visos Lietuvos. Šiam tikslui Puščios girioje iš gelžbetonio buvo išlietos 6 m pločio, 12 m ilgio ir 4 m gylio tranšėjos.

Kaip sakė bendrovės „SAVA GmbH & Co. KG“ projekto vadovas Bekim Blakaj, pesticidų atliekas iš Žygmantiškių kapinyno planuojama išgabenti maždaug per tris mėnesius. Po to bendrovė sutvarkys dar du šalyje likusius nedidelius senų pesticidų kapinynus – Baušiškių kaime Rokiškio rajone ir Senosios Įpilties kaime Kretingos rajone. Be minėtųjų kapinynų sutvarkymo, „SAVA GmbH & Co. KG“ yra įsipareigojusi dvylikoje šalies vietų, kur buvo kilę didžiausi pesticidų sandėlių gaisrai, ištirti dirvožemį, o užterštą iškasti ir išgabenti. Dar trisdešimtyje vietų, kur buvo didžiausi senų pesticidų sandėliai, numatyta išvalyti chemikalų likučius ir užterštą gruntą.

Visi šie darbai, kurie vykdomi pagal Vyriausybės patvirtintą Pesticidų atliekų saugojimo vietų ir užterštų teritorijų tvarkymo 2007-2013 m. programą, turi būti atlikti iki 2009 m. sausio 8 d. Jiems skirta 17,2 mln. litų. Didžiąją dalį šios sumos (73 proc.) sudaro ES sanglaudos fondo parama. Likusios lėšos – iš valstybės biudžeto. Pagal ankstesnę valstybinę Pesticidų atliekų tvarkymo 2002-2005 m. programą per ketverius metus iš 117 sandėlių 40 šalies savivaldybių į Vokietiją buvo išgabenta ir ten sudeginta 3,2 tūkst. tonų senų ir netinkamų naudoti pesticidų. Tuo laikotarpiu dėl lėšų stokos nebuvo galimybių likviduoti Žygmantiškių, Baušiškių ir Senosios Įpilties senų pesticidų kapinynų. Pastarieji – paskutinės iš praeities paveldėtos pesticidų sankaupos. Sovietmečiu į Lietuvą kasmet būdavo įvežama maždaug 10 tūkst. tonų pesticidų, tačiau dalis jų nuolat likdavo nepanaudota.

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3660
208 05 27

 

„Žaliojo kamuolio“ krepšinio turnyre triumfavo Rokiškio rajono Juodupės gimnazijos moksleiviai

 

Gegužės 24 d. Vilniaus Vingio parke vyko „Žaliojo kamuolio“ krepšinio turnyras. Turnyrą atidarė ir įžanginį žodį pasakė aplinkos ministras Artūras Paulauskas.

„Džiaugiuosi galėdamas jus pasveikinti taip gausiai susirinkusius į ,,Žaliojo kamuolio' krepšinio turnyrą, - sakė Artūras Paulauskas. - Jūsų dalyvavimas šioje gražioje sporto šventėje rodo, kad ne tik siekiate gerų sporto rezultatų, rūpinatės savo sveikata, bet ir tausojate jus supančią aplinką. Noriu jus paskatinti aktyviau dalyvauti ir kituose Žaliosios kartos judėjimo renginiuose, nes jo tikslas iš tiesų pagirtinas - siekti, kad švarią ir saugią aplinką kurtų visa šiuo metu auganti karta - kiekvienas iš jūsų, jūsų kiemo kompanija ar klasės draugai.“  

„Žaliojo kamuolio“ krepšinio turnyro dalyviai Vingio parke pasiekė pasaulio rekordą. Mokiniai iš daugiau nei 100 Lietuvos mokyklų ir juos lydėję mokytojai per vieną valandą į vieną krepšį įmetė kamuolį 1064 kartus.

Po atkaklių visą dieną trukusių kovų „Žaliojo kamuolio“ krepšinio turnyre triumfavo Rokiškio rajono Juodupės gimnazijos trijulė, finale rezultatu 9:8 nugalėjusi Šiaulių J. Janonio mokyklos komandą. Rokiškėnams atiteko pagrindinis organizatorių įsteigtas prizas – visiškai įrengta krepšinio aikštelė, kurios danga pagaminta iš perdirbtų padangų.

