Paieška UAB „Traidenis“ – stambiausias aplinkosauginės produkcijos gamintojas Lietuvoje

UAB „Traidenis“ – stambiausias aplinkosauginės produkcijos gamintojas Lietuvoje

Kęstutis TURONIS

 

2008 04 23 Vilniuje, Lietuvos parodų centre LITEXPO prasidėjo tarptautinė paroda „Resta-2008“. Kaip ir kiekvienais metais, šioje parodoje plačiai pristatoma statybos, remonto įranga, mašinos bei įvairios medžiagos. Šioje parodoje visada raiškiai pristatoma ir gamtai, aplinkai draugiška produkcija. Čia paminėtina ir nuotekų valymo įrangos gamyba garsėjančios UAB „Traidenis“ produkcija. Beje, bendrovė „Traidenis“ šioje prestižinėje parodoje dalyvauja jau 13-tą kartą.

 

Socialiai atsakingas verslas

 

Tai neseniai bendrovės „Traidenis“ pelnytojo diplomo pavadinimas. Įmonės marketingo direktorius Almantas Danilevičius pasakė, kad dėl tokio apdovanojimo niekur nė nesikreipė. Tačiau į bendrovę buvo atvykusi  speciali komisija, kuri domėjosi, vertino... Tad dabar minėtasis diplomas yra įmonės vadovo priimamajame šalia gausybės įvairių diplomų ir padėkų. Priimamasis – tarsi savotiška „Traidenio“ vizitinė kortelė... Po jį dairantis, norint išsamiau sužinoti apie bendrovės pasiekimus, reikėtų ilgoko laiko tarpsnio...

Nepretenduojant į enciklopedinį stilių, pabandysiu kai ką paminėti.  

2007 metų pabaigoje Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus įteikė Aukso medalį (pagal nominaciją „Lietuvos metų gaminys – 2007“). Tai – už praėjusiais metais sumontuotą ir pažangiausią įrangos talpų (korpusų) gamybos vyniojimo būdu technologiją.

Įvairaus diametro siurblinės buvo gaminamos 2,5-3 dienas. Pasitelkus naują įrangą tai galima atlikti per 2,5-3 valandas!..

Už pasiekimus modernizuojant įmonę, gerinant darbo sąlygas ir plečiant produkcijos asortimentą, rinkas įmonė tapo ir konkurso „Sėkmingai dirbanti įmonė“ nugalėtoja. Beje, kasmet susumuojami ir 700 didžiausių Lietuvos įmonių pardavimų rezultatai. UAB „Traidenis“ per metus šioje pozicijoje priekin pajudėjo net 128 „laipteliais“! (Metinė apyvarta – 27,5 mln. Lt.)

 

15 tūkstančių nuotekų valyklų, aplinkosauginės įrangos

 

Šiemet sukanka 15 metų, kai jaunam, energingam alytiškiui Sigitui Leonavičiui kilo idėja gaminti nuotekų valymo įrenginius. Tuo metu Lietuvoje nedaugelis suvokė, jog tokią įrangą galima gaminti gamykloje, o tik po to sumontuoti vietoje, prijungiant prie esančio kanalizacijos tinklo. Beveik prieš 13 metų pirmuosius biologinio valymo įrenginius UAB „Traidenis“ vyrai sumontavo netoli Alytaus statomoje degalinėje „Šėlsmas“. Ten nuotekų valykla sėkminga dirba ir šiandien. Kita nuotekų valykla „iškeliavo“ į Klaipėdą, į UAB „Geležies laužas“. O pirmasis gyventojas, kuriam buvo sumontuota „Traidenio“ nuotekų valykla, yra įsikūręs Kairėnuose, prie Vilniaus.

Įmonės įkūrėją, savininką bei generalinį direktorių Sigitą Leonavičių klausiu: „Kur pastatytos „Traidenio“ didžiausio pajėgumo nuotekų valyklos?“.

Atsakymas: Kaliningrado srityje (500 kub. m per parą pajėgumas), Lietuvoje – 300 kub. m per parą pajėgumas.

Statant valymo įrenginius labai svarbu žinoti kokiomis medžiagomis yra „turtingos“ nuotekos. Pagal šį parametrą neparinkus nuotekų valyklos, po to – problemų virtinė. Ypač tai svarbu pakelės kavinukėms, užeigoms. Jei jų vadovai, savininkai apie susidarančias nuotekas nieko nenutuokia, jei viską (ir po kepimo susidarančias atliekas) pila į kanalizaciją, reikia tai vertinti kaipo faktorių, itin apsunkinantį nuotekų valyklos veiklą.