Svarbiu aplinkosauginės iniciatyvos „Žalioji karta“ surengtos krepšinio šventės akcentu tapo į sceną atgabentas apie pusantro centnerio masės kamuolys, sulipdytas iš kramtomos gumos. Visa kamuoliui panaudota kramtomoji guma atkeliavo iš „Žaliojo kamuolio“ krepšinio turnyre dalyvavusių mokyklų – daugiau nei mėnesį mokiniai sukramtytą gumą klijavo prie mokyklose pakabintų specialiai tam skirtų lentų.

„Žalioji karta“ yra viena pirmųjų moksleiviams ir jaunimui skirtų aplinkosauginių iniciatyvų Lietuvoje, skatinanti edukacinę aplinkosauginę veiklą – švarinti mus supančią aplinką per švietimą ir visuomenės sąmoningumo ugdymą. Iniciatyvą 2005 m. subūrė didžiosios Lietuvos chemijos pramonės įmonės – AB „Achema“, AB „Lifosa“ ir AB „Mažeikių nafta“. Prie aktyvios veiklos prisidėjo Švietimo ir mokslo ministerija, Aplinkos ministerija. „Žalioji karta“ siekia vienyti verslo organizacijas, valstybines institucijas, nevyriausybines organizacijas, žiniasklaidos atstovus, pedagogus, mokyklas ir kartu rūpintis mus supančia aplinka.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 05 25

 

 Aplinkos ministerija siekia griežtesnės korupcijos prevencijos


2008 05 26 Aplinkos ministerija surengė seminarą struktūrinių padalinių ir jai pavaldžių institucijų vadovams korupcijos prevencijos tema. Seminare dalyvavo Specialiųjų tyrimų tarnybos, Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ir tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus pareigūnai.

„Seminaras turėtų pasitarnauti kaip prevencinė priemonė kovojant su korupcija, - sakė įžanginiame žodyje aplinkos ministras Artūras Paulauskas. - Ministerija ir jai pavaldžios institucijos išduoda per 50 įvairių rūšių leidimų, licenzijų, atestatų, sertifikatų. Esame tarp tų valstybės institucijų, kurioms pavesta organizuoti nuoseklią ir ilgalaikę kovą su korupcija.“

Kaip paminėjo ministras, atlikus valstybinių saugomų teritorijų pareigūnų 2007 metų kontrolės tarnybinius tyrimus, rasta pažeidimų. Kilus ažiotažui dėl nelegalių statybų Kuršių nerijos nacionaliniame parke, atliktas Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento veiklos patikrinimas. Nustatyta, kad iš 144 parengtų planavimo sąlygų detaliesiems planams rengti, Kuršių nerijos nacionaliniame parke ir Pajūrio regioniniame pake net 135 sąlygos išduotos nesilaikant nustatytos tvarkos reikalavimų. Atsakingiems pareigūnams pradėtos tarnybinių nuobaudų skyrimo procedūros.

„Mano nuomone, - kalbėjo ministras,- negalima nuolaidžiauti pareigūnams, kurių sprendimai daro žalą visuomenei ir viešajam interesui. Už jiems pavestų funkcijų vykdymą reikalausiu principingumo ir sieksiu kad tie, kurie pažeidė įstatymus, neišvengtų asmeninės atsakomybės.“

Esminio persilaužimo kovojant su korupcija tikimasi statybos leidimų išdavimo srityje. Kitą savaitę startuos Valstybinės teritorijų planavimo ir Statybos inspekcijos parengta statybos leidimų ir statybų valstybinės priežiūros informacinė sistema „INFOSTATYBA“, kuri padės žmonėms sutaupyti daug laiko ir išvengti galimų biurokratinių slenksčių. Visas paslaugos teikimo procesas bus skaidrus ir viešai prieinamas. Seminare buvo kalbama, kaip svarbu įtraukti visuomenę į kovą su korupcija, apie parengtą antikorupcinę programą Aplinkos projektų valdymo srityje bei patvirtintą Aplinkos ministerijos kovos su korupciją priemonių planą 2008-2009 metams. Seminaro dalyviai akcentavo, kad siekiant aktyviau kovoti su korupcija, svarbu yra siekti glaudesnio bendradarbiavimo su Specialiųjų tyrimų tarnyba, Generaline prokuratūra.

Seminare pranešimus skaitė Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pirmininkė Jolanta Petkevičienė, Specialiųjų tyrimų tarnybos Korupcijos prevencijos valdybos viršininkas Vytas Rimkus.

Tarptautinės organizacijos „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovas Rytis Juozapavičius supažindino seminaro dalyvius su 2007 metų Lietuvos korupcijos tyrimų žemėlapiu ir Lietuvos statybų sektoriaus skaidrumo tyrimais bei skaitė pranešimus šiomis temomis.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 05 26

 

Civilizuotas atliekų tvarkymas - jau neišvengiama būtinybė

 

Kaip informavo Aplinkos ministerija, aplinkosaugininkai ypatingą dėmesį skirs aplinkos teršimo buitinėmis atliekomis prevencijai. Už aplinkos teršimą buityje susidarančiomis atliekomis – šių atliekų palikimą miškuose, pakelėse, poilsiavietėse, autobusų sustojimo vietose, išmetimą į vandens telkinius ar kitose neleistinose vietose – gyventojai bus baudžiami.

„Mes negalime leisti, kad gyvenamieji rajonai, gražūs gamtos kampeliai, kuriuose lankosi daugiau žmonių, pavirstų šiukšlynais, - sakė aplinkos ministras Artūras Paulauskas. - Ne vietoje išmestos atliekos ne tik niokoja aplinkos grožį, kalba apie žemą elgesio kultūrą, bet ir daro didelę žalą aplinkai, kenkia žmonių sveikatai.“

Gegužės 25 dieną Aplinkos ministerijos iniciatyva Vilniaus miesto ir Vilniaus rajono savivaldybės teritorijose buvo surengta akcija. Ministerijos, Vilniaus miesto ir rajono aplinkos apsaugos agentūrų, miesto ir rajono savivaldybių atstovai stebėjo miškus, poilsio aikšteles, autobusų sustojimo aikšteles ir kitas vietas, kuriose negali būti išmetamos buityje susidarančios atliekos.

„Akcijos metu buvo išaiškinti 9 pažeidėjai, - sakė Vilniaus rajono agentūros vedėjas Mykolas Bekasėnas. - Du iš jų, išmetę atliekas, pabėgo. Jie nereagavo į prašymą sustoti. Tačiau pažeidėjai neliks nenubausti. Filmavimo kamera užfiksavo jų automobilių numerius. Dėl šių pažeidėjų asmenybės nustatymo kreiptasi į Vilniaus miesto vyriausiąjį policijos komisariatą. Jiems bus taikomos administracinės poveikio priemonės už aplinkos teršimą nepavojingomis atliekomis.“

Vieni gyventojai, ne vietoje išmetę šiukšles, prisipažino blogai pasielgę, kiti aiškinosi, kad nežinojo, kokie yra reikalavimai, kad reikia atliekas rūšiuoti ir palikti jas tik tam skirtose vietose. Galimybė, kad toks netinkamas jų elgesys bus paviešintas, gyventojams atrodė baisesnė už piniginę baudą.

Akcijos dalyviai daugiausia laiko skyrė pokalbiams su taisykles pažeidusiais gyventojais. Jiems buvo suteikta visa reikiama informacija apie galimybes civilizuotai tvarkyti buityje susidarančias atliekas.

Aplinkos ministerija numatė nuolatos rengti tokias akcijas. Nustatyti pažeidėjai bus baudžiami įstatymų nustatyta tvarka. Apie atliekų tvarkymo pažeidimus visuomenė bus informuojama įvairiose žiniasklaidos priemonėse.

Aplinkos ministerijos Komunalinio ūkio departamento Atliekų tvarkymo paslaugų skyriaus vedėja Raminta Radavičienė sutiko paaiškinti pačius pagrindinius reikalavimus dėl buityje susidarančių  atliekų tvarkymo, kuriuos privalo žinoti ir jų laikytis kiekvienas mūsų šalies gyventojas.

„Lietuvoje pagrindinė institucija, užtikrinanti komunalinių (buityje susidarančių) atliekų tvarkymo paslaugų visuotinumą, kokybę, prieinamumą ir tęstinumą savo teritorijos gyventojams – yra savivaldybė,- sakė Raminta Radavičienė. - Taigi, savivaldybė turi pasirūpinti, kad kiekvienas jos teritorijos gyventojas turėtų galimybę ir priemones (konteinerius, maišus) tinkamai atsikratyti savo atliekų ir jas rūšiuoti.

Kiekviena savivaldybė turi patvirtinusi komunalinių atliekų tvarkymo taisykles, nustatančias atliekų turėtojų, atliekų tvarkytojų, kitų sistemoje dalyvaujančių subjektų teises ir pareigas, komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų teikimo sąlygas. Savivaldybių taisykles galima rasti ir su jų reikalavimais susipažinti savivaldybių internetiniuose puslapiuose arba pasiteirauti atitinkamos savivaldybės administracijos atsakingų už komunalinių atliekų tvarkymą darbuotojų.