 

Pusė produkcijos – eksportui

 

2007 metais 21 proc. pagamintos produkcijos buvo gabenama už Lietuvos ribų. Šiemet, pagal turimus kontraktus, jau 50 proc. alytiškių produkcijos iškeliaus į ES ir NVS šalis. Daugiausia užsakymų – į Lenkiją, Baltarusiją, Rusiją. Štai Lenkijoje gerai įsisąmoninta, jog nuotekų surinkimo centralizavimas yra ir kaštų didėjimas. Todėl Lenkijoje nuotekų valyklos statomos atskirų sodybų grupėms, nedidelėms gyvenvietėms.

„Lietuvoje dar siekiama centralizuoti visą vandenų ūkį. Manau, jog tai yra klaidinga...“ – sakė Sigitas Leonavičius. Tai sakydamas „Traidenio“ vadovas, regis, turėjo omenyje ir šiauliečių pastangas – pajungti į bendrą kanalizaciją nuotekų valymui ir apie 30 km atstumu apie Šiaulius esančias gyvenvietes. Vadinasi, atsiras ilgos trasos, o tam reikia storos piniginės. Nepigu - ir tokių trasų eksploatavimas. Apskaičiuota, jog tiesti trasas nuotekų valyklos link daugiau kaip 10 km – neekonomiška. Geriau daugiau sumontuoti nedidelių šiuolaikiškų nuotekų valyklų. Tuo įsitikino Druskininkų vandens tiekimo įmonė. Leipalingio miestelio nuotekoms valyti pastatyti UAB „Traidenis“ valymo įrenginiai, nors anksčiau buvo planuota leipalingiečių „turtus“ vamzdynu gabenti į Druskininkų nuotekų valyklą.

 

„Traidenio“ filialas – Smolenske

 

Dabar UAB „Traidenis“ atstovybės veikia penkiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Tad, tarkime, Šiaulių krašto gyventojui, įmonės darbuotojui ar savivaldybių atstovui nebereikia ruoštis į Alytų. Visas problemas galima gvildenti atskirame regione esančioje „Traidenio“ atstovybėje.

Atstovybės – ir šešiose užsienio šalyse, o dar keturiose – distributoriai.

Rusijos Federacijos Smolensko srities administracija bendrai Lietuvos-Rusijos įmonei „Traidenis-EKO“ skyrė 20 ha sklypą, kuriame atsiras panaši gamykla, kuri jau yra Alytuje (tik Smolenske bus dvigubai galingesnė). Beje, jau pradėjo veikti „Traidenis-Ural“ (Jekaterinburge) atstovybė. Moldovoje (Kišiniove) veikia „Traidenis Aqua“, Lenkijoje – „Traidenis Pol“. Estija, Latvija, Baltarusija – šalys, kuriose jau veikia UAB „Traidenis“ valymo sistemos. Regis, netrukus ir Kuveite bus montuojami alytiškių nuotekų valymo įrenginiai. Toje šalyje neseniai lankėsi delegacija iš Lietuvos, kurios sudėtyje buvo UAB „Traidenis“ marketingo direktorius Almantas Danilevičius.

 

Kuo „Traidenis“ didžiuojasi

 

Kiekvienas gamintojas savąją produkciją giria... Tačiau gyventojas ar įmonė, įsigydama įrangą nuotekoms valyti, turi žinoti, jog visi gaminiai ženklintini VšĮ „Statybos produkcijos sertifikavimo centro“ atitikties sertifikatais. UAB „Traidenis“ visi nuotekų valymo įrenginiai ir kita gaminama produkcija minėtus sertifikatus turi. Tačiau kitos panašią produkciją Lietuvoje gaminančios įmonės tuo ne itin galėtų pasigirti...

Beje, jau 2004 metais „Traidenyje“ įdiegta aplinkosaugos vadybos sistema ISO 14001. Dabar baigiama įdiegti ISO 9001.

 

Ką gamina „Traidenis“?