Pagal galiojančius teisės aktus atliekų turėtojas privalo naudotis savivaldybių organizuojama komunalinių atliekų tvarkymo sistema, tai yra buityje susidarančias atliekas galima dėti tik atliekų tvarkymo taisyklėse numatytose vietose (konteineriuose, aikštelėse ir pan.), kurios priskirtos naudotis konkrečiam atliekų turėtojui ar jų grupei ir apmokėti už paslaugą minėtose taisyklėse, kituose teisės aktuose ir sutartyje dėl paslaugos teikimo (jei tokia yra) numatyta tvarka. Už patvirtintų taisyklių reikalavimų nevykdymą yra numatyta administracinė atsakomybė, galima bauda iki 2 tūkst. Lt.

Atkreiptinas dėmesys, kad buityje susidarančias atliekas yra griežtai draudžiama palikti pakelėse, autobusų sustojimo vietose, miškuose, poilsio aikštelėse ir pan. Atliekų surinkimo priemonių (šiukšliadėžių, konteinerių), pastatytų minėtose vietose, paskirtis yra ne gyventojų buityje, tačiau žmonių lankymosi minėtose vietose metu susidarančių atliekų išmetimas.

Informaciją apie kiekvienoje savivaldybėje veikiančius atliekų tvarkytojus, su kuriais turi būti sudaromos sutartys dėl paslaugos teikimo, atliekų priėmimo aikštelių vietas, darbo laiką, jose priimamas atliekas ir pan. turėtų periodiškai suteikti savivaldybės, kurios teritorijoje yra atliekų turėtojas, administracijos atsakingi padaliniai ir/arba tiesiogiai paslaugas teikiančios bendrovės.“

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 05 26

 

ES parama ir bendros pastangos – tolesniam aplinkos kokybės gerinimui

 

2008 05 23 Aukštadvario regioninio parko lankytojų centre įvyko Aplinkos ministerijos surengtas seminaras-diskusija tema: „ES struktūrinių fondų parama aplinkosaugos srityje: patirtis ir galimybės.“ Savivaldybių, viešųjų įmonių, valstybinių institucijų, visuomeninių organizacijų atstovai, planuojantys ir įgyvendinantys aplinkosaugos projektus, kalbėjo apie tai, kaip pačiu efektyviausiu būdu panaudoti Europos Sąjungos paramą aplinkos kokybės gerinimui ir galimos žalos prevencijai.

„Džiaugiuosi, kad bendromis pastangomis Lietuvoje jau panaudota 80 proc. Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansinės paramos lėšų, skirtų mažiems, bet labai svarbiems aplinkosaugos projektams įgyvendinti, - savo įžanginiame žodyje kalbėjo aplinkos ministras Artūras Paulauskas. - Projektų gausa reikalavo nustatyti aplinkosaugos prioritetus. Pirmenybė buvo teikiama geriamo vandens tiekimui ir nuotekų tvarkymui, praeities taršos ir jos teritorijų tvarkymui, saugomų ir nesaugomų teritorijų įsteigimui ir tvarkymui, aplinkos monitoringo, kontrolės ir prevencijos stiprinimui bei informavimui apie aplinką ir Lietuvos gyventojų aplinkosauginio švietimo skatinimui.“

Ministras Artūras Paulauskas savo kalboje paminėjo į Baltijos pajūrį vežamą smėlį, kurio dėka paplūdimio ruožas išplatintas, žabtvorėmis sutvirtintos kopos, išsaugotas kopų unikalumas. Nacionaliniuose ar regioniniuose Lietuvos parkuose lankytojus pasitinka informaciniai stendai, nauji takai bei sutvarkyta infrastruktūra. Valstybiniuose parkuose įrengti lankytojų centrai. Ministras atkreipė dėmesį į Telšių Masčio, Šiaulių Talkšos ežerų ir kitų vandens telkinių valymą. Sakė, kad pinigai, skirti vandens telkinių valymui, suteikė žmonėms galimybę ilsėtis, maudytis, leisti laisvalaikį. Mažosioms gyvenvietėms suteikta galimybė aprūpinti gyventojus kokybiškomis centralizuoto geriamojo, vandens ir nuotekų sistemų surinkimo paslaugomis.

„Žmonės nori, kad aplinka būtų švari, estetiškai sutvarkyta, kad būtų švarus vanduo, - sakė ministras Artūras Paulauskas, - todėl labai svarbu užtikrinti aplinkos saugojimo tradicijas, kultūros įpročius. Lietuvos 2007-2013 metų struktūrinės paramos periodu reikalinga pasirūpinti aktualių aplinkosaugai problemų identifikavimu, siekti užsibrėžto tikslo bei sėkmingai ir darniai bendradarbiauti.“

Seminare pranešimus skaitė Aplinkos ministerijos sekretorius Inesas Kiškis, Aplinkos ministerijos ES paramos administravimo departamento ES paramos planavimo ir procedūrų skyriaus vedėja Eglė Gaudutienė, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė Rūta Baškytė bei Viešosios įstaigos „Aplinkosaugos valdymo ir technologijų centras“ atstovai. Jie atsakė į dalyvių klausimus. Vyko diskusijos.

Seminaro dalyviams buvo surengta pažintinė ekskursija po Aukštadvario regioninį parką.

 

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 219 1855

2008 05 23

 

Rygoje - Lietuvos ir Latvijos aplinkosaugos institucijų vadovų susitikimas


2008 05 22 Rygoje aplinkos ministras Artūras Paulauskas susitiko su Latvijos aplinkos ministru Raimondu Vejoniu ir aptarė abiem valstybėms aktualius aplinkosaugos klausimus, dvišalio bendradarbiavimo perspektyvas. Abu ministrai taip pat dalyvavo vakar prasidėjusiame Lietuvos ir Latvijos regioninių aplinkos apsaugos tarnybų vadovų susitikime. Toks susitikimas surengtas jau antrą kartą.

Abiejų šalių valstybinės aplinkos apsaugos institucijų ryšiai buvo užmegzti beveik prieš dešimtmetį. Lietuvos ir Latvijos vyriausybių susitarimas bendradarbiauti aplinkosaugos srityje buvo pasirašytas 1999 m. spalį Biržuose. 2001 m. gegužę Neringoje abiejų šalių Aplinkos ministerijos pasirašė susitarimą dėl gamtos apsaugos valdymo tarpvalstybiniame kontekste, o 2003 m. spalį – techninį protokolą dėl bendradarbiavimo valdant tarptautinių upių baseinų rajonus. Įgyvendindamos šio protokolo nuostatas, pasak Aplinkos ministerijos sekretoriaus Aleksandro Spruogio, sėkmingai bendradarbiauja Lietuvos ir Latvijos aplinkosaugos institucijos, atsakingos už vandens apsaugą.

Per susitikimą Rygoje taip pat buvo pasikeista informacija apie abiejų šalių Aplinkos ministerijų ir joms pavaldžių institucijų struktūrą, funkcijas bei pokyčius, aptarti jų panašumai ir skirtumai. Pavyzdžiui, Latvijoje, skirtingai nei Lietuvoje, statybų sektorius nėra priskirtas Aplinkos ministerijos kompetencijai. Latvijos aplinkos ministerijos struktūrą sudaro 10 departamentų (Gamtos apsaugos, Aplinkos apsaugos, Strategijos ir koordinavimo, Klimato ir atsinaujinančios energijos, Investicijų, Projektų vystymo, Projektų įgyvendinimo, Teisės, Administravimo ir Vidaus audito) ir du skyriai (Komunikacijos, Finansų ir biudžeto). 2005 metais latviai pertvarkė pavaldžių institucijų struktūrą. Hidrometeorologijos ir Aplinkos agentūros bei Geologijos tarnyba buvo reorganizuotos į Aplinkos, geologijos ir meteorologijos agentūrą, o 8 regionų aplinkos apsaugos departamentai, Valstybinė aplinkos inspekcija ir Jūros aplinkos departamentas – į Valstybinę aplinkos tarnybą.

Susitikimo metu ministras Raimondas Vejonis domėjosi Lietuvos aplinkos ministerijos institucijų, kurios rūpinasi ES paramos aplinkos sektoriui administravimu ir ES finansuojamų projektų įgyvendinimu, veikla. Buvo aptartos galimybės abiem šalims bendradarbiauti šioje srityje. Su praktiniu Latvijos aplinkosaugininkų darbu susitikime dalyvaujantys Lietuvos regioninių aplinkos apsaugos tarnybų vadovai susipažino lankydamiesi Valmieros apskrityje.

AM Visuomenės informavimo skyrius, tel. 266 3660
2008 05 23

 

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"