 

Pradžioje imta gaminti buitinius nuotekų valymo įrenginius. Vienam namui, 4 asmenų šeimai. Pagal vadinamąjį NV tipo modelį įmonėje gaminami keturių dydžių valymo įrenginiai. Pajėgiausi yra NV-5, galintys išvalyti 19 ekvivalentinių žmonių nuotekas. Kiti – ANV tipo – buitinių nuotekų biologinio valymo įrenginiai gaminami panašaus pajėgumo kaip ir NV, tačiau ANV tipo nuotekų valykloms nereikia elektros energijos. Valymo įrenginį sudaro 3 dalys: nusodintuvas-septikas, anaerobinis biofiltras ir infiltracijos laukas. Šiuos valymo įrenginius tikslinga statyti ten, kur lengvas gruntas, kur gruntiniai vandenys yra giliai. Nuotekos galutiniai išsivalo natūraliame grunto filtre. ANV valymo įrenginio gabaritai didesni negu pirmojo, nes pailgėja valymo procesas.

Esant didesniems nuotekų kiekiams montuojami vadinamieji moduliniai valymo įrenginiai. Jų pranašumas: esant netolygiam nuotekų kiekiui patogu eksploatuoti tik dalį valyklos.

Iš stikloplasčio gaminami valymo įrenginiai labai lengvi. Mažiausi sveria tik 125 kg.

Naftos produktai – pavojus vandens telkiniams. Todėl UAB „Traidenis“ beveik nuo pat valymo įrenginių gamybos pradžios gamina įvairaus našumo naftos produktų gaudykles. Jos montuojamos degalinėse. Automobilių stovėjimo aikštelėse ir automobilių plovyklose montuojamos žymiai didesnės valyklos.

Tik prieš metus įsisavintas naujas nuotekų siurblinių gaminimo būdas. Tačiau vien praėjusiais metais pagaminta keli šimtai minėtų įrenginių. (Įmonė gali pagaminti net devynių skirtingų diametrų nuotekų siurblines.)

„Traidenio“ gaminiai iš stikloplasčio ne tik lengvi, o ir labai patvarūs, ilgaamžiai, nebijantys cheminio poveikio. Tad vis dažniau užsakomos įvairios nestandartinės talpos. Atsparias cheminiams reagentams talpas gamino AB „Achema“ užsakymu, tokių talpų gaminta ir švedams. Neseniai žinomos firmos „Kriuger“ (Danija) užsakymu pagamintas specialus rezervuaras. Pasak alytiškių, UAB  „Traidenio“ gaminamos talpos  yra geriausios visoje  Europoje. Tad ir užsakymų gausėja.

 

Aplinkosauginės dangos

 

Prieš šešerius metus AB „Lietuvos geležinkeliai“ Klaipėdos lokomotyvų remonto įmonėje ant vieno lokomotyvų stovėjimo kelio (beveik 100 metrų atkarpa) iš stikloplasčio buvo sumontuotos aplinkosauginės dangos ir naftos produktų gaudyklė. Vėliau analogiškos apsaugos priemonės buvo įdiegtos ir Vilniaus lokomotyvų depo Vaidotų ceche. Ten ant 3 kelių, kur laikomi lokomotyvai, aplinkosauginėmis dangomis padengtas 180 metrų ruožas. Tai nėra pigu, tačiau greitai atsipirko, nes iš lokomotyvų nulašėję naftos produktai neteršia aplinkos, nebereikia mokėti baudas už aplinkos taršą. Tad rengiant AB „Lietuvos geležinkeliai“ trijų metų trukmės aplinkosaugos programas buvo planuojama tokias pačias aplinkosaugines dangas įrengti ir Radviliškio lokomotyvų depe, Kybartų ir kitose stotyse, kur dažnai lūkuriuoja lokomotyvai, dyzeliniai traukiniai. Tačiau ši labai svarbi aplinkosauginė priemonė AB „Lietuvos geležinkeliai“ neįgyvendinama. Dabar AB „Lietuvos geležinkeliai“ daug lėšų išleidžia kosmetinei priemonei – keliai purškiami valikliais, kurie skaido naftos produktus. Po metų geležinkelio trasa vėl juoduoja nuo naftos produktų. Už neefektyviai panaudotas lėšas jau buvo galima sutvarkyti ne vieną naftos produktais teršiamą atkarpą. Tiesa, AB „Lietuvos geležinkeliai“ modernizuoja vadinamąjį traukos ūkį, perka šiuolaikinius lokomotyvus. Tik tas naujos technikos įsigijimo procesas nėra trumpas... Aplinka, kol kas, teršiama kasdien.

Pridursiu, jog kaimyninės Baltarusijos geležinkelininkai, sužinoję apie Lietuvoje diegiamas naujoves, demonstruoja kitokį požiūrį. Toje šalyje jau projektuojama ir artimiausioje ateityje bus sumontuota keturi kilometrai aplinkosauginės dangos. Latvijos geležinkelininkai taipogi susidomėjo minėta naujove, žada, jog imsis aplinkosauginių dangų montavimo.

 

Modernizuojant gamybą pasitelkiami robotai

 

UAB „Traidenis“ gamybinė teritorija Alytuje apima 8 ha. Tiesa, apie vieną hektarą užima tvenkinys, su gražiai tvarkoma jo aplinka.

Pavaikščiojus po erdvius cechus galima pamanyti, jog viskas – lyg sviestu patepta. Norinčių pirkti gaminamą produkciją kasmet vis daugiau ir daugiau... Įmonėje yra ir eksperimentinis baras, kuriame siekiama tobulinti įrenginius, technologiją. Bendrovėje dar daug darbų tenka atlikti, kaip sakoma, rankomis, tad numatoma taikyti robotus. Neatsitiktinai įmonėje jau dirba du mokslų daktarai, esama gabių jaunų specialistų.

UAB „Traidenis“ nuolat bendradarbiauja su Lietuvos žemės ūkio universitetu, Vilniaus Gedimino technikos universitetu, Kauno technologijos universitetu, Aplinkos vadybos ir audito institutu. Žodžiu, Alytuje gerbiama kūrybinė mintis, eksperimentuojama, diegiama... UAB „Traidenis“ jau netelpa esamose patalpose, statomas dar vienas korpusas. Jame numatoma gamybos procesus automatizuoti.

 

Apdovanojimai - vadovui ir specialistams

 

Daugiausia apdovanojimų pelnė UAB „Traidenis“ generalinis direktorius. Jam suteiktas Europos universiteto garbės daktaro diplomas. Lietuvos pramonininkų konfederacija apdovanojo „Garbės aukso ženklu“, suteikė Profesijos riterio vardą. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai Sigitą Leonavičių apdovanojo diplomu, pripažindami 2005 metų geriausiu Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų verslininku Alytaus apskrityje.

Įmonės technikos direktoriui Gintarui Vinikaičiui (ir dar septyniems įmonės darbuotojams) už nuopelnus kuriant ir diegiant naujas nuotekų valymo technologijas suteikti Profesijos riterio vardai.

Aplinkos ministerija Padėkos raštu apdovanojo „Traidenio“ Vilniaus atstovybės direktoriaus pavaduotoją statybos reikalams Algį Burneiką.

Lietuvos statybininkų asociacija Padėkos raštą įteikė bendrovės paleidimo-derinimo darbų vadovui Ramūnui Daugirdai.

Be abejo, geriausi įmonės darbuotojai skatinami ir „Traidenio“ padėkomis, piniginėmis premijomis.

*  *  *

Sunku Lietuvoje rasti didesnę gyvenvietę, kurioje nebūtų žinoma bendrovės „Traidenis“ produkcija, jos pagaminti valymo įrenginiai (o ir priešgaisriniai rezervuarai, siurblinės ir t.t.) su žaliu dangčiu ir užrašu „Traidenis“.

Aplinkosauginė įranga turi nepriekaištingai veikti. Tad neatsitiktinai UAB „Traidenis“ yra įsteigęs dukterinę firmą – UAB „Aplinkosaugos servisas“. Ši bendrovė, pageidaujant valymo įrenginių savininkams, atlieka techninį aptarnavimą.

Visi, kam reikia UAB „Traidenis“, UAB „Aplinkosaugos servisas“ produkcijos bei paslaugų, gali pasidairyti tinklapyje www.traidenis.lt, rašyti el. paštu: info@traidenis.lt arba kreiptis:

ALYTUJE: Pramonės g. 31 b, tel. 8~315 78263, faks. 8~315 77729, mob. 8~686 03325.

VILNIUJE: mob. 8~687 87560.

KAUNE: mob. 8~614 66683.

KLAIPĖDOJE: mob. 8~615 25519.

ŠIAULIUOSE: mob. 8~615 25530.

PANEVĖŽYJE: mob. 8~618 03325.

TELŠIUOSE: mob. 8~686 81399.

MARIJAMPOLĖJE: mob. 8~686 20479.

MAŽEIKIUOSE: 8~612 72772.

 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